جوانی که به اعدام محکوم شده بود آزاد شد

بنیامین رسولی، جوان 21 ساله ایرانی که 6 سال پیش به اتهام قتل دوستش به اعدام محکوم شده بود، با اعلام رضایت خانواده مقتول، آزاد شد.

معصومه طهماسبی، وکیل بنیامین رسولی، ضمن اعلام این خبر به ایلنا(خبرگزاری کار ایران) گفت که موکلش در اولین روزهای تولد 15 سالگی اش در یک دعوا با نوجوانان همسن و سال خود درگیر شده و امین، دوست خود را کشته است.

به گفته خانم طهماسبی شعبه 74 دادگاه کیفری استان، بنیامین رسولی را به اعدام محکوم کرده بود اما قضات دیوان عالی کیفری با توجه به صغر سن بنیامین قتل را شبه عمد تشخیص دادند.

سپس پرونده این قتل برای رسیدگی به شعبه هم عرض دیگری ارجاع داده شده که بنا بر اظهارات وکیل این متهم محکوم به اعدام، اولیای دم مقتول که پیشتر تقاضای قصاص داشتند، در این مرحله از مطالبه قصاص صرف نظر کرده و درخواست وجه کردند.

خانم طهماسبی به ایلنا گفت که خانواده مقتول با گرفتن 500 میلیون ریال که با کمک جمعی از فعالان حقوق بشر و مخالفان اعدام کودکان و خانواده بنیامین پرداخت شد، اعلام رضایت کردند.

سازمانها و تشکل های حامی حقوق بشر در ایران و خارج از این کشور همواره نسبت به اجرای احکام اعدام برای نوجوانان اعتراض داشته اند.

کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، در گزارش سال گذشته خود آورده بود، در سه ماهه تابستان، چهار جوان که در زمان ارتکاب جرم کمتر از 18 سال سن داشتند به دلیل ارتکاب به جرائم مختلف اعدام شده اند.

اما علیرضا جمشیدی، سخنگوی وقت قوه قضائیه ایران همان زمان در این باره گفته بود:" قصاص با اعدام متفاوت و حق خصوصی فرد است و فقط با گذشت اولیای دم صورت نمی‌گیرد."

مطالب مرتبط