واکنش خارجی به وقایع روز دانشجو در ایران

ایان کلی
Image caption کلی وضعیت جاری در ایران را متغیر توصیف کرده است

تعدادی از کشورهای خارجی نسبت به وقایع روز دانشجو در تهران واکنش نشان داده اند.

در پی برگزاری تظاهرات روز دانشجو و گزارش هایی حاکی از برخورد نیروهای امنیتی و بازداشت گسترده تظاهرکنندگان، ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، با خودداری از موضع گیری مستقیم در این باره گفت که آمریکا همواره نگران "سرکوب" مردم معترض توسط نیروهای دولتی بوده است.

آقای کلی گفت: "ما معتقدیم که ادامه آزار، بازداشت خودسرانه و محکومیت قضایی افراد به خاطر شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز... منعکس کننده یک .... بی اعتنایی به آن نوع حقوقی است که در قانون اساسی ایران گنجانده شده است."

او افزود "آنها (تظاهرکنندگان) باید بدانند که صدایشان شنیده می شود."

این مقام آمریکایی وضعیت جاری در ایران را بسیار متغیر ارزیابی کرد و به این سوال که آیا آمریکا از معترضین حمایت می کند یا خیر پاسخی نداد.

دولت اوباما از همان ابتدا پس از بروز ناآرامی های مربوط به انتخابات در ایران گفت که نمی خواهد به توپ فوتبال سیاسی در ایران بدل شود.

آقای کلی در عین حال گفت که ایران باید بداند که اقدام های به گفته او وحشیانه در سرکوب مردمی که برای اجرای حقوق دموکراتیک خود تلاش می کنند از دید آمریکا پنهان نیست.

ایران بارها معترضان به دولت محمود احمدی نژاد را آشوبگر دانسته است و گفته است که با آن ها برخورد قانونی می کند.

ایان کلی تاکید کرد که نه فقط آمریکا بلکه جامعه بین المللی نگران وضعیت حقوق بشر در ایران است.

'اولویت اصلی آمریکا'

این مقام آمریکایی گفت هرچند دولت باراک اوباما در مورد وضع حقوق بشر در ایران نگران است و علیه آن موضع گیری خواهد کرد، اولویت اصلی آمریکا حل و فصل مناقشه اتمی ایران است.

دولت بریتانیا و سازمان عفو بین الملل نیز خشونت ها علیه تظاهرکنندگان را محکوم کردند.

Image caption نحوه برخورد ماموران با معترضان مورد انتقاد برخی کشورها بوده است

دیوید میلیبند وزیر خارجه بریتانیا نیز با صدور بیانیه ای در لندن نسبت به این رفتار دولت ایران ابراز "نگرانی" کرد.

او گفت: "آزادی بیان و آزادی ابراز عقاید سیاسی از ارزش های بنیادی ای است که همه دولت ها باید به آن احترام بگذارند. ما از مقام های ایرانی انتظار داریم آزادی های شهروندان این کشور را رعایت کنند نه اینکه آن را سرکوب کنند."

عفو بین الملل نیز آنچه را استفاده بی رویه از قوه قهریه علیه "مردمی که علیرغم این رفتار تصمیم به اعمال حق خود در زمینه آزادی بیان و تجمع گرفته اند" محکوم کرد.

گزارش های مربوط به تظاهرات روز 16 آذر، همراه با تصاویری از اجتماعات اعتراضی در این روز، به طور گسترده در رسانه های خبری جهان انعکاس یافته و در تعدادی از روزنامه های صبح سه شنبه، در صفحات اول درج شده است.

روز دوشنبه شماری از دانشگاه های ایران و گاه خیابان های اطراف آنها صحنه اعتراض مخالفان در ایران و درگیری نیروهای دولتی با آنها بود و گفته می شود تعدادی از معترضان در این روز دستگیر شده اند.

همزمان، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - بخش هایی از مصاحبه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا را با عنوان "تداوم حمایت وزارت خارجه آمریکا از اغتشاشگران" نقل کرده و گفته است که وی به "تعداد دویست نفره تظاهرکنندگان" توجهی نداشته است.

ایرنا نوشته که "آمریکا پس از انتخابات همواره حمایت خود را از اغتشاشگران به بهانه حمایت ازدموکراسی اعلام کرده" و ایالات متحده را متهم کرده است که "بزرگترین حامی دولت های سرکوبگر منطقه" است.

از زمان آغاز اعتراضات به نتیجه اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، که به گفته معترضان ناشی از تقلب گسترده بوده، مقامات آمریکایی کوشیده اند از موضعگیری صریح در این مورد خودداری کنند تا، به گفته تحلیلگران، از دادن بهانه برای ارتباط دادن اعتراضات انتخاباتی به کشورهای خارجی جلوگیری شود.

در مقابل، مقامات شمار دیگری از کشورها به خصوص کشورهای اروپایی ضمن حمایت از حق آزادی تجمع مسالمت آمیز در ایران، نحوه برخورد دولت با معترضان را مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

مقامات جمهوری اسلامی کشورها و رسانه های خارجی را عامل بروز و ادامه نا آرامی های سیاسی در ایران دانسته اند و بسیاری از بازداشت شدگان انتخاباتی را به داشتن ارتباط با خارج از کشور متهم کرده اند.

مطالب مرتبط