مهمانپرست: عربستان 'دانشمند هسته ای' ایران را به آمریکا تحویل داده

مهمانپرست
Image caption به گفته آقای مهمانپرست، آمریکا برای برخی ایرانیان دام می گذارد

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید که عربستان سعودی شهرام امیری را که از وی به عنوان "دانشمند هسته ای" ایران نام برده شده، به آمریکا تحویل داده است.

به گفته آقای مهمانپرست، آقای امیری که برای سفر حج به عربستان رفته بود، دستگیر شده و ریاض وی را به واشنگتن تحویل داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری با خبرنگاران گفته که یازده ایرانی در زندانهای آمریکا نگهداری می شوند که شهرام امیری یکی از آنهاست و وزارت خارجه پیگیر سرنوشت این یازده شهروند ایرانی است.

بنابر گزارشها، آقای امیری که ظاهرا در زمینه هسته ای فعالیت داشت، در نیمه اول خرداد ماه سال جاری برای زیارت به عربستان رفته بود اما سه روز بعد از ورودش به آن کشور محل اقامتش را ترک کرده و دیگر مراجعه نکرده است.

به گفته آقای مهمانپرست، آمریکا "برای برخی ایرانیان دام می گذارد و با اسناد غیرواقعی سعی می کند آنها را گرفتار کند تا با این اقدام بتواند به ایران فشار وارد کند."

وزارت خارجه ایران بازداشت ایرانیان را "غیرقانونی" توصیف کرده و گفته که "آمریکا غیر از اطلاع رسانی با تاخیر و اظهار نظر های با تاخیر و جلسات غیر علنی اقدام دیگری انجام نداده است."

پاسخ مبهم ایران به طرح معاوضه سوخت

یکی از موضوعات همیشگی نشست های خبری سخنگوی وزارت خارجه ایران موضع هسته ای است و آقای مهمانپرست در پاسخ به پرسش خبرنگاری تاکید کرده که "جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نگفته که سوخت معاوضه نمی کند."

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، رفتار غربی ها باعث بی اعتمادی شده و "اگر آنها شرایطی ایجاد کنند که اعتماد فراهم شود ما آمادگی کامل معاوضه داریم."

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشنهاد کرده که ایران بیش از هفتاد درصد از اورانیومی را که در تاسیسات داخلی تا خلوص 3.5 درصد غنی سازی کرده در اختیار روسیه و فرانسه قرار دهد و در مقابل، اورانیوم با خلوص حدود 20 درصد را صرفا برای استفاده در رآکتور اتمی تهران دریافت کند.

براساس این پیشنهاد، انتظار می رفت که با خروج بخش عمده موجودی اورانیوم غنی شده ایران، نگرانی غرب در مورد استفاده از این اورانیوم در ساخت تسلیحات اتمی مرتفع شود.

در حالیکه روسیه، فرانسه و آمریکا رسما این پیشنهاد را مورد قبول قرار داده اند، ایران هنوز پاسخ رسمی و نهایی خود را در این مورد اعلام نکرده که باعث ابراز ناخرسندی کشورهای غربی و حتی روسیه و گمانه زنی هایی در مورد احتمال تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی شده است.

در عین حال، مقامات ایرانی می کوشند این نظر را رد کنند که جمهوری اسلامی در صدد پذیرش پیشنهاد مطرح شده در وین نیست.

از جمله وزیر امور خارجه ایران گفته است که در صورت توافق با معاوضه سوخت، این معاوضه باید به شکلی انجام گیرد که ایران مطمئن باشد با از دست دادن اورانیوم غنی شده داخلی، سوخت مورد نیاز رآکتور تهران را قطعا دریافت خواهد کرد.

ایران می گوید که در صورت دریافت ضمانت، حاضر است پیشنهاد معاوضه سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران را بپذیرد.

رآکتور تحقیقاتی تهران، که عمدتا در زمینه های پزشکی فعالیت دارد، در دهه 1960 توسط آمریکاییان ساخته شد و سوخت مورد نیاز این نیروگاه، که کاربرد دیگری نیز ندارد، از آن زمان به بعد، از جمله در سال های پس از انقلاب اسلامی، در اختیار ایران قرار می گرفته است.

مطالب مرتبط