ایران خواهان آزادی فوری امیر حسین اردبیلی شد

Image caption وزیر امور خارجه ایران بازداشت امیر حسین اردبیلی را غیرقانونی می داند

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، از آمریکا خواست که فورا این ایرانی که در ایالات متحده به اتهام قاچاق تجهیزات نظامی پیشرفته محاکمه شده را آزاد کند.

دادستان های آمریکایی به تازگی اعلام کردند که امیر حسین اردبیلی در سال 2007 میلادی در گرجستان بازداشت و در ژانویه سال 2008 میلادی به آمریکا تحویل داده شد.

وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه (7 دسامبر) به "اقدام غیرطبیعی" آمریکا در بازداشت امیر حسین اردبیلی اعتراض کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط او شد.

روند محاکمه امیر حسین اردبیلی غیرعلنی بوده و مقام های قضایی فدرال در ایالت دلوور آمریکا می گویند که او اتهامات وارده را پذیرفته است.

به گفته دیوید ویس، دادستان فدرال ایالت دلوور، آقای اردبیلی در ماه مه سال 2008 میلادی چندین فقره اتهام از جمله نقض قوانین صادراتی آمریکا، پول شویی و قاچاق تسلیحات برای دولت ایران را پذیرفته است.

قرار است دادگاهی در دلوور دوشنبه آینده (14 دسامبر) حکم امیر حسین اردبیلی را صادر کند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از منوچهر متکی نوشته است: "ما در ابتدا شاهد انتقال ناگهانی آقای اردبيلی توسط نهادهای امنيتي آمريکا که از پيش طراحی و دام‌گذاری شده بود به آمريکا بوديم و پس از يک سال و اندی بی ‌اطلاعی از سرنوشت وی و مجددا با پروسه پنهانی قضايی وی، خبر برگزاری دادگاه نامبرده را اعلام کرده‌اند."

به گفته دادستان فدرال ایالت دلوور، آقای اردبیلی درصدد خرید قطعات پیشرفته الکترونیکی با کاربرد نظامی در موشک و هواپیماهای جنگده اف-4 بود و به این خیال که با یک قاچاقچی تجهیزات نظامی ملاقات خواهد کرد، از ایران به گرجستان سفر کرده بود.

مقام های قضایی می گویند که متهم در گفتگوهایش با ماموران مخفی آمریکایی گفته بود دولت ایران انتظار جنگ با آمریکا را دارد و با خرید مقادیر زیادی تجهیزات و قطعات با کاربرد نظامی برای درگیری احتمالی آماده می شده است.

وزیر امور خارجه ایران این اظهارات را بیانگر "شرايط نامناسب روحی" حاکم بر متهم دانسته و تاکید کرده است: "قرائن مستدل پيرامون ادعاهای مطروحه پيرامون آقای اردبيلی مشاهده نمی ‌کنيم."

گفته می شود که آمریکا از سال 2004 میلادی فعالیت های این شهروند ایران را تحت نظر داشته و در پی بازداشت وی بوده است.

وزیر امور خارجه ایران در ماه اکتبر امسال نیز دولت آمریکا را متهم کرده بود که در ناپدید شدن آقای اردبیلی و دو شهروند دیگر ایران بنام های شهرام امیری و علی رضا عسگری دست دارد.

مطالب مرتبط