اوباما: ترکیه می تواند نقش مهمی در ارتباط با ایران بازی کند

اوباما و اردوغان در کاخ سفید
Image caption دیدار اوباما و اردوغان روز دوشنبه در کاخ سفید انجام شد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید به اعتقاد او ترکیه می تواند "بازیگری مهم" در سوق دادن ایران به سوی حل مناقشه بر سر برنامه اتمی اش باشد.

آقای اوباما پس از ملاقات با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در روز دوشنبه در کاخ سفید گفت که او در این دیدار بر اهمیت حل مساله "به گونه ای که ایران اجازه یابد انرژی غیرنظامی هسته ای را دنبال کند، اما اطمینان حاصل شود که مقررات و عرف بین المللی را محترم می شمارد" تاکید کرده است.

آقای اوباما گفت: "من معتقدم که ترکیه می تواند بازیگری مهم در تلاش برای سوق دادن ایران در این جهت باشد."

آقای اردوغان نیز گفت که ترکیه آماده است برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک در این مورد هر کاری می تواند انجام دهد.

آقای اوباما در این دیدار با ذکر نقش "برجسته" ترکیه در رسیدگی به مجموعه ای از مناقشه ها و بحران ها به ستایش از این کشور پرداخت.

آنکارا اخیرا خود را به تهران نزدیک تر کرده است که گفته می شود باعث نگرانی هایی در غرب شده است.

نخست وزیر ترکیه اخیرا در ارتباط با برنامه اتمی ایران به انتقاد تند از غرب پرداخت. به علاوه او و عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه، از اولین رهبران جهان بودند که پیروزی جنجال آفرین محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفتند.

آقای اردوغان اواخر اکتبر (اوایل آبان) همراه با تیمی بلندپایه از ایران بازدید کرد و به خاطر موضع گیری هایش با تمجید رهبر ایران روبرو شد.

آیت الله خامنه ای در آن دیدار به او گفت که روابط ایران و ترکیه در 30 سال اخیر در بهترین شرایط قرار گرفته است.

آقای اردوغان که رهبر حزب اسلامگرای "عدالت و توسعه" است اخیرا به روزنامه گاردین چاپ بریتانیا گفت که این ادعا که دولت ایران در صدد ساخت سلاح اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای است تنها بر "شایعه سازی" مبتنی است و تلویحا کشورهایی را که به دلیل برنامه های هسته ای ایران این کشور را تحت فشار قرار داده اند به دورویی متهم کرد.

او گفت: "کسانی که شعار خلع سلاح اتمی جهان را سر می دهند باید از خود شروع کنند."

مطالب مرتبط