خاتمی: امروز اصولگرایان عاقل را هم حذف می کنند

محمد خاتمی
Image caption محمد خاتمی گفت سابقه کسانی که بازداشت شده اند از بازجویانشان بیشتر است

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، با اشاره به وقایع بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در این کشور از حاکم شدن دیدگاه های افراطی و تحمل نشدن دیدگاه های معتدل تر حتی در اردوگاه اصولگرایان انتقاد کرد.

آقای خاتمی که با تعدادی از خانواده های زندانیان سیاسی بعد از انتخابات دیدار می کرد، گفت: "وضعیت کنونی جنگ میان اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نیست. در حال حاضر بسیاری از اصولگرایان هم از این وضع ناراحتند، امروز حتی اصولگرایان عاقل را نیز حذف می کنند که این دیدگاه خطرناکی است."

آقای خاتمی همچنین خواهان آن شد که کسانی که دلسوز اسلام و انقلاب نیستند، از صحنه بیرون بروند. او گفت: "منظورم حذف آنها نیست، بلکه می گویم محور کار نباید آنها باشند."

محمد خاتمی در ادامه درباره فعالان سیاسی اصلاح طلب که بعد از انتخابات بازداشت شده اند گفت: "ممکن است آنها دیدگاه هایی داشته باشند که با برخی از دیدگاه های دیگر هماهنگ نباشد، اما در مقام عمل و ارزش های اصولی، بنده مطمئنم و هیچ تردیدی ندارم اکثر این افراد اگر نگویم همه این ها، اکثر آنها سرمایه هایی هستند که هزینه هایی که برای انقلاب پرداخته اند از بسیاری از بازجویان و کارشناسان پرونده هایشان بیشتر است و امروز به ضدیت با امام، انقلاب و چیزهای عجیب و غریبی متهم می شوند."

آقای خاتمی تاکید کرد: "بنده بیش از این که دلم برای این عزیزان بسوزد که آمادگی پرداخت این هزینه را داشته اند و الحمدلله خانواده هایشان مقاومت هایی دارند که ما به آن افتخار می کنیم، برای ستمی که به جمهوری اسلامی می‌شود غصه می خورم و رنج می برم."

رئیس جمهور سابق ایران در ادامه گفت: "بر اساس چارچوب قوانینی که هست بیاییم دلها را به هم نزدیک کنیم و وحدتی پیدا کنیم و از این تندوری ها و افراطها جلوگیری شود. نمی گویم جبران ستم بلکه لااقل رفع ستم ستمدیدگان بشود ... شاهد این باشیم با کمک این عزیزان که به ناحق مجرم شناخته می شوند، این مسائل رفع شود."

محمد خاتمی در ابتدای سخنان خود از این که ۱۶ آذر امسال بر خلاف سال های قبل امکان دیدار با دانشجویان را نداشته، ابراز تاسف کرد.

مطالب مرتبط