ایران افزایش نیرو در افغانستان را اشتباه دانست

منوچهر متکی
Image caption آقای متکی می گوید هنوز "تغییری" در سیاست های آمریکا ندیده است

وزیر خارجه ایران در اولین واکنش رسمی به تصمیم دولت آمریکا برای افزایش شدید شمار نظامیان آن کشور در افغانستان آن را اشتباه خوانده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، منوچهر متکی روز پنجشنبه گفت: "افزایش نیرو در افغانستان موجب باز شدن گره بحران آن کشور نخواهد شد. ما اعتقاد داریم که احترام به حق حاکمیت مردم و موسسات افغانی ناشی از آرای مردم و واگذاری سرنوشت سیاسی به مردم افغانستان راه حل واقعی این کشور است."

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه رسما دستور افزایش 30 هزار نفری نظامیان این کشور در افغانستان برای نبرد با طالبان و القاعده را صادر کرد.

ایران همواره با حضور نیروهای خارجی در افغانستان مخالفت کرده است و آقای متکی در اظهارات تازه اش گفت: "مردم جهان از شعار تغییر در ابتدا استقبال کردند ولیکن قضاوت شان را بر میزان عمل و اقدام عملی ایشان (رئیس جمهوری آمریکا) استوار کرده اند که تاکنون چیزی دیده نشده است."

او در یک کنفرانس خبری با سلاویتسا جوکیچ دیانوویچ، رئیس مجلس ملی صربستان، در تهران اظهار نظر می کرد.

نمایندگان ایران ماه مارس سال گذشته در کنفرانس افغانستان در هلند با حضور آمریکا شرکت کردند و حتی گفته شد که نمایندگان دو کشور در حاشیه آن کنفرانس با هم دست داده اند.

تهران در آن زمان گفت که آماده مذاکره برای کمک به بهبود بخشیدن به وضعیت افغانستان است، اما آقای متکی پیش از آن کنفرانس گفته بود آمریکا باید قبول کند که طی هفت سال گذشته سیاست های اشتباهی را در افغانستان دنبال کرده است.

دولت افغانستان می گوید معتقد است که ایران می تواند نقش مهمی در مقابله با گروه های به گفته وی تندروی اسلامی در این کشور ایفا کند.

با این حال تماس های آن زمان دو کشور به هیچ گونه همکاری ملموسی میان آنها از جمله برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان منجر نشده و در واقع اتهامات متقابل ادامه یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویتر رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت: "ما شواهدی از دخالت ایران، به خصوص در بخش غربی افغانستان داریم. این دخالت ها هنوز نسبتا کم است - ایران کمک نسبتا کم و غیرقابل توجهی به طالبان می کند."

ایران همواره اتهام حمایت از طالبان و سایر نیروهای شورشی در افغانستان را رد کرده است.

آقای گیتس گفت که تمایل ایران به داشتن روابط دوستانه با دولت افغانستان تا حدودی باعث خویشتن داری آن کشور می شود.

او افزود: "اما شکی نیست که آنها مایلند ما را اذیت کنند."

مطالب مرتبط