اژه ای: دادستان تهران باید مهدی هاشمی را احضار کند

مهدی هاشمی
Image caption مهدی هاشمی هدف حملات شدید طرفداران دولت بوده است

دادستان کل جمهوری اسلامی خواستار احضار یکی از فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی شده و معترضان به نتیجه انتخابات را به شدت عمل تهدید کرده است.

روز سه شنبه، 8 دسامبر (17 آذر)، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل جمهوری اسلامی، در نشست خبری با خبرنگاران داخلی گفت که "دادستان تهران باید به موضوع مهدی هاشمی رسیدگی و او را احضار کند."

آقای اژه ای از دادستان تهران خواسته در این زمینه اقدام کند و افزوده است که "ما نیز این مساله را دنبال می کنیم که اگر پرونده ای هست اقدام کنند و زودتر نتیجه آن را اعلام کنند."

مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری سابق، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و در ماه های اخیر هدف حملات شدید گروه ها و رسانه های طرفدار محمود احمدی نژاد قرار داشته است.

وی عضو هیات امنا و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد است و پیش از این در وزارت نفت هم سمت هایی را بر عهده داشته است.

دادستان کل گفته است که نباید موقعیت افراد مانع از رسیدگی به اتهامات علیه آنها شود و افزوده است "تفاوتی نمی کند که کسی که اتهام متوجه اوست، پسر آقای هاشمی رفسنجانی باشد یا خیر."

به گزارش ایرنا، آقای اژه ای افزوده است که اگر ثابت شد اتهامی متوجه مهدی هاشمی است "او باید مجازات شود و حتی مجازاتش باید شدیدتر از مردم عادی باشد امااگر اتهامی محرز نیست و متوجه وی نیست، آن را هم سریعتر اعلام کنند."

دادستان کل گفته است که نباید در میان مردم شایع باشد که اتهاماتی متوجه فرزند رئیس تشخیص مصلحت نظام است اما به آن رسیدگی نمی شود.

اتهام علیه مهدی هاشمی

سخنان دادستان کل جمهوری اسلامی دو روز پس از اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی در مشهد انتشار می یابد که در پاسخ به سئوالی در مورد سفر طولانی مهدیهاشمی به خارج از کشور گفت که "مهدی خیالش از پرونده ها و تهمت ها راحت است و هم اکنون برای رسیدگی به وضع دانشگاههای آزاد اسلامی در خارج از کشور به سر می برد و در حال گذراندن رساله دکترای خود در خارج از کشور است."

آقای رفسنجانی گفت که مهدی هاشمی دخالتی در کار ستادهای انتخاباتی یا تظاهرات نداشته است و افزود "اگر دادگاهی او را احضار کند، حضور خواهد یافت."

Image caption اژه ای: اگر ثابت شد اتهامی متوجه مهدی هاشمی است باید مجازات شود

ماه گذشته، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در یک نشست خبری با اشاره به اتهاماتی که در جریان یکی از محاکمات دستجمعی علیه مهدی هاشمی وارد شده بود، گفت که "مطالبی که به مهدی هاشمی نسبت داده شده است نیازمند بررسی است زیرا اظهارات افراد علیه دیگران باید در مرجع قضایی اثبات شود و در این زمینه، حاشیه امنی وجود ندارد."

آقای دولت آبادی توصیه کرد که مهدی هاشمی هر چه زودتر به ایران بازگردد و اگر معتقد است که اتهامی متوجه او نیست، با بازگشت به کشور از خود دفاع کند.

مهدی هاشمی در پاسخ به این اظهارات، با انتشار نامه سرگشاده ای خطاب به دادستان تهران از او خواست دادگاه صالحی برای بررسی "اتهامات و شایعات" علیه او تشکیل شود و افزود که آماده است در چنین دادگاهی از خود دفاع کند.

موضوع اتهام علیه مهدی هاشمی به اظهارات مسعود باستانی، از بازداشت شدگان اعتراضات بعد از انتخابات باز می گردد که در اعترافات خود یکی از جلسات دادگاه های دستجمعی در تهران آقای هاشمی را به تلاش "برای تضعیف دولت، نهادهای قانونی کشور و القای تقلب و التهاب آفرینی در انتخابات" متهم ساخت.

آقای باستانی در این اعترافات، که از تلویزیون دولتی پخش شد، گفت مهدی هاشمی با استفاده از امکانات دانشگاه آزاد، از یکی از سایت های منتقد دولت به نام سایت جمهوریت حمایت می کرده است.

در پاسخ به این اتهامات، مهدی هاشمی از سازمان رادیو و تلویزیون خواست تا فرصتی برای پاسخگویی در اختیار او قرار گیرد که ظاهرا برآورده نشد و چندی پیش نیز، همراه با سایر فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، از رئیس قوه قضائیه درخواست کرد تا هیات ویژه ای را مامور رسیدگی به اتهامات علیه آنان کند.

منابع وابسته به دولت آقای احمدی نژاد در مواردی سایر فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی را هم، هدف حمله قرار داده اند.

در ماه های پس از انتخابات ریاست جمهوری، گزارش هایی در مورد حضور فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی در تجمع های اعتراضی انتشار یافته و از جمله، برخی از سایت های اینترنتی گزارش کرده اند که فائزه هاشمی در تظاهرات روز 16 آذر در یکی از مراکز آموزشی دانشگاه آزاد حضور داشت.

هشدار به معترضان و شکایت از موسوی

دادستان کل جمهوری اسلامی، که در زمان اعلام نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری سمت وزارت اطلاعات را بر عهده داشت، در مصاحبه روز سه شنبه به کسانی که در اعتراض به دولت دست به تظاهرات می زنند هم به شدت هشدار داد و اخطار کرد که "به برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه مهلت نخواهیم داد."

محسنی اژه ای افزود در گفتگو با دادستان تهران به او تاکید کرده که "از حالا وظیفه ماست که اجازه ندهیم بیش از این عده ای با قانون شکنی در خیابان، امنیت و آرامش مردم را برهم زنند و موتور سیکلت مردم را به آتش بکشند، و علاوه بر برهم زدن نظم مردم، بهترین دستاویز را برای دشمن و بهانه ای برای ضربه به نظام قرار دهند."

Image caption دادستان کل علیه حضور دانشجویان در تظاهرات هشدار داده است

دادستان کل با اخطار در مورد شدت عمل علیه تظاهرکنندگان مخالف دولت، به خانواده ها هشدار داد "مراقب فرزندانشان باشند که فریب بیگانه و یا شعارهای دو پهلو را نخورند که اگر آنها فریب خوردند، خانواده ها گله نداشته باشند که فرزندم دانشجو بود، چرا دستگیر شد؟ زیرا مردم ما بیش از این تحمل ندارند و از دستگاه قضایی می خواهند بیش از این مهلت ندهند و ما هم مهلت نخواهیم داد."

روز گذشته، برخی منابع خبری به نقل از شاهدان عینی گزارش کردند که در جریان تظاهراتی که در شماری از دانشگاه های ایران برگزار شد و در تهران با تجمع ها و درگیری هایی در مناطق دیگر شهر هم همراه بود، چندین نفر بازداشت شده اند.

آقای اژه ای در این مصاحبه به محاکمه کسانی که در ارتباط با اعتراضات پس از انتخابات بازداشت شده اند نیز اشاره کرد و در مورد صدور حکم مجازات و فرجام خواهی از این احکام گفت که دادگاه تجدید نظر می تواند طبق تشخیص خود، این مجازات ها را کم کند یا تغییر دهد.

آقای اژه ای کسانی را که با سپردن وثیقه آزاد شده اند تهدید کرد که اگر مرتکب همان اقدام شوند به آنان ارفاقی نمی شود و افزود که یکی از موضوع هایی که دادستانی تعقیب می کند، نحوه رفتار آزاد شدگان با وثیقه است.

محسنی اژه ای در این مصاحبه بار دیگر به گزارش های مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، در مورد آزار بازداشت شدگان انتخاباتی اشاره کرد و این گزارش ها را مورد تردید قرار داد.

دادستان کل جمهوری اسلامی به موضوع شکایت شماری از نمایندگان مجلس از میرحسین موسوی به اتهام ارتباط با اعتراضات مخالف دولت هم اشاره کرد. و گفت که این شکایت را دریافت کرده و افزود که مواردی که به حقوق عامه ارتباط داشته به دادستان تهران ارجاع شده و ابراز امیدواری کرد که این موارد تعقیب شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامحسین محسنی اژه ای در مورد انفجار انتحاری در سیستان و بلوچستان، که گروه جندالله مسئولیت آن را برعهده گرفته است، گفت که افرادی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده اند اما محاکمه ای صورت نگرفته است.

مطالب مرتبط