تظاهرات در مورد کشته شدن ندا آقا سلطان در تهران

تظاهرات تهران - عکس از فارس
Image caption شرکت کنندگان در تظاهرات تهران خواستار تحویل آرش حجازی شدند

شرکت کنندگان در تظاهراتی در برابر سفارت بریتانیا در تهران یکی از شاهدان مرگ ندا آقا سلطان را به قتل متهم کردند و خواستار تحویل او شدند.

بعد از ظهر چهارشنبه، ۲ دسامبر (۱۱ آذر)، به دعوت چند تشکل دانشجوبی طرفدار دولت تظاهراتی در برابر سفارت بریتانیا در تهران برگزار شد و شرکت کنندگان در این تظاهرات، ضمن محکوم کردن سیاست دولت بریتانیا نسبت به دولت ایران و متهم ساختن آرش حجازی به دست داشتن در قتل ندا آقا سلطان، از مقامات بریتانیایی خواستند آقای حجازی را برای محاکمه و مجازات به ایران تحویل دهند.

حاضران در این تظاهرات، که به گزارش منابع خبری جمهوری اسلامی با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در برابر سفارت بریتانیا برگزار شد، پلاکاردهایی حاوی درخواست استرداد آقای حجازی، اعتراض به دولت بریتانیا و محکومیت شبکه خبری بی بی سی در دست داشتند.

در یکی از این پلاکاردها آرش حجازی به عنوان قاتل ندا آقا سطان معرفی شده و از دولت بریتانیا خواسته شده بود تا آقای حجازی را همراه با "عوامل طراحی این قتل مظلومانه در سازمان مخوف و جهنمی MI-۶ برای محاکمه به ایران تحویل دهد" که اشاره به سازمان اطلاعات خارجی بریتانیاست.

آقای حجازی که پزشک است و در حال حاضر هم در دانشگاهی در جنوب انگلستان تحصیل می کند، پیش تر به بی بی سی فارسی گفته بود که در روز حادثه پس از مشاهده تیر خوردن ندا به کمک او شتافته، اما نتوانسته است جان او را نجات دهد.

در تجمع دانشجویان در مقابل سفارت بریتانیا در تهران، مهدی طوسی، که عنوان او "دبیر سیاسی انجمن های اسلامی مستقل" گزارش شده است، به تشریح آنچه که سناریوی قتل ندا آقا سلطان توسط مخالفان دولت جمهوری اسلامی می خواند، پرداخت.

آقای طوسی در وصف زمینه ماجرای قتل ندا آقا سلطان اظهار داشت که در سال گذشته و همچنین در اردیبهشت ماه سال جاری، توطئه هایی برای ترور محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق و میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری، ریخته شد اما ماموران امنیتی توانستند این توطئه ها را خنثی کنند.

Image caption حجاریان - هم پردازنده و هم قربانی نظریه توطئه؟

به گزارش خبرگزاری فارس، وی افزود که انگیزه این ترورها عمل به نظریه سعید حجاریان، از اعضای برجسته جناح اصلاح طلب بود که، به گفته آقای طوسی، نظر داده بود ادامه روند اصلاحات مستلزم دادن کشته هایی در این راه است.

دبیر سیاسی انجمن های اسلامی مستقل، که تلویحا ترور نافرجام آقای حجاریان را هم به تشکیلات اصلاح طلبان نسبت می داد، گفت که قتل ندا آقا سلطان در راستای اجرای این نظریه و با یک برنامه ریزی دقیق سازماندهی و اجرا شد.

سعید حجاریان، از فعالان سیاسی جناح اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، در اسفند سال ۱۳۷۸ هدف سوء قصد قرار گرفت و به شدت زخمی شد و ماموران امنیتی فردی به نام سعید عسگر را به عنوان ضارب او بازداشت کردند که محاکمه و به یک دوره طولانی زندان محکوم شد اما مدتی بعد آزاد شد.

توطئه ۱۶ آذر و هشدار به بریتانیا

مهدی طوسی اظهارات اخیر محمود احمدی نژاد در مورد قتل ندا آقا سلطان را تکرار کرد و گفت که شبیه همین قتل در ونزوئلا هم روی داده بود و با اشاره به پوشش ندا آقا سلطان، افزود که این زن جوان ایرانی خصوصیات مشترکی با دختر مقتول ونزوئلایی داشت و برای این سناریو مناسب بود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - در این مراسم، یکی دیگر از سخنرانان هشدار داد که "استکبار که همواره به دنبال ضربه زدن به نظام است، برای ۱۶ آذر که روز دانشجوست، آمپول های سمی وارد کشور کرده که در تکمیل سناریوی خود و ایجاد شهید و شهیده ۱۶ آذر اقدام کند."

Image caption تظاهرکنندگان بریتانیا را به توطئه متهم کردند و به این کشور هشدار دادند

به گزارش همین خبرگزاری، در این تجمع تاکید شد که "چنانچه دولت انگلیس به سیاست های خصمانه خود در قبال جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد، بلایی را که روز ۱۳ آبان ۱۳۵۸ بر سر سفارت آمریکا آمد، برای سفارت این کشور نیز به وجود خواهد آمد."

روز ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸، افرادی که به دانشجویان خط امام شهرت یافتند با اشغال سفارت آمریکا در تهران، کارمندان سفارت را به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند.

به گزارش ایلنا، هنگام برگزاری این تجمع، نیروهای امنیتی حفظ امنیت سفارت بریتانیا را برعهده داشتند و گزارشی هم از درگیری در این تظاهرات مخابره نشده است.

در جریان این گردهمایی، یک گروه تئاتر خیابانی نمایشنامه ای را با عنوان بازسازی ماجرای قتل ندا آقا سلطان به اجرا گذاشت که ندا، آرش حجازی، شخصی که گفته شد همدست او است و مجریان تلویزیون فارسی بی بی سی از جمله شخصیت های داستانی آن بودند.

آرش حجازی، که تحصیلکرده رشته پزشکی است، در آخرین لحظات زندگی ندا آقا سلطان، که در جریان اعتراضات به نتیجه انتخابات هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود، در کنار او حضور داشت.

نماد اعتراضات

تصاویر غیر حرفه ای که از صحنه کشته شدن خانم آقاسلطان برداشته شد و در شبکه های اینترنتی انتشار یافت آقای حجازی را نشان می دهد که می کوشد جلوی خونریزی شدید ندا را بگیرد اما موفق نمی شود.

آرش حجازی کوتاه مدتی پس از انتشار این تصاویر از ایران خارج شد و در مصاحبه ای با بی بی سی، مشاهدات خود، از جمله دستگیری فردی توسط حاضران در محل قتل به ظن تیراندازی به سوی ندا را شرح داد.

Image caption نمایشنامه خیابانی ماجرای قتل ندا براساس نظریه توطئه اجرا شد

به گفته آقای حجازی، از این فرد برگه ای به دست آمد که نشان می داد وی عضو نیروهای بسیج است.

نامزد ندا هم که پس از انتشار خبر قتل او بازداشت شده بود، بعد از آزادی به خارج گریخت و اخیرا در یک برنامه تلویزیونی، مطالبی را در مورد این زن جوان ایرانی و ماجرای قتل او بیان داشته است.

در اطلاعیه فراخوان شرکت در تظاهرات عصر چهارشنبه در برابر سفارت بریتانیا، از تظاهرکنندگان خواسته شده بود نسبت به "ورود غیرقانونی" پنج شهروند بریتانیایی به آب های سرزمینی ایران هم اعتراض کنند.

این افراد که با یک قایق از بحرین عازم شرکت در مسابقه قایقرانی در دوبی بودند، هفته گذشته توسط نیروهای ایرانی بازداشت شدند، اما ساعاتی پیش از برگزاری تجمع عصر چهارشنبه، نیروی دریایی سپاه پاسداران با اعلام اینکه ورود این افراد به آب های ایرانی سهوی بوده، آنان را آزاد کرد.

تجمع عصر چهارشنبه اولین تظاهرات اعتراضی علیه بریتانیا به خاطر حضور آرش حجازی در این کشور نبود بلکه دو هفته پیش هم گروهی از زنان عضو بسیج در برابر سفارت بریتانیا تجمع کردند و از دولت این کشور خواستند آرش حجازی را برای مجازات به ایران تحول دهد.

انتشار تصاویر لحظات پایانی زندگی ندا آقا سلطان در اینترنت، که ظاهرا با دوربین تلفن همراه برداشته شده بود، به عنوان تحولی کم سابقه در اطلاع رسانی توسط شهروندان عادی توصیف شده و این زن جوان ایرانی را هم به یکی از نمادهای شناخته شده اعتراضات نسبت به دولت کنونی ایران تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط