هاشمی رفسنجانی: تحمل انتقاد سازنده در کشور وجود ندارد

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع دانشجویان دانشگاههای مشهد گفته است که راهکار برون رفت از وضعیت فعلی همان چیزی است که در نماز جمعه 26 تیر اعلام کرده ام.

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی، " شرایط کشور به گونه ای است که تحمل اظهار نظرها و انتقادات سازنده را ندارند و برخی عکس العمل ها نیز در برابر اظهار نظرها مفسده برانگیز است."

آقای هاشمی رفسنجانی که ریاست مجلس خبرگان رهبری را نیز بر عهده دارد، بعد از انتخابات ریاست جمهوری تا مدتی سکوت کرده بود اما در نماز جمعه روز 26 تیر که در آن تعداد زیادی از معترضان ینز شرکت داشتند، پیشنهاداتی را ارائه کرد که با انتقاد حامیان دولت مواجه شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در نماز جمعه 26 تیر ضمن دعوت همه به حفظ وحدت گفته بود که برای فرونشاندن 'بحران'، چند پیشنهاد دارد که عمده ترین آنها حفظ اعتماد مردم به حکومت است.

آقای هاشمی رفسنجانی تاکید کرده بود که نخست باید اعتماد را به عنوان هدفی مقدس به مردم بازگرداند و کل اجزای حکومت ایران باید در چارچوب قانون عمل کنند.

آقای هاشمی رفسنجانی پیشنهاد کرده بود افرادی که در جریان ناآرامی ها بازداشت شدند، باید آزاد شوند و "نباید به خاطر زندانی بودن عده ای، دشمنان ما را استهزا کنند."

او همچنین به سرکوب رسانه ها در ایران اعتراض داشت و در گفت رسانه هایی را که با استفاده از قانون مجوز گرفته اند، نباید محدود کرد.

بعد از آن نیز آقای هاشمی رفسنجانی دیگر در نماز جمعه تهران حضور نیافت.

با گذشت چند ماه از آن روز اکنون آقای هاشمی رفسنجانی دوباره در پاسخ به پرسش های دانشجویان دانشگاههای مشهد در باره راهکار برون رفت از وضعیت فعلی می گوید:"باید با ایجاد وحدت در کشور از فاصله گرفتن جریان فکر ساز جامعه از نظام جلوگیری شود."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت به سخنان خود در نماز جمعه اشاره می کند و می گوید:"گفتم تردیدها باید از بین برود ولی برخی گفتند چرا لفظ تردید را به کار بردید در حالی که سخنان من ناظر بر برخی مسائل مطرح شده در انتخابات بود."

آقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ به پرسش دیگری در باره علت سکوتش در باره مسائل اخیر گفته:"من بارها اعلام کرده ام که با افراط و تفریط مخالفم و راه اعتدال را در نظر دارم و در تمام این دوران هم نوعی افراط در برابر من شکل گرفته است."

شکاف در بین سران

در ماههای اخیر حامیان دولت بارها اتهاماتی را به مهدی هاشمی فرزند آقای هاشمی رفسنجانی وارد کرده اند که اکنون در خارج از کشور به سر می برد.

آقای هاشمی رفسنجانی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در باره این که چرا فرزندش به کشور بازنگشته گفت:" مهدی خیالش از پرونده ها و تهمت ها راحت است و هم اکنون برای رسیدگی به وضع دانشگاههای آزاد اسلامی در خارج از کشور به سر می برد و در حال گذراندن رساله دکترای خود در خارج از کشور است و دخالت در کار ستادها یا تظاهرات نداشته و اگر دادگاهی او را احضار کند، حضور خواهد یافت.

روابط میان محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و اکبر هاشمی رفسنجانی پس از آنکه آقای احمدی نژاد در جریان مبارزات انتخاباتی اخیر، در یک مناظره زنده تلویزیونی آقای هاشمی رفسنجانی را به توطئه و کارشکنی علیه دولت متهم کرد و گفت که فرزندان او از طریق غیرقانونی کسب ثروت کرده اند، به شدت تیره شد.

از آن زمان این دو فقط سه بار در جمعی عمومی با یکدیگر رو به رو شده اند و به نظر می رسد عدم حضور آقای رفسنجانی در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس جمهوری ناشی از اختلاف میان این دو نفر بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در جمع دانشجویان مشهدی بر آزادی رسانه ها تاکید کرد و در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان در باره این که در دوره ریاست جمهوری وی، رسانه ها از آزادی برخوردار نبودند گفت:"در آن دوران مطبوعات مانند امروز گسترش نیافته بود ولی روزنامه های منتقد از جمله روزنامه سلام هر آنچه می خواستند در مورد دولت می نوشتند و دولت هم هیچ تعرضی به آنها نداشت و اگر هم رسانه ای بسته شده، خارج از خواست دولت بوده است و در دولت آقای خاتمی هم تعدادی از رسانه ها به همین صورت بسته شدند."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت که چند روزی است به مشهد رفته است سه روز پیش نیز در سخنان تاکید کرده بود که در شرایط فعلی ایران و با توجه به مشكلات موجود، مهم‌ترین نیاز وحدت و اتحاد در داخل كشور است.

او که در جریان افتتاح مرکز نمایشگاه و همایش های آستان قدس رضوی در مشهد گفت: "در این شرایط همه باید كمك كنند و اتحادی را به وجود آورند كه به واسطه آن توانستیم بر رژیم شاه و تمام اربابانش غلبه كنیم و از طریق همین اتحاد بود كه در آن جنگ سخت هشت‌ساله در مقابل رژیم بعث صدام ایستادیم، درحالی كه تمام دنیا به او كمك می‌كردند."

به گفته آقای رفسنجانی "این اتحاد در زمانی بود كه نوای ضدجنگ در كشور كم‌تر شنیده می‌شد، اما امروز نمی‌توان این صداها را پنهان كرد، چرا كه اختلافات در كشور جدی شده است."

آقای رفسنجانی گفت که غير از آیت الله علی خامنه ای (رهبر ایران)، فرد ديگری نمی ‌تواند اين راه وحدت را هموار کند.

مطالب مرتبط