بهزاد نبوی به زندان و از آنجا به اورژانس رفت

رهنورد، موسوی، نبوی، همسر نبوی
Image caption میرحسین موسوی در اولین ساعات آغاز مرخصی بهزاد نبوی، در بیمارستان به ملاقات او رفت

بهزاد نبوی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، با تمام شدن دوره مرخصی ده روزه اش به زندان اوین برگشت، اما به دلیل وخامت اوضاع جسمی اش بلافاصله به اورژانس بیمارستان خاتم الانبیاء تهران منتقل شد.

آقای نبوی ده روز پیش و بعد از گذراندن بیش از ۱۶۰ روز در بازداشت که بخش عمده آن را در سلول انفرادی بود، با سپردن ۸۰۰ میلیون تومان وثیقه به مرخصی ده روزه آمد.

محمد صالح نیکبخت، وکیل مدافع آقای نبوی، به بی بی سی فارسی گفت موکلش صبح شنبه ۱۴ آذر با تمام شدن دوره ده روزه مرخصی اش به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب مراجعه کرد و رئیس دادگاه او که در محل حاضر نبود، تلفنی دستور داد که بهزاد نبوی خود را به بند ۲-الف زندان اوین معرفی کند.

آقای نبوی در دوران مرخصی اش مورد عمل جراحی هم قرار گرفت و به گفته آقای نیکبخت، در هنگام مراجعه به دادگاه انقلاب، سوند به او وصل بود. آقای نیکبخت گفت آقای نبوی از ناحیه قلب، ستون فقرات و مجاری ادراری بیمار است.

وب سایت رسمی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز در خبری در این باره نوشته که بعد از مراجعه آقای نبوی به دادگاه انقلاب، قاضی دادگاه به او گفته است که در دوران مرخصی اش رعایت مسائل لازم را نکرده و از جمله با افرادی جز بستگان خود دیدار کرده و در این دیدارها غیر از احوال پرسی، مسائل دیگری را نیز بیان کرده است، و به همین دلیل باید به زندان برگردد.

به گفته آقای نیکبخت، آقای نبوی بلافاصله به زندان رفته و خود را معرفی کرده است. اما به علت وضعیت نامناسب جسمی او، مسئولان زندان بلافاصله آقای نبوی را به اورژانس بیمارستان خاتم الانبیاء منتقل کرده اند.

بهزاد نبوی در دوران بازداشتش نیز به بیمارستان خاتم الانبیاء منتقل شد و به توصیه پزشکی قانونی، چند هفته آخر بازداشتش را در بیمارستان گذراند.

بهزاد نبوی از جمله سران احزاب اصلاح طلب است که در اولین روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شد و دادگاه اخیرا او را به شش سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

پنج سال از محکومیت آقای نبوی به علت "اقدام علیه امنیت ملی" و یک سال دیگر آن به علت "تبلیغ علیه نظام" است.

ملاقات های غیرفامیلی

Image caption عبدالله نوری یکی از شخصیت های سیاسی پرشماری بود که در مرخصی کوتاه بهزاد نبوی به دیدار او رفتند

همان طور که قاضی دادگاه بهزاد نبوی به ملاقات افرادی غیر از بستگانش در دوره مرخصی اشاره کرده، خانه آقای نبوی در چند روز مرخصی اش محل رفت و آمد چهره های سیاسی اصلاح طلب و جوانان هوادار جنبش اعتراضی در ایران بود.

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان در ایران، به همراه همسرش زهرا رهنورد از اولین کسانی بود که بلافاصله بعد از اعلام خبر مرخصی آقای نبوی، در بیمارستان خاتم الانبیا به ملاقات او رفت.

محمد خاتمی و مهدی کروبی، دو رهبر دیگر مخالفان، در خانه بهزاد نبوی به دیدار او رفتند. عبدالله نوری، ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی، به همراه دیگر اعضای این تشکل سیاسی و غلامحسین کرباسچی از دیگر چهره های سیاسی برجسته بودند که آقای نبوی را در خانه ملاقات کردند.

چند نفر از کسانی که بعد از انتخابات مدتی در زندان بودند نیز از دیگر ملاقاتی های آقای نبوی بودند: محمدعلی ابطحی، سعید شریعتی و محمدرضا جلایی پور از آن جمله بودند.

پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی که در جریان درگیری های بعد از انتخابات در تهران کشته شد، نیز از جمله کسانی بود که به همراه تعدادی از فعالان حقوق زنان و فعالان صلح به دیدار آقای نبوی رفت.

یکی دیگر از چهره های شاخصی که با آقای نبوی ملاقات کرد، یاسرخمینی، نوه آیت الله خمینی، بود که به گزارش پایگاه های خبری نزدیک به اصلاح طلبان، به همراه "جمعی از اعضای بیت امام خمینی" به دیدار آقای نبوی رفت. حسن خمینی، که تولیت مزار آیت الله خمینی را بر عهده دارد، نیز در تماسی تلفنی از آقای نبوی دلجویی کرد.

حسن خمینی همچنین در روزهای گذشته به دیدار محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز و معاون سابق رئیس جمهوری که به تازگی از زندان آزاد شده نیز رفت.

آقای نبوی تنها زندانی اصلاح طلب مشهوری بود که بعد از بیرون آمدن از زندان و در حضور کسانی که به دیدارش می آمدند، بر مواضع خود قبل از دستگیری تاکید می کرد و از خاطرات خود از زندان می گفت که در مواردی فیلم ویدئویی آن از طریق اینترنت نیز پخش شد.

مطالب مرتبط