کلینتون: جهان باید ایران را تحت فشار قرار دهد

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون بارها درباره وضع تحریم های فلج کننده علیه ایران هشدار داده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که ایالات متحد طی چند هفته آینده برای تشدید فشارهای بین المللی علیه ایران تلاش خواهد کرد.

او در مصاحبه ای با شبکه رادیویی "ان پی آر" آمریکا گفت، "جهان حالا باید کار افزایش فشار بر ایران را آغاز کند" و تاکید کرد که آمریکا برای ترغیب کشورها به این امر طی چند هفته آینده تلاش خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر گفته بود که تا پایان سال میلادی جاری روشن خواهد شد که آیا مذاکرات اتمی با دولت ایران نتیجه خواهد داشت یا خیر.

دولت ایران طرح مبادله سوخت محمد البرادعی، مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی را رد کرده و اعلام کرده است که برای ساخت ده مرکز غنی سازی اورانیوم دیگر اقدام خواهد کرد.

ایان کلی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه (4 دسامبر) تایید کرد که خط مشی آمریکا در قبال ایران به "مسیر فشار" علیه این کشور تغییر می کند.

ایران می گوید تحریم های آمریکا و بین المللی بر خط مشی اتمی یا سیاست خارجی اش تاثیری نمی گذارد.

در همین رابطه، ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا به زودی برای مذاکره با چین عازم پکن خواهد شد.

به گفته مقام های آمریکایی، اتحادیه اروپا نیز قرار است که به زودی بیانیه ای کتبی علیه ایران صادر کند.

انتظار می رود که در جریان اجلاس شورای اروپا که 10 تا 11 دسامبر در بروکسل، پایتخت بلژیک برگزار خواهد شد، موضوع برنامه اتمی ایران بررسی شود.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است آمریکا در ماه ژانویه سال 2010 میلادی در پی اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران است.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود نوشت مقام های ارشد آمریکایی طی هفته های آینده با مقام های کشورهای دیگر درباره اعمال دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران مذاکره خواهند کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس در حال حاضر اختلافاتی در زمینه وسعت این تحریم ها و تاثیر احتمالی آن ها بر بازار نفت وجود دارد.

قرار است که معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا برای "مشورت های استراتژیک" به اندونزی نیز سفر کند.

اندونزی بعنوان یک کشور بزرگ اسلامی از اهمیت زیادی برای آمریکا برخوردار است.

مطالب مرتبط