پلیس ایران: 204 نفر در روز دانشجو دستگیر شده اند

عزیزالله رجب زاده
Image caption فرمانده انتظامی ایران گفت 17 نفر از نیروهای پلیس در روز دانشجو مصدوم شده اند

عزیز الله رجب زاده، فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد 204 نفر در جریان تظاهرات 16 آذر دستگیر شده اند که165 نفرشان مرد و 39 نفرشان زن هستند.

به گفته این مقام بلند پایه پلیس ایران، این افراد به مراجع قضایی معرفی شده اند و وضعیت آنها در دست بررسی است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت 17 نفر از نیروهای پلیس در جریان درگیری های روز 16 آذر مصدوم شدند و 19 مورد هم به اموال دولتی مانند تابلوهای راهنمایی و رانندگی و سطل های زباله و خودپردازهای بانک وارد شده است.

آقای رجب زاده هیچ آماری از مصدومیت احتمالی تظاهرکتنندگان روز دانشجو خسارات احتمالی به اموال خصوصی ارایه نداد اما تاکید کرد که هیچ تیراندازی ای در این روز انجام نشده و پلیس تنها در دو مورد از گاز اشک آور استفاده کرده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در مورد تعداد تظاهر کنندگان گفت :"حدود 2 هزار نفر به صورت پراکنده در اطراف دانشگاه تهران، خیابان انقلاب، چهارراه ولیعصر و تقاطع این خیابان با بزرگمهر حضور یافتند که با توجه به گسترش واحدهای پلیس، به این افراد اجازه تجمع داده نشد".

او گفت: "نیروهای پلیس روز 17 آذرماه هم برای تامین امنیت در اطراف دانشگاه تهران مستقر شده اند و مشکلی در این مورد ایجاد نشده و تنها تجمعاتی از سوی هر دو طرف در داخل دانشگاه انجام شده است".

عزیزالله رجب زاده عصر روز 17 آذردر مورد حوادث این روز گفت که پلیس تا کنون هیچکس را دستگیر نکرده و تا زمانی که در دانشگاه تجمع صورت بگیرد، پلیس هم در اطراف دانشگاه حضور خواهد داشت.

در پی برگزاری تظاهرات روز دانشجو و گزارش هایی حاکی از برخورد نیروهای امنیتی و بازداشت گسترده تظاهرکنندگان در ایران، سازمان عفو بین الملل و مقامات آمریکایی و بریتانیایی در واکنشهای جداگانه ای نسبت به برخورد دولت با معترضان ابراز نگرانی کرده اند.

مطالب مرتبط