ارسال نامه به احمدی نژاد برای آزادی سه آمریکایی

شین باور (پایین، راست)، سارا شورد (بالا، راست) و جاش فتال
Image caption یک مقام قضایی ایران اتهام این سه تن را جاسوسی اعلام کرده است

حدود 80 شخصیت برجسته از کشورهای مختلف با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رسما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرده اند که سه جوان آمریکایی محبوس در این کشور را آزاد کند.

این سه نفر که شین باور، جاشوا فاتال و سارا شورد نام دارند 31 ژوئیه امسال توسط ماموران ایرانی به دلیل ورود غیرمجاز به کشور دستگیر شدند.

خانواده های آنها و دولت آمریکا می گویند، آنها گردشگرانی بودند که برای بازدید از جاذبه های طبیعی کردستان عراق به این منطقه سفر کرده اند و به طور اشتباهی وارد ایران شده اند.

هفتاد و نه استاد دانشگاه، نویسنده، روزنامه نگار و فعال سیاسی - مدنی از کشورهای مختلف روز چهارشنبه (2 دسامبر) نامه خود را به دفتر نمایندگی ایران در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک تسلیم کردند تا به رئیس جمهوری ایران ارائه شود.

جسی جکسون، از رهبران آفریقایی تبارهای آمریکا، فرناندو کاردوزو، رئیس جمهوری پیشین برزیل، الا گاندی، نماینده سابق پارلمان آفریقای جنوبی، هاورد زین تاریخدان آمریکایی و ژان جولیارد، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز، از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.

مخاطب اصلی این افراد محمود احمدی نژاد است که روز 23 سپتامبر امسال در جریان سفرش به نیویورک درباره سه آمریکایی گفته بود: "من تنها از قوه قضائیه می خواهم رسيدگی به موضوع اين چند تبعه آمريکايی در اسرع وقت و بدون اغماض انجام شود."

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران چندی پیش اتهام این سه نفر را جاسوسی اعلام کرده و گفته بود: "تحقيقات در مورد‌ اين سه نفر ادامه دارد و در فرصت نه چندان دوری درباره آنها اظهار نظر خواهد شد. "

Image caption رابرت لوینسون مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی ای) است

امضا کنندگان نامه نوشته اند که ادامه بازداشت سه آمریکایی این سوال را مطرح می کند که ایران آن ها را به دلایل سیاسی آزاد نمی کند.

سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع ایالات متحده در ایران است، روز 29 اکتبر با این سه تن در زندان اوین تهران دیدار کرد.

رابرت لوینسون

هم زمان، کریستین لوینسون، همسر رابرت لوینسون، شهروند آمریکا که بر اساس گزارش ها در سال 2007 میلادی در جزیره کیش ایران ناپدید شد، خواهان تعین سرنوشت شوهرش شده است.

رابرت لوینسون، ساکن ایالت فلوریدای آمریکا در ماه مارس 2007 از دوبی به جزیره کیش رفت و از آن پس کسی از او خبر ندارد.

همسر آقای لوینسون به بی بی سی فارسی گفت، با وجود اینکه حدود هزار روز از ناپدید شدن رابرت لوینسون می گذرد، همچنان به روشن شدن سرنوشت او امیدوار است.

کریستین لوینسون می گوید که در تابستان امسال با محمد خزایی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد دیدار و درباره همسرش گفتگو کرد.

خانم لوینسون همزمان با حضور رئیس جمهوری ایران در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به نیویورک سفر کرد تا با محمود احمدی نژاد درباره تعیین سرنوشت شوهر خود صحبت کند، که موفق به این کار نشد.

مقام های ایرانی از سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، اظهار بی اطلاعی کرده اند.

مطالب مرتبط