اختلال در اینترنت و فعالیت خبرنگاران خارجی در آستانه روز دانشجو در ایران

دانشگاه تهران
Image caption در روز دانشجو در دانشگاه های ایران راهپیمایی انجام می شود

گزارش ها از ایران حاکی از محدودیت تازه دولت برای رسانه های خارجی فعال در این کشور و نیز مختل شدن شبکه اینترنت در آستانه برگزاری روز دانشجوست.

علی اکبر دارینی، خبرنگار خبرگزاری آسوشیتدپرس در ایران به بی بی سی فارسی گفت که از طریق ارسال پیامک تلفنی به خبرنگارانی که در ایران برای خبرگزاری های خارجی کار می کنند اطلاع داده شده که همه مجوزها و معرفی نامه هایی که برای فعالیت آنان در سطح شهر صادر شده، از تاریخ ۱۶ آذر تا ۱۸ آذر از درجه اعتبار ساقط است.

به گفته او، معنای این اقدام این است که خبرنگاران رسانه های خارجی در این دو روز نمی توانند از دفاتر خود خارج شوند و ناچارند اخبار مربوط به اعتراضات احتمالی را بر اساس تماس های تلفنی و به نقل از شاهدان عینی گزارش کنند.

آقای دارینی گفت که چنین محدودیتی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سابقه نداشت.

خبرگزاری رویتر هم از ایران گزارش می دهد که دولت ایران مجوز خبرنگاران خارجی برای پوشش خبری وقایع تهران بین روزهای هفتم تا نهم دسامبر (دوشنبه تا چهارشنبه) را لغو کرده است.

روز دوشنبه (۷ دسامبر / ۱۶ آذر) در ایران روز دانشجو است و دانشجویان معترض به نتیجه انتخابات گفته اند که قصد دارند تجمعات اعتراض آمیزی برگزار کنند.

در آستانه روز دانشجو، گزارش ها همچنین حاکی از آهسته شدن سرعت اینترنت و اختلال در شبکه اینترنتی این کشور است.

گفته می شود که شمار زیادی از کاربران قادر به استفاده از ایمیل نیستند و سرعت اینترنت به ویژه در تهران بسیار پائین است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یکی از مسئولان شرکت زیرساخت (وابسته به شرکت مخابرات) نوشته است که "قطعی" در شبکه اینترنت ایران رخ نداده و "ممکن است حجم بالای کاربران دلیل کندی سرعت اینترنت باشد".

کاربران اینترنتی در ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بارها با اختلال در اینترنت مواجه بوده اند.

همزمان با آغاز شمارش آرا در خرداد ماه، اختلال در اینترنت آغاز شد و با برگزاری مراسم روز قدس در ۲۷ شهریور ماه نیز این اختلال افزایش پیدا کرد.

به اعتقاد برخی کارشناسان مشکل اینترنت در ایران، موضوع تکنیکی نیست و نوعی کنترل از سوی دولت برای عدم اطلاع رسانی وقایع این کشور است.

خبرگزاری فرانسه در ایران روز شنبه (۵ دسامبر) به نقل از یک منبع ناشناس گزارش داد که اختلال فعلی ناشی از تصمیم مقام های ایران است و یک مشکل فنی نیست.

مقام های شرکت مخابرات یا دولت ایران هنوز به این اتهام پاسخی نداده اند.

اختلال جاری در اینترنت در آستانه برگزاری مراسم روز دانشجو که روز دوشنبه (۱۶ آذر) برگزار خواهد شد، رخ داده است.

امسال برخی دانشجویان معترض به نتایج انتخابات اعلام کرده اند که در اعتراض به روند انتخابات و وقایع بعد از آن، در مراسم ۱۶ آذر حاضر خواهند شد.

مطالب مرتبط