به روز شده:  20:05 گرينويچ - دوشنبه 07 دسامبر 2009 - 16 آذر 1388

بازداشت‌های گسترده در روز دانشجو در تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شاهدان عینی می گویند که مأموران امنیتی و انتظامی ایران در روز دانشجو تعداد زیادی از دانشجویان و تجمع کنندگان معترض را بازداشت کرده اند و دادستانی عمومی و انقلاب تهران نیز از دستگیری تعدادی از معترضین خبر داده است.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) شاهد بوده است که ده ها دانشجوی بازداشت شده دانشگاه امیرکبیر تهران توسط پنج اتوبوس که ظاهرا به نیروی ویژه پلیس تعلق داشته، از این دانشگاه به مکان دیگری منتقل شده اند.

او گفت که حدود ساعت ۳ بعد از ظهر در خیابان ولی عصر، جلوی در ورودی دانشگاه امیرکبیر حدود ۱۰۰ مأمور ویژه پلیس و تعداد زیادی از مأموران "لباس شخصی" را دیده است که به هنگام خروج اتوبوس های مذکور، از ورودی دانشگاه محافظت می کرده اند.

این شاهد عینی گفت که پس از خروج اتوبوس ها و کاسته شدن از تعداد مأموران ویژه مستقر در محل، میان گروهی از معترضان و مأموران باقی مانده درگیری رخ داد.

شاهد عینی دیگری به بی بی سی فارسی گفت که در خیابان مظفر، در نزدیکی دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، دانشگاه آزاد و هنر، ردیفی از وانت های نیروی انتظامی را دیده که یکی از آنها پر از بازداشت شدگان بوده است.

به گفته او، روی سر این بازداشت شدگان با کیسه های سیاه پوشیده شده بود.

دانشجویان دانشگاه های مختلف در سراسر ایران و گروهی از هواداران جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" کوشیدند با استفاده از مراسم روز دانشجو (که هر سال در روز ۱۶ آذر در دانشگاه های ایران برگزار می شود) اعتراضات خود را مطرح کنند.

مقامات نیروی انتظامی از قبل هشدار داده بودند که با تجمع های اعتراضی در خارج از دانشگاه ها "به شدت" برخورد خواهند کرد.

روابط عمومی دادستانی عمومی و انقلاب تهران هم دوشنبه شب با صدور بیانیه ای اعلام کرد نیروی انتظامی تهران "تعدادی از شرکت کنندگان در تظاهرات غیرقانونی ۱۶ آذر" را بازداشت کرده است. اما اشاره ای به تعداد بازداشت شدگان و محل بازداشت آنها نشده است.

بر اساس این اطلاعیه به دستور عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، تحقیقات از این بازداشت شدگان آغاز شده و به محض پایان تحقیقات، اطلاعات بیشتری در مورد آنها منتشر خواهد شد.

درگیری در دانشگاه ها

بر اساس گزارش ها از ایران، از صبح روز ۱۶ آذر نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف دانشگاه ها و خیابان هایی که معمولا تجمع های اعتراضی در آنها برگزار می شد، حضور یافتند و تلاش کردند که مانع از شکل گیری تجمع ها شوند.

این گزارش ها حاکی است که مأموران برای متفرق کردن معترضان در تهران، در مواردی از گاز اشک آور و تیراندازی هوایی استفاده کرده اند.

همچنین به گفته شاهدان عینی، در داخل بعضی دانشگاه های تهران هم درگیری هایی رخ داد.

یکی از دانشجویان دانشگاه تهران به بی بی سی فارسی گفت که تعداد زیادی از نیروهای بسیجی از صبح روز ۱۶ آذر در داخل دانشگاه تهران حضور یافته بودند و مانع از حرکت دانشجویان معترض به سوی درهای خروجی دانشگاه می شدند.

به گفته او افراد بسیجی ابتدا دانشکده فنی دانشگاه تهران را در تصرف داشتند، اما دانشجویان معترض توانستند پس از مدتی درگیری، در این دانشکده مستقر شوند.

به گزارش وبسایت بازتاب، "نیروهای لباس شخصی" در این درگیری از گاز اشک آور و دستگاه وارد کننده شوک الکتریکی استفاده کردند.

شاهدان عینی از بروز ناآرامی در نقاط مختلف شهر تهران از جمله در میدان انقلاب، خیابان انقلاب، خیابان کارگر، میدان ولی عصر، بلوار کشاورز، خیابان کریمخان زند، خیابان ولی عصر، خیابان سمیه و خیابان فاطمی خبر داده‌اند.

برخی شعارهای دانشجویان معترض این ها بود: "یا حسین، میر حسین"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "ایران شده بازداشتگاه، اوین شده دانشگاه"، "نداییم، سهرابیم، ما همه یک صداییم"، "بسیجی حیا کن، دانشگاه را رها کن".

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هم از برگزاری نشست بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در تالار شهید چمران (دانشکده فنی) این دانشگاه خبر داده و نوشته است که در این نشست این شعارها داده شد: "ما همه سرباز توایم خامنه ای، گوش به فرمان توایم خامنه ای"، "مرگ بر انگلیس"، "مرگ بر این سه نوکر ابلیس، منافق و آمریکا و انگلیس" و "دانشجو بیدار است، از آمریکا بیزار است".

در این حال یک شاهد عینی دیگر به بی بی سی گفت که دانشجویان معترض در دانشگاه امیرکبیر تهران، یکی از درهای اصلی این دانشگاه را (در خیابان ولی عصر) شکسته اند تا راه ورود معترضان از خارج دانشگاه باز شود.

به گفته او، کمی بعد پلیس ضد شورش این در را دوباره مسدود کرد.

درگیری بیرون از دانشگاه

همزمان، چند خبرگزاری خارجی و همچنین پیام های منتشر شده در سایت های اینترنتی از برخورد ماموران امنیتی با تظاهرکنندگان در اطراف دانشگاه تهران خبر داده اند.

بنا بر این گزارش ها، نیروهای دولتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگانی که علیه دولت شعار می دادند، به پرتاب گاز اشک آور و تیراندازی هوایی در میدان انقلاب دست زده اند.

تجمع‌های اعتراضی در دانشگاه‌های مختلف سراسر ایران، از جمله در تهران، مشهد، شیراز، همدان، سنندج، قزوین، تبریز، ساری و کرمان گزارش شده است

خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران از تهیه گزارش از سطح شهر تهران در روزهای ۱۶ و ۱۷ آذر منع شده اند و ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه این شهر هم دچار اختلال است.

با این حال گزارش هایی از تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه شریف، علم و صنعت، علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد، خواجه نصیر (واحد سیدخندان و واحد میدان ونک)، دانشگاه هنر در تهران و دانشگاه هایی در مشهد، شیراز، کرمان، همدان، ساری، سنندج و اصفهان منتشر شده است.

وبسایت "خبرآنلاین" از مشهد گزارش داده است که جلسه "تریبون آزاد" دانشگاه فردوسی این شهر که با حضور نماینده نهاد نمایندگی ولی فقیه در این دانشگاه برگزار می شد، با شعارهای "تند" دانشجویان معترض همراه شد.

بر اساس این گزارش، دانشجویان معترض دانشگاه فردوسی پس از این جلسه در محوطه دانشگاه تجمع کردند که نهایتا "با پخش گاز اشک آور به اتمام رسید".

وبسایت "خبرآنلاین" صبح روز دوشنبه هم از رها شدن بادکنک های سبز توسط دانشجویان دانشگاه شریف در تهران خبر داده و نوشته بود که "مأموران نیروی انتظامی امور را تحت کنترل دارند و رفت و آمد مردم ادامه دارد".

یک ویدیوی منتشر شده در وبسایت "یوتیوب" فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی را در میان دانشجویان معترض در مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد در پونک نشان می دهد.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.