درگیری و تعطیلی کلاس‌های درس دانشگاه تهران

دانشکده فنی
Image caption دانشکده فنی دانشگاه تهران مرکز درگیری های روز سه‌شنبه بوده است

در پی بروز درگیری در دانشکده فنی دانشگاه تهران میان دانشجویان مخالف دولت از یک سو و مأموران لباس شخصی و دانشجویان بسیجی از سوی دیگر، کلاس های درس در این دانشگاه تعطیل شد.

یکی از دانشجویان این دانشگاه به بی بی سی گفت که پس از درگیری های ساعات اولیه صبح امروز (سه شنبه ۱۷ آذر – ۸ دسامبر) که به ویژه در محل دانشکده فنی رخ داد و به شکسته شدن درها و شیشه های این دانشکده انجامید، به تدریج از شدت درگیری میان دو گروه تا حدودی کاسته شد، اما جو دانشگاه تا غروب متشنج بود.

شاهد عینی دیگری به بی بی سی گفت که دانشجویان مخالف دولت قصد داشتند در اعتراض به نحوه برخورد مأموران لباس شخصی در روز ۱۶ آذر در دانشکده فنی تجمع کنند که درگیری رخ داد.

به گفته شاهدان، مأموران لباس شخصی برای برخورد با دانشجویان از باتوم استفاده کردند.

تصاویر منتشر شده در یوتیوب هم صحنه ای را نشان می دهد که دانشجویان ظاهرا برای خنثی کردن گاز اشک آوری که به درون راهروی دانشکده فنی پرتاب شده، آتش روشن کرده اند.

خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش داده است که مأموران "نظامی و انتظامی" از صبح روز سه شنبه در اطراف دانشگاه تهران مستقر شده بودند و مسئولان انتظامات دانشگاه هم پس از کاسته شدن از شدت درگیری ها، درهای اصلی دانشگاه را بستند.

خبرگزاری های حامی دولت نوشته اند که تعداد دانشجویان بسیجی و هوادار دولت بسیار بیش از معترضان بوده است، اما دانشجویان معترض می گویند که تعداد زیادی از مأموران لباس شخصی که دانشجوی این دانشگاه نبوده اند، در جمع هواداران دولت دیده می شدند.

گفته می شود یکی از دلایل تعطیلی کلاس های دانشگاه تهران، اعتراض دانشجویان به حضور افراد غیر دانشجو در این دانشگاه بوده است.

خبرنگاران رسانه های بین المللی از حضور در سطح شهر تهران برای پوشش خبری حوادث روزهای ۱۶ و ۱۷ آذر منع شده اند.

شاهدان عینی به بی بی سی گفته اند که دست کم یک نفر در جریان حوادث روز سه شنبه دانشگاه تهران بازداشت شده است.

به گفته آنها، مهدی بلخاری، دانشجوی فوق لیسانس مهندسی صنایع دانشگاه تهران و عضو سابق انجمن اسلامی دانشکده علوم این دانشگاه توسط افراد لباس شخصی دستگیر و به خارج از دانشگاه منتقل شد، اما معلوم نیست که به چه نهادی تحویل داده شده است.

همچنین سایت ادوارنیوز، پایگاه خبری سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (دفتر تحکیم وحدت) نوشته است که میثم هاشمی، فعال دانشجویی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران هم توسط افراد لباس شخصی "به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت" و بازداشت شد.

از محل نگهداری او هم اطلاعی در دست نیست.

روز دوشنبه هم مجید توکلی، عضو سابق انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر که قبلا هم چندین ماه در بازداشت به سر برده بود، به همراه ده ها دانشجوی دیگر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود.

آقای توکلی در روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی کرده بود.

مطالب مرتبط