واکنش پورمحمدی به گزارش فساد مالی در ایران

نقشه فساد مالی توسط شفافیت بین الملل
Image caption آقای پورمحمدی مستقیما به گزارش شفافیت بین الملل اشاره نکرد

مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور ایران چند هفته پس از انتشار یک گزارش شدیدا منفی از وضعیت ایران در زمینه فساد مالی، آن را رد کرده اما ارائه چنین تصویری از ایران را ناخوشایند دانسته است.

براساس گزارش روز 17 نوامبر گروه موسوم به شفافیت بین الملل، که یک سازمان تحقیقاتی است، موقعیت ایران از نظر گستردگی فساد در خلال یک سال گذشته بدتر شده و این کشور به رده هشتمین کشور فاسد جهان تنزل یافته است.

به گزارش خبرگزاری داخلی ایسنا، آقای پورمحمدی که سازمان او مسئول رسیدگی به فساد دولتی در کشور است بدون اشاره مستقیم به این گزارش گفت: "هرچند این قضاوت ها را قبول نداریم اما به هرحال یک میدان مبارزه است که اگر آن طرف را دشمن فرض کنیم معلوم است که دشمن نمی خواهد به ما مجال دهد و یا اگر آن را رقیب فرض کنیم در میدان رقابت واقع هستیم."

او افزود: "یا اینکه در نهایت موسساتی هستند که با توجه به تعاریفی که از ما دارند نمره قابل قبولی به ما نمی دهند. ولی به هر حال باید با دنیا مسلح شویم و باید بتوانیم با افکار عمومی دنیا با زبان رایج صحبت کنیم و جایگاه حقیقی خود را بگیریم.

او گفت که "چهر سیاه شده و کریه برای هیچ کس جاذبه ندارد" و اینکه ایران نباید اجازه دهد چنین چهره ای از آن در جهان ترسیم شود.

پورمحمدی گفت که سازمان بازرسی کل "تلاش جدی و وسیعی را به خصوص در شفاف سازی فعالیت های مالی کشور انجام داده" و در این رابطه با دیوان محاسبات همکاری می کند.

براساس گزارش شفافیت بین الملل که شامل جدول "شاخص شناخت فساد" در یکصد و هشتاد کشور است، ایران در میان فاسدترین کشورهای جهان، رده نهم را به خود اختصاص داده است.

در جدول سال 2009، زلاندنو با در اختیار گرفتن رتبه اول، سالم ترین کشور جهان شناخته شده و در مقابل، سومالی، با اشغال رده یکصد و هشتادم، فاسدترین کشور معرفی شده است.

در انتهای جدول هم، پس از سومالی، نام کشورهای افغانستان، میانمار (برمه)، سودان، عراق، چاد، ازبکستان، ترکمنستان، ایران و هائیتی به عنوان فاسدترین کشورهای ثبت شده است.

رتبه جهانی ایران از نظر فساد در سال جاری بدتر شده است.

در جدول سال گذشته سازمان شفافیت بین الملل، ایران در رده یکصد و چهل و یکم قرار داشت که به این ترتیب، در خلال یک سال گذشته، این کشور از نظر فساد در میان کشورهای جهان، سی رده افزایش درجه داشته و اوضاع آن وخیم تر شده است.

ارتقای درجه ایران از لحاظ افزایش فساد در خلال سال گذشته بیش از هر کشور دیگری در جدول سازمان شفافیت بین المللی است هر چند موقعیت افغانستان هم بدتر شده و این کشور از درجه سوم فاسدترین کشورها به درجه دوم ارتقای درجه یافته است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست