روزنامه 'حیات نو' توقیف شد

صفحه اول شماره روز دوشنبه 16 آذر حیات نو - عکس از وبسایت این روزنامه

به گزارش منابع خبری ایران روزنامه "حیات نو" به صاحب امتیازی هادی خامنه ای، برادر رهبر جمهوری اسلامی، در روز دوشنبه توقیف شده است.

بنابه این گزارش ها روزنامه حیات نو با تصمیم "هیات نظارت بر مطبوعات" تعطیل شده است اما در مورد اینکه این تعطیلی موقتی است یا دائمی خبری ارسال نشد.

هیات نظارت بر مطبوعات با اعلام تصمیم خود در روز دوشنبه گفت که روزنامه حیات نو نه فقط "خارج از زمینه مصوب کار کرده" بلکه غالب مطالبی که "خارج از زمینه مصوب کار کرده تخلف بوده است."

اما چنانکه گزارش ها نشان می دهد در این اعلامیه به هیچ موردی از تخلفات روزنامه حیات نو اشاره نشده است.

بنابه گزارش ها حیات نو یکی از چهار روزنامه ای - در کنار اسرار، آفتاب یزد و اعتماد - بود که دو روز قبل بدلیل نوع انعکاس اظهارات هفته پیش آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی، از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تذکر دریافت کرده بود.

مطالب اصلی صفحه اول روز شنبه این چهار روزنامه نزدیک به اصلاح طلبان، به مسئله "اختلاف" در سطح کشور که اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی لاریجانی رئیس مجلس در نشست های متفاوتی به آن اشاره کرده بودند اختصاص داشت.

حیات نو که جزو روزنامه های منتقد دولت به حساب می آید در روزی توقیف می شود که شماری از دانشگاه ها صحنه اعتراضات دانشجویی علیه دولت در روز 16 آذر بوده است.

این روزنامه در شماره روز دوشنبه در مقاله ای به قلم مصطفی ایزدی نوشته بود که مقامات کشور "در تمام سطوح مديريت به دفعات گفته اند که دانشجو بايد در صحنه باشد، بايد سياسى باشد، بايد انتقاد کند و عليه نابرابرى ها اعتراض نمايد، اما هيچ تعريفى براى مخاطب دانشجوى معترض و در صحنه و سياسى ارائه نمى کنند. اين که به طور کلى گفته شود، دانشجو بايد منتقد باشد ولى نداند که چگونه منتقدى باشد که با خشونت روبه رو نشود."