انتقال رهبر نظامی مجروح گینه به مراکش برای معالجه

موسی دادیس کامارا
Image caption موسی دادیس کامارا سال گذشته در یک کودتا قدرت را به دست گرفت

موسی دادیس کامارا، رهبر نظامی گینه که ظاهرا هدف تیراندازی یکی از دستیارانش قرار گرفته برای مداوا به مراکش انتقال یافته است.

یک سخنگوی دولت گینه به بی بی سی گفت آقای کامارا با هواپیما به مراکش برده شده است.

مقامات گینه می گویند جراحت آقای کامارا جدی نیست ولی لازم است تحت آزمایشات پزشکی دقیق قرار بگیرد.

گزارش ها از کوناکری، پایتخت گینه، حاکیست که تیراندازی بعد از ظهرپنجشنبه 3 دسامبر، در نزدیکی یک ایستگاه رادیویی و پایگاه گارد ریاست جمهوری روی داد.

از سرگرد ابوبکر یاکیت، مشاور آقای کامارا که در حال حاضر در اختفا به سر می برد، به عنوان عامل حمله نام برده شده است.

هنگامی که در سپتامبر گذشته در اثر تیراندازی نیروها به سوی تظاهرکنندگان در کوناکری، شمار زیادی از غیرنظامیان کشته شدند، سرگرد یاکیت فرمانده این نیروها معرفی شده بود.

در چند ماه اخیر نظامیان حاکم به خاطر سرکوب تظاهرات مخالفان، که به گفته فعالان حقوق بشر باعث کشته شدن 157 نفر شد، مورد انتقاد قرار داشته اند.

دولت گینه اذعان کرده است که 58 نفر در جریان تظاهرات ماه سپتامبر در کوناکری کشته شدند، اما می گوید که اکثر آنها زیر دست و پا له شده اند.

این اعتراضات پس از آن روی داد که گزارش شد آقای کامارا قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2010، شرکت کند.

مارک دویل خبرنگار بی بی سی که اخیرا در گینه بوده است می گوید که از آن زمان تنش در این کشور به شدت بالا بوده است.

خبرنگار بی بی سی می افزاید هنگامی که آقای کامارا قدرت را به دست گرفت بین مردم گینه محبوبیت داشت چون قول داده بود زمام امور را به غیرنظامیان منتقل کند اما اکنون که به نظر می رسد از این قول خود عقب نشسته است دیگر محبوبیتی در میان مردم ندارد.

اتحادیه اروپا خواستار محاکمه آقای کامارا در ارتباط با اتهام جنایات علیه بشریت شده و اتحادیه آفریقا نیز درخواست کناره گیری وی را کرده است.

مطالب مرتبط