ایران: از پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی خارج نمی‌شویم

علی اکبر صالحی
Image caption آقای صالحی گفته است که ایران ۲۰ مرکز غنی‌سازی دیگر لازم دارد

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که "تعهد ایران به ان پی تی" باعث شده است که کشورهای غربی نتوانند در پرونده اتمی ایران به اهداف خود برسند و به همین دلیل می کوشند که ایران را وادار به خروج از آن کنند.

علی اکبر صالحی که روز جمعه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) با شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان ایران (پرس تی وی) مصاحبه می کرد، گفت که قصد کشورهای غربی از وارد کردن فشار بر ایران، راندن ایران به سمت خروج از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی است، ولی "ایران از این پیمان خارج نخواهد شد".

در روزهای اخیر بعضی رسانه ها، چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس در ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه این کشور، از لزوم بررسی موضوع خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی سخن گفته بودند.

شورای حکام در قطعنامه خود از ایران خواسته بود که فعالیت های یک مرکز جدید غنی سازی را که در نزدیکی قم در حال ساخته شدن است، متوقف کند.

اما آقای صالحی می گوید که تاکنون هیچ سانتریفیوژی در این مرکز نصب نشده و هیچ اورانیومی هم به آنجا منتقل نشده است.

او در عین حال گفت که فشارهای خارجی، بر اراده ایران در مورد دستیابی به تکنولوژی هسته ای تأثیری ندارد و هشدار داد که هر گونه رویارویی با ایران ممکن است "عواقب غیرقابل پیش بینی" داشته باشد.

ایران می گوید که برنامه هسته ای اش غیر نظامی است و هدف آن تولید انرژی و استفاده در زمینه های پزشکی و علمی است، اما برخی کشورهای غربی از احتمال نظامی بودن ماهیت فعالیت های اتمی ایران ابراز نگرانی می کنند.

اسرائیل: اگر کسی مدرک می خواست، بدست آورد

اسرائیل که از دشمنان اصلی ایران محسوب می شود، نگران است که در صورت دستیابی ایران به سلاح اتمی، "موجودیت" خود را در خطر ببیند.

در این حال آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل که رهبری حزب تندروی "اسرائیل خانه ما" را به عهده دارد، دوباره تأکید کرده است که کشورش "همه گزینه های موجود" را برای مقابله با برنامه اتمی ایران در نظر دارد.

به گزارش وبسایت رسمی وزارت امور خارجه اسرائیل، آقای لیبرمن که به روسیه سفر کرده، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: "بی صبرانه منتظر برداشته شدن گام های محکم جامعه جهانی در مورد ایران هستیم".

او گفت: "اگر کسی به دنبال مدرکی بود که نشان دهد ایران نمی خواهد بر سر برنامه اتمی اش توافقی حاصل شود، در چند روز گذشته آن را به دست آورده است".

دولت ایران در پی صدور قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که ۱۰ مرکز غنی سازی دیگر با ابعاد مرکز غنی سازی نطنز خواهد ساخت.

این اقدام دولت ایران، واکنش منفی تندی به قطعنامه شورای حکام تلقی شد، اما اکنون آقای صالحی می گوید که ایران به ۲۰ هزار مگاوات برق نیاز دارد که سوخت مورد نیاز برای تولید آن، ۲۰ برابر توان تولید مرکز غنی سازی نطنز است و نبابراین این کشور به ۲۰ مرکز غنی سازی دیگر در این ابعاد نیاز دارد.

مطالب مرتبط