نگار سایه و محبوبه حقیقی از زندان آزاد شدند

نگار سایه
Image caption نگار سایه در ستاد انتخاباتی جوانان طرفدار موسوی فعالیت داشت

نگار سایه و محبوبه حقیقی از زندان آزاد شده اند.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران با صدور بیانیه ای اعلام داشته است که محبوبه حقیقی و نگار سایه، دو تن از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی اصلاح طلب که در ارتباط با حوادث بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در زندان به سر می بردند، شامگاه پنجشنبه آزاد شده اند.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - با انتشار این خبر یادآور شده است که دادستان تهران پیشتر گفته بود که متهمانی که تحقیقات درباره پرونده آنها تکمیل شود از زندان آزاد خواهند شد.

در این گزارش مشخص نشده که آیا آزادی این دو نفر به معنی منع پیگرد قضایی و بسته شدن پرونده اتهامی علیه آنهاست یا نه.

محبوبه حقیقی، روزنامه نگار و عضو شورای تحریریه هفته نامه چلچراغ و از اعضای جبهبه مشارکت، از تشکل های اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، در مهرماه سال جاری هنگام شرکت در مراسم دعای کمیل بازداشت شد.

گزارش های قبلی حاکی از آن بوده که خانم حقیقی در این مدت در زندان اوین در بازداشت بوده است.

نگار سایه، خبرنگار آزاد رسانه ها و خبرگزاری هاست و به عنوان مسئول ستاد جوانان منطقه 19 تهران در مبارزات انتخاباتی به نفع میرحسین موسوی فعالیت داشته است.

Image caption حقیقی همراه با شماری از شرکت کنندگان در دعای کمیل بازداشت شد

نگار سایه اوایل آبان ماه بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت و برخی سایت های اینترنتی به نقل از اعضای خانواده او گزارش کردند که اتهام خانم سایه نوشتن مطالبی در انتقاد از مسئولان حکومتی در وبلاگ شخصی او بوده است.

نگار سایه همسر سعید قریشی است که او هم حدود یک هفته پس از دستگیری خانم سایه، توسط ماموران دولتی در مراسم مذهبی دعای کمیل بازداشت و حبس شد.

چند روز پیش خبر آزادی آقای قریشی از زندان انتشار یافت.

مراسم دعای کمیل برای آزادی بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات، روز 22 اکتبر (30 مهر) در خانه پدر همسر شهاب الدین طباطبایی، از فعالان سیاسی حامی میرحسین موسوی، برگزار شده بود.

هنگام مراسم دعای کمیل، که به طور سنتی در جمهوری اسلامی در شامگاه پنجشنبه ها برگزار می شود، ماموران دولتی وارد محل برگزاری دعا شدند و چندین نفر را بازداشت کردند و با خود بردند که شماری از آنان به تدریج آزاد شدند.

شهاب الدین طباطبایی، رئیس ستاد 88 برای حمایت از مبارزات انتخاباتب میرحسین موسوی و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت است که در ارتباط با اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات بازداشت شده بود.

تلویزیون دولتی ایران در مرداد ماه تصاویر وی را در یکی از جلسات دادگاه های محاکمه دستجمعی متهمان پرونده اعتراض نسبت به نتیجه انتخابات پخش کرد.

گزارش شده که دادگاه انقلاب شهاب الدین طباطبایی را، که با محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق هم نسبت خانوادگی دارد، به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

مطالب مرتبط