مجلس ایران دو میلیارد دلار به ساخت مترو اختصاص داد

مجلس
Image caption مجلس فقط برای متروی تهران یک میلیارد دلار تخصیص داده است

در پی بروز اختلاف بین دولت و شهرداری تهران بر سر بودجه توسعه مترو، مجلس ایران طرحی را تصویب کرده که بر اساس آن باید دولت دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص دهد.

بنابر این طرح، که با 163 رای موافق و 24 رای مخالف در مجلس تصویب شد، دولت باید یک میلیارد دلار از این بودجه را جهت تامین تجهیزات و احداث خطوط راه آهن شهری تهران در اختیار شهرداری بگذارد.

بنابر مصوبه مجلس، از یک میلیارد دلار بقیه نیز 700 میلیون دلار برای احداث قطاری شهری در دیگر شهرهای بزرگ و 300 میلیون دلار نیز برای اجرای طرح جامع حمل و نقل و ترافیک در دیگر شهرهای بزرگ اختصاص یابد.

اختلافات مالی بین متروی تهران و دولت از مدتها پیش مطرح بود اما تصمیم یک ماه پیش محمود احمدی نژاد برای در اختیار گرفتن مدیریت متروی تهران، این اختلاف را وارد مرحله تازه ای کرد.

آقای احمدی نژاد شامگاه چهارشنبه بیستم آبان در یک برنامه تلویزیونی گفت: "من تصمیم گرفته ام مدیریت مترو را به دولت برگردانم... دولت خود مدیریت مترو را بر عهده می گیرد، بودجه اش را می گذارد و می سازد و قیمت آن نیز تا ده، پانزده سال بالا نخواهد بود و به سرعت هم آن را تمام خواهد کرد. من حتما این تصمیم را گرفته ام و حتما مدیر تعیین می کنم."

شرکت متروی تهران اکنون در اختیار محسن هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برای همین برخی کارشناسان تصمیم آقای احمدی نژاد را با اختلافات آقای احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی مرتبط دانسته و آن را سیاسی تلقی کردند.

اختلاف نظر در باره متروی تهران سابقه ای طولانی دارد اما عمده اختلافات بر سر میزان بودجه ای بوده که دولت باید در اختیار شرکت مترو قرار می داد تا صرف توسعه متروی تهران شود.

بودجه مترو

Image caption اختلافات بر سر متروی تهران از مدتها پیش شروع شده بود ولی اکنون دولت می خواهد مدیریت آن را از شهرداری بگیرد

در حال حاضر بخشی از بودجه مترو از طرف دولت و بخشی نیز از طرف شهرداری پرداخت می شود و آنطور که گزارش شده دولت بودجه پیش بینی شده مترو را پرداخت نکرده است.

بخشی از بودجه مربوط به توسعه مترو است و بخشی نیز بابت یارانه ای است که باید دولت و شهرداری آن را بپردازند.

بنابر آمارهایی که شرکت مترو منتشر کرده دولت آقای احمدی نژاد از زمان به قدرت رسیدن در سال ۱۳۸۴ تاکنون بیشتر از ۲۵۰ میلیارد تومان از بودجه مصوب مجلس را به مترو نداده است.

به گفته محسن هاشمی مدیر عامل متروی تهران، اعتبار مصوب مجلس برای متروی تهران در سال ۱۳۸۵ حدود ۱۹۲ میلیارد تومان بود که دولت تنها ۶۳ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است. اعتبار سال ۱۳۸۶ نیز ۹۰ میلیارد تومان بود که تنها ۶۸ میلیارد تومان آن پرداخت شده و اعتبارات سال گذشته نیز ۲۹۰ میلیارد تومان بوده که دولت تنها ۱۸۹ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است.

اما مشکل فقط مربوط بودجه مصوب مجلس برای توسعه مترو نیست بلکه بخشی از بودجه ای که هر ساله باید دولت بابت یارانه بپردازد نیز پرداخت نشده است.

مدیران مترو می گویند که قیمت تمام شده بلیت مترو بیشتر از ۴۰۰ تومان است اما شورای شهر، شهرداری و فرمانداری تهران به نمایندگی از دولت تصمیم گرفته اند که قیمت بلیت ۱۰۰ تومان باشد و بقیه این مبلغ را شهرداری و دولت بپردازند.

بنابر گزارشهای رسمی، دولت سهم خودش را در چند سال اخیر به طور کامل نپرداخته و به جای آن شهرداری مجبور شده بیشتر از سهمش به مترو کمک کند.

مصوبه جدید مجلس نشان می دهد که نمایندگان طرف شهرداری را گرفته اند و برای کمک به رفع مشکلات مالی متروی تهران، دولت را موظف کرده اند پیش از پایان سال خورشیدی یعنی حدود سه ماه و نیم دیگر یک میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی به مترو اختصاص دهد.

در مصوبه نمایندگان مجلس تاکید شده که این بودجه به عنوان سهم 50 درصدی دولت است و دولت باید بازپرداخت آن را به طور کامل تضمین کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست