بررسی روزنامه های صبح تهران: دوشنبه شانزده آذر

تیترهای اول

"تبرئه برخی از متهمین حوادث اخیر در دادگاه تجدید نظر" تیتر اول ابتکار است، اعتماد سخن محمد خاتمی را در صدر گزارش های خود آورده که گفته "اخلاق همواره قربانی سیاست بوده است"، "بايد با دانشجويان مدارا کنيم" تیتر اول حیات نو است.

"آخرين وضعيت پرونده يك ميليارد دلار" عنوان اصلی آفتاب یزد است، "شوک آمريكايی به طلا و دلار" گزارش امروز دنیای اقتصاد است، " شورای نگهبان لایحه هدفمند کردن یارانه ها را رد می کند" تیتر اول جهان صنعت است.

خراسان "مردم امروز تلاش می کنند تا دست نسل فردا جلو غربی ها دراز نباشد" را از میان گفته های آیت الله خامنه ای نقل کرده، رسالت جمله "آمریکا و انگلیس خبیث ترین دشمنان ایران هستند" را برگزیده، "آن ها که دشمن را گستاخ می کنند باید جوابگو باشند" تیتر جوان است،"دروغ بافی های غرب نمی تواند مانع تحقق اهداف هسته ای ايران شود" عنوان اول روزنامه جمهوری اسلامی.

"دروغ پراکنی بیگانگان به ضرر خودشان تمام می شود" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی تیتر اسرار است، "عده ای که دشمن را گستاخ کنند باید به خدا جواب بدهند" عنوان اول ایران، جام جم با "آمریکا و انگلیس از دورغ پردازی دست بردارند" و از زبان همین مقام "دروغگوئی علیه ایران غرب را بی آبروتر می کند" در صدر اخبار کیهان آمده است.

"روس ها طرفدار اصولگرایان هستند" به نقل از یکی از رهبران حزب موتلفه اسلامی در صدر اخبار ابرار نقل شده است.

گزيده مقالات

هشدار به روزنامه ها

در بیست ساعت گذشته خبرگزاری ها گزارش داده اند که معاونت امور مطبوعاتي و اطلاع‌رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به چهار روزنامه صبح تهران اسرار، آفتاب يزد، حيات‌نو و اعتماد (بدلیل نوع انعکاس سخنان آیت الله هاشمی رفسنجانی و نیز خبر نامه علی لاریجانی ) تذكر كتبي داد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با تذکر این که رییس جمهور می تواند به کارمندان خود تذکر دهد و یا آنان را برکنار کند یادآوری کرده که آن چه موضوع نامه وزارت ارشاد است به دو نفری مربوط می شود که یکی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگری رییس مجلس کشور است و تعجبی ندارد که تیتر چهار روزنامه کشور به انعکاس گفته های هاشمی یا لاریجانی اختصاص داشته باشد.

سردبیر آفتاب یزد پرسیده آيا مسئولان دولتي توقع داشتند به جاي توصيه‌هاي وحدت بخش هاشمي رفسنجاني و علي لاريجاني، اظهارات مقام دولتي در روزنامه‌ها منعكس شود كه تنها مفهوم آن، بي اعتنايي به وظايف، حقوق و اختيارات مجلس بود؟

در ادامه این مقاله آمده اگر به مجموع اطلاع‌رساني‌هاي مندرج در اين يادداشت توجه شود آنگاه مسئولان دولتي حق را به ما خواهند داد زيرا از يك‌سو از انعكاس اظهارات تفرقه افكنانه يك مقام دولتي كه بدون توجه به جايگاه قانوني مجلس بيان شد خودداري كرديم و در مقابل، توصيه‌هاي وحدت آفرين رئيس مجلس خبرگان و رئيس مجلس شوراي اسلامي را چاپ نموديم.

ادای دین به دانشجویان

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته برخي از مديران با بهانه هاي گوناگون از جمله اينکه ايجاد فضاي انتقادي مانع از کارکرد بهينه مي شود و انگيزه بهبود امور را از بين مي برد، از ظهور و تعميق اين جنبه جنبش دانشجويي ممانعت به عمل مي آورند يا آن را به مسيرهاي ساختگي و دلبخواه منحرف مي سازند.

به نوشته این مقاله دانشجويان بايد با خودداري از وامداري و غلطيدن به جايگاه هواداري و فرمانبرداري مطلق از اردوگاه هاي سياسي حاکم و غيرحاکم، از ايفاي نقش "سيم خاردار" يا "معبر" براي اين جريانات در عرصه جامعه پرهيز کنند.

انجمن پادشاهی

کیهان در گزارشی بدون اشاره به منبع خود نوشته مجموعه اخبار واصله و نيز اعتراضات پخش شده روزهاي اخير از يك عضو دستگير شده انجمن پادشاهي ايران حكايت از در جريان بودن توطئه اي بس خطرناك از سوي شبكه ضدانقلاب براي راديكاليزه نمودن فضاي كشور در روز دانشجو دارد. براساس اين اخبار شبكه نفاق بر آن است تا با گرفتن تلفات جاني از دانشجويان شركت كننده در اعتراضات، با تبليغات گسترده و با موج سواري بر هيجانات و احساسات متعاقب آن، نظام را مسئول اين اقدام معرفي كرده و به ناآرامي ها عمق و گستردگي بي نظيري ببخشد.

گزارش کیهان مدعی شده در اعترافات عضو دستگير شده انجمن پادشاهي نيز به اين موضوع اشاره شده و نام اين طرح از سوي وي «پروژه كشته سازي» تعبير شده بود.

مقصود اين گزارش افشاگري از پروژه طراحي شده مشترك سرويس هاي امنيتي، شبكه ضدانقلاب و برخي اصلاح طلبان داخلي بود اما نكته اي اساسي و قابل ذكر وجود دارد و آن، اين كه جريان دانشجويي معارض كه محل اصلي سرمايه گذاري طرح فوق بوده است اكنون به اندازه اي نيست كه تحمل به دوش كشيدن چنين باري را داشته باشد.

جنبش بدلی دانشجوئی

رسالت از یک جنبش بدلي دانشجويي خبر داده که با گفتمان آزادي و حقوق بشر به مقابله با گفتمان پيشرفت، خدمت و عدالت آمده تا به بهانه آزادي و حقوق بشر، استقلال و آزادي و حقوق ملت ايران را هدف قرار دهد. و تاکید کرده "آنها آزادي را بازگشت استبداد و اعاده سلطه آمريکا در ايران تفسير مي کنند و لذا درست در برابر جنبش اصيل دانشجويي قرار مي گيرند".

به نوشته سردبیر این روزنامه آنها حقوق بشر را در تامين حقوق کساني مي دانند که مبارزه با انقلاب و اسلام را در دستور کار دارند. لذا کاري با حقوق ميليون ها انساني که به واسطه انقلاب به دنبال استقلال کشور و آزادي خود از بند آمريکا هستند ندارند.

دانشجو در کدام صحنه

مصطفی ایزدی در مقاله ای در حیات نو یادآوری کرده که مقامات کشور در تمام سطوح مديريت به دفعات گفته اند که دانشجو بايد در صحنه باشد، بايد سياسى باشد. بايد انتقاد کند و عليه نابرابرى ها اعتراض نمايد، اما هيچ تعريفى براى مخاطب دانشجوى معترض و در صحنه و سياسى ارائه نمى کنند. اين که به طور کلى گفته شود، دانشجو بايد منتقد باشد ولى نداند که چگونه منتقدى باشد که با خشونت روبه رو نشود.

نویسنده این مقاله به عنوان مثال نوشته دانشجويان عدالتخواه در قاموس جنبش دانشجويي، يعنى همراهى جريانى خاص که از عدالت دم مى زند. دانشجويان معترض، يعنى هر وقت تندروهاى جناح حاکم با کشورى مشکل پيدا کردند، بروند جلوى سفارتخانه آن کشور و حرف هاى تندروها را در قالب شعار، فرياد بزنند. دانشجويان در صحنه، يعنى هروقت منتقدان وضع موجود دست به اعتراض زدند، براى مقابله با منتقدان ، اعزام شوند .

نسبت با نهادهای امنیتی

علی محمد حاضری در دومین مقاله خود خطاب به حدادعادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نوشته در سخنان اخيرتان با قاطعيت و اطمينان، از آمار 37 کشته شده حوادث پس از انتخابات ياد کرده ايد و اينکه 20 نفر آنها بسيجى بوده اند و از اين نکته گلايه کرده ايد که چرا آقاى موسوى فقط آن 17 نفر را شهيد ناميدند و براى دفاع از آنها اقداماتى انجام دادند. سوال اينجاست که اگر تاکنون در اين زمينه شاهد ارائه آمار و ارقام متفاوت و متناقض از سوى مسئولين انتظامى و امنيتى بوده ايم، جنابعالى چه نسبتى با اينگونه نهادهاى امنيتى و نظامى داريد که مى توانيد چنين اطلاعات دقيقى ارائه دهيد؟

نویسنده حیات نو در ضمن پرسیده در همين سخنان اخيرتان از کشتار مسلمانان يمن که دل هر مسلمانى را به درد آورد ياد کرده ايد و سکوت در مقابل اين کشتار را دردآورتر ناميده ايد. من اين دردمندى شما را در قبال مسلمانان يمنى مى ستايم ولى مى پرسم حضرتعالى براى اين کشته هاى حوادث پس از انتخابات که از مسلمانان هموطن خودمان بودند کجا فرياد برآورديد؟ پاسختان را حدس مى زنم، مى خواستيد سخن دشمن شادکن نگفته باشيد. اما باور کنيد همه خانواده ها و مردم عزيزى که در اين حوادث داغدار شدند دشمنان اين ملت نبودند.

همسایه رو سیاه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته بازي هائي كه روس ها بر سر نيروگاه اتمي بوشهر در آوردند نمونه ديگر بازي رسوائي است كه در موضوع فعاليت هاي هسته اي ايران از روس ها مشاهده مي شود. آنها مثل هميشه مثل زمان تزارها و مثل دوران شوروي به دنبال امتياز گرفتن و تجاوز به حقوق همسايگان هستند. روس ها در سالهاي اخير بارها از ما امتياز گرفتند تا آمريكا را به امتياز دادن به روسيه تشويق كنند و سپس به آمريكا امتياز دادند تا ما را به امتياز دادن هاي بعدي وادار كنند.

به نوشته این روزنامه از روس ها با آن سابقه سياه تزاري و استاليني انتظاري بيش از اين نيست . اين ما هستيم كه بايد از اين وقايع عبرت بگيريم و به همسايه روسياهي كه هرگز قابل اعتماد نبوده اعتماد نكنيم . در جنگ تحميلي هم شاهد حمايت هاي بي چون و چراي مسكو از صدام بوديم و قبل و بعد از جنگ تحميلي نيز پرونده سياه روس ها پيش روي ما گشوده است . با اينحال چرا دستگاه ديپلماسي ما با درايت و تدبيري قابل قبول با اين همسايه روسياه مواجه نمي شود

خواب خوش مسکن

صادق جنان صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته ركود در ساخت‌وساز و توليد مسكن پيامدهاي اجتماعي و فرهنگي بسيار مهمي دارد كه تاخير در ازدواج در ميان جوانان، گسترش حاشيه‌نشيني در پيرامون شهرهاي بزرگ و... از جمله آنها است. اين پيامدهاي كوتاه و بلندمدت موجب شده است كه مسوولان حكومتي و دولتي نسبت به تداوم ركود كنوني حساسيت نشان داده و خواستار برطرف شدن آن شوند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی گفته‌هاي جديد رييس كل بانك مركزي مبني بر كاهش محدوديت در پرداخت وام خريد مسكن با هدف تحريك تقاضا در همين چارچوب قابل تفسير است. اين نتيجه‌گيري كه اكنون رييس كل بانك مركزي به آن اعتراف مي‌كند، چندين ماه است كه توسط كارشناسان و اقتصاددانان به شكل‌هاي گوناگون طرح شده، اما با واكنش منفي مسوولان دولتي مواجه شد. مسوولان

در ادامه این مقاله آمده انعطاف‌ناپذيري دولت و قفل كردن سمت تقاضاي مسكن شايد در كوتاه‌مدت خوشايند به نظر برسد، اما ايجاد فاصله ميان عرضه و تقاضاي اين كالا در ميان‌مدت، زيان بزرگي است كه جامعه جوان ايراني بايد تاوان آن را دهد. اين آرزوي همه دلسوزان است كه عرضه و توليد مسكن بدون افزايش قيمت ممكن باشد، اما اين اراده‌گرايي نبايد در برابر منطق بازار ايستادگي كرده و روزگار را دشوار كند.

ایمان نداشتن به لایحه

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته بی‌شک لایحه هدفمند کردن یارانه - چه اجرایی بشود چه نشود- بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین لایحه 30 سال اخیر ایران است. این را دوست و دشمن و موافق و مخالف اذعان دارند. همین بزرگی باعث شد که این لایحه از همان ابتدا با مخالفت‌های بسیاری روبه‌رو شد که همچنان ادامه دارد. دولت هم در مقابل محکم ایستاد و از لایحه دفاع کرد، طوری که توانست آن را گام به گام پیش و پیشتر ببرد.

به نوشته این مقاله نکته اینجاست که هرچه لایحه به سوی اجرایی شدن رفت، خود دولت انگار ایمانش را به اجرا از دست داد. چنانکه رییس دولت چندی پیش تهدید کرد که اگر در اجرای لایحه صاحب اختیار تمام نباشد لایحه را پس می‌گیرد. این در حالی بود که دیگران می‌گفتند این کار خلاف قانون است! همین چند روز پیش نیز باز با اما و اگرهای دیگری فرمودند که لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها قابل اجرا نیست.