دعوت از موسوی و کروبی برای شرکت در مراسم روز دانشجو

کروبی و موسوی
Image caption انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر پایداری رهبران جنبش مخالفان دولت را ستوده‌اند

دو تشکل دانشجویی در ایران با صدور اطلاعیه هایی در آستانه روز دانشجو، برخوردهای اخیر با فعالان دانشجویی را محکوم کرده و از رهبران جنبش اعتراضی و استادان دانشگاه خواسته اند که در مراسم این روز حضور یابند.

انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران در اطلاعیه خود نوشته است که درهای این دانشگاه در روز ۱۶ آذر به روی مردم باز است و از میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان دولت دعوت کرده است که برای شرکت در مراسم روز دانشجو در این دانشگاه حاضر شوند.

در این اطلاعیه همچنین آمده است: "۱۶ آذر نه تنها روز اعتراض دانشجویان، بلکه روز اعتراض همه دانشگاهیان، به ویژه استاتید و دانشجویان دانشگاه، در مبارزه با استبداد شده است و ما از اساتید دانشگاه می خواهیم که در چنین روزی شاگردان و فرزندان خود را تنها نگذارند و دوشادوش دانشجویان برای آزادی و علیه استبداد به پا خیزند".

هشدار در مورد 'خشونت'

سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) نیز در بیانیه جداگانه ای، ضمن محکوم کردن برخوردهای اخیر با دانشجویان فعال و ایجاد فضای "رعب و وحشت" در دانشگاه ها، نسبت به "اعمال خشونت" نسبت به دانشجویان در روز دانشجو هشدار داده و نوشته است که چنین کاری می تواند "عواقب غیر قابل محاسبه ای" داشته باشد.

این سازمان که دبیرکل و چند تن از اعضای آن در بازداشت به سر می برند، خواهان آزادی فوری همه فعالان دانشجویی و "رفع فشار از اعضای انجمن های اسلامی و دفتر تحکیم وحدت" شده است.

سازمان دانش آموختگان در عین حال به دانشجویان هشدار داده است که در "دام خشونت طلبان" نیفتند و "اجازه ندهند که بهانه ای برای موجه جلوه دادن برخورد با دانشجویان به دست کودتاچیان بیفتد".

به نظر می رسد که بسیاری از رهبران و تشکل های نزدیک به جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" در ایران، نگران هستند که برخی هواداران این جنبش در واکنش به برخوردهای خشن مأموران حکومتی، به سوی اعمال خشونت متقابل گرایش پیدا کنند.

میرحسین موسوی در چند اطلاعیه اخیر خود، به ویژه پس از حوادث روز ۱۳ آبان، به هوادارانش پیام داده است که هدف "جنبش راه سبز" تضمین اجرای تمام اصول قانون اساسی ایران و شیوه آن "مسالمت آمیز" است.

روز دانشجو در ایران به مناسبت سالگرد حادثه ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ گرامی داشته می شود که در آن سه دانشجوی معترض دانشگاه تهران، تنها چند ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد، به دست مأموران حکومت در صحن دانشکده فنی دانشگاه کشته شدند.

مقامات ایران در هفته های اخیر بارها نسبت به استفاده مخالفان دولت از مراسم این روز برای بیان اعتراضات خود هشدار داده اند.

پلیس تهران گفته است که با تجمعات غیرقانونی در این روز "به شدت" برخورد خواهد کرد.

تعداد زیادی از دانشجویان فعال در دانشگاه های سراسر ایران نیز در طول یکی دو ماه گذشته بازداشت یا به کمیته انضباطی احضار شده اند.

تشکل های دانشجویی می گویند که این اقدامات به قصد کاهش شدت اعتراضات احتمالی در روز دانشجو انجام شده است.

مطالب مرتبط