مادران عزادار بازداشت شده آزاد شدند

همه ۲۱ نفری که در جریان تجمع مادران عزادار در روز شنبه ۱۴ آذر در پارک لاله تهران بازداشت شده بودند، از زندان آزاد شدند.

بنا بر گزارش های پایگاه های اطلاع رسانی وابسته به فعالان حقوق زنان در ایران، همه این ۲۱ مادر عزادار عصر دوشنبه ۱۶ آذر و در سه نوبت از بازداشتگاه نیروی انتظامی در خیابان وزرا تهران آزاد شدند.

"مادران عزادار" بعد از کشته شدن تعدادی از جوانان در اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز ایران، به ویژه در درگیری های روزهای ۲۵ و ۳۰ خرداد، شکل گرفت.

"مادران عزادار" برخی از فعالان حقوق زنان، مادرانی که فرزندانشان را در تجمعات اعتراضی اخیر از دست داده اند و زنان معترض به وقایع پس از انتخابات هستند که هر شنبه عصر به نشانه اعتراض به کشته شدن معترضان در ناآرامی های اخیر در پارک لاله تهران تجمع می کنند.

بعضی هفته ها خبرهایی از تلاش ماموران نیروی انتظامی برای متفرق کردن این افراد منتشر می شد، اما این بار ماموران نیروی انتظامی ۳۳ نفر از آنها را بازداشت کردند که ۱۲ نفر آنها بعد از چند ساعت آزاد شدند و حالا خبر می رسد که ۲۱ نفر باقی مانده هم آزاد شده اند.

خدیجه مقدم، از فعالان حقوق زنان که در تجمع های روز شنبه مادران عزادار هم شرکت می کند و چندی پیش به دلیل شرکت در این مراسم به مدت پنج ساعت بازجویی شده بود، بعد از بازداشت این مادران در روز شنبه به بی بی سی فارسی گفت: "راه تمام کردن این اعتراض های صلح آمیز با سرنیزه نیست. باید به خواست مادران رسیدگی کنند. مادران می خواهند خون فرزندانشان فراموش نشود، بچه هایی که در زندان هستند آزاد شوند و به این کشتارهای صورت گرفته رسیدگی شود. پنج ماه گذشته و هنوز یک نفر را حتی به عنوان فرد خودسر محاکمه علنی و معرفی نکرده اند. به هر حال ما باید حرفمان را بزینم و اینها باید به خواسته های ما رسیدگی کنند."

مطالب مرتبط