بررسی روزنامه های صبح تهران: سه شنبه هفدهم آذر

تیترهای اول

"ششمین تذکر انتخاباتی آیت الله مکارم شیرازی" عنوان اصلی آقتاب یزداست و فرهیختگان از قول همین مرجع نوشته "معتدل ها اصول وحدت را بنویسند".

"نظر رییس مجلس درباره استرداد لایحه هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اول اسرار است، تهران امروز از "شطرنج مجلس و دولت بر سر یارانه ها" خبر داده و دنیای اقتصاد "برنامه دولت برای قیمت ها" را با اهمیت ترین گزارش امروز دیده است.

"حاشیه امن مفسدان اقتصادی و متخلفان سیاسی" به نقل از رییس قوه قضاییه تیتر اول روزنامه ایران است، جام جم همین گزارش را با عنوان "تکلیف پرونده های راکد مفاسد اقتصادی را روشن می کنیم" منعکس کرده، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "وعده رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بزرگ"، خراسان از قول همین مقام در صدر گزارش های خود آورده "برخی متخلفان بزرگ اقتصادی گمان می کنند به جهات سیاسی حاشیه امنی دارند" و مردم سالاری نوشته "هر چه موقعيت قانون شکنان مهم تر خطر قانون شکني بيشتر است".

جوان حوادث روز گذشته را "پاسخ قاطع دانشجویان به فرقه سبز" خوانده، حیات نو از "برگزارى مراسم 16 آذر تحت تدابير‌امنيتي" خبر داده و کیهان هم تیتر اولش "پاسخ پشیمان کننده دانشجویان به فتنه گران در شانزده آذر" است.

گزیده مقالات

16 آذر بی محتوا

کیهان در گزارشی پیرامون حوادث شانزده آذر چند جمله بدون محتوا از قول تلویزیون فارسی بی بی سی نقل کرده و بدون اشاره به فیلم های پخش شده این شبکه از حوادث دیروز شهرهای ایران نوشته بي بي سي فارسي گفته است از برگزاري احتمالي مراسم 16 آذر در ساير شهرهاي ايران هم گزارشي مخابره نشده است.

به ادعای خبرنگار كيهان که معترضان را اغتشاشگر نامیده و هواداران دولت را دانشجویان خطاب کرده، معترضان در دانشگاه اميركبير و علم و صنعت همه جا با جمعیتی دو برابر خود روبرو شده اند و دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف نيز در تجمعي بي سابقه 16 آذري شكوهمند را رقم زدند .

کیهان نتیجه گرفته بي توجهي مردم در خيابان هاي اطراف اين دانشگاه ها اما به روشني از ناكامي اين برنامه خبر مي داد. در حالي كه دانشجويان سعي داشتند رهگذران خيابان هاي اطراف را، با خود همراه كرده تا دامنه تحركات ناچيز خود را به سطح خيابان ها نيز بكشانند، مردم با نگاهي آكنده از نفرت، بي تفاوت از كنار آنها عبور مي كردند.

حرکت دانشجوئی

ابتکار در سرمقاله خود ادعا کرده که ويژگي عمده حرکتهاي دانشجويي آنارشيک بودن آن است. شروع اعتراض به بهانه هاي صنفي و ختم آن به مسايل کلان سياسي نمونه عملي اين آنارشيسم است. در حالي که نتيجه کار در هر دو صورت عمدتا بيشتر از حد صدور اعلاميه نمي رود.

به نوشته این روزنامه با اينکه قشر دانشجو به واسطه عدم وابستگي به قدرت عموما به عنوان منتقد دولت شناخته مي شود اما چون منبع نقد، نظريات متعددي است، نمي توان پشت سنگر نقد براي همه دانشجويان موضعي يکسان تعيين کرد. از آنجا که دانشجويان عمدتا توانايي علمي و انگيزه تئوري پردازي ندارند، مجبورند در اين مورد به روشنفکران مراجعه کنند.

سرمقاله ابتکار ادامه داده که دانشجویان مانند ساير جنبش ها که طيف خاصي از روشنفکران را قابل ارجاع مي پندارند، به علت تفاوت ديدگاه ها و انگيزه هاي شخصي، رشته هاي مختلف تحصيلي (دسترسي به منابع گوناگون علمي)، تبليغات و قرار گرفتن در فضايي آکادميک که تضارب آرا» در آن بيشتر امکان دارد تا فضاي مثلا يک جنبش کارگري، روشنفکراني از طيف هاي گوناگون مورد مراجعه قرار مي دهند. اين امر واگرايي دروني آنها را تشديد و اجماع را سخت تر مي کند.

ششمین تذکر

سردبیر آفتاب یزد در گزارش اصلی این روزنامه نوشته ششمين ماه پس از انتخابات 22 خرداد در حالي 5 روز ديگر به پايان مي‌رسد كه آيت‌الله مكارم شيرازي در اين مدت، حداقل 6 بار و هر بار با عباراتي خاص، توجه عادلانه به حـقـوق هـمـگان از جمله معترضان انتخاباتي و كساني كه در حوادث پس از انتخابات، صدمه‌اي به آنها وارد شده را خواستار شده است. اما به نظر مـي‌رسـد هـيـچ يـك از خـواسته‌هاي اين مرجع سرشناس تقليد، پاسخي به دنبال نداشته است.

به گزارش این روزنامه درخواست آزادي زندانيان انتخاباتي تا نيمه شعبان، دوبار تاكيد بر محاكمه و برخورد قاطع با عوامل حمله به كوي دانشگاه و عاملان جنايت در كهريزك و هشدار نـسـبـت بـه بـاقـي مـانـدن آتش در زير خاكستر، از برجسته‌ترين تذكراتي بود كه آيت‌الله مكارم شيرازي به صورت مستقيم و يا از طريق واسطه‌ها، به مسئولان اجرايي و قضايي كشور ابلاغ کرد.

فساد اقتصادی

تهران امروز در سرمقاله خود نوشته اقتصاد ايران از فساد اقتصادي رنج مي‌برد و اين رنج تبديل به معضلي ملي شده كه نيازمند عزم ملي براي برخورد با آن است. بيش از هشت سال پيش در ارديبهشت سال 80 بود كه رهبر با صدور فرماني هشت ماده‌اي به سران قوا بر مبارزه جدي و بي‌امان با اين پديده مخرب تاكيد كرد. اما نتيجه به دست آمده چندان رضايت وی و افكار عمومي را به دست نياورد.

به تاکید جواد سیدپور در این مقاله همچنان كه مبارزه با مفسدان اقتصادي ضروري است اصلاح ساختارها و زمينه‌هاي ايجاد چنين مقوله‌اي نيز ضروري و حتمي است. اگر ساختارهاي فسادآفرين و رانتي وجود داشته باشد ولي تنها با مفسدان برخورد شود باز هم فساد باقي خواهد ماند و چه بسا براي بقاي خود دست به آلودگي بيشتر بزند چرا كه سيستم انگلي فساد به بازتوليد خود خواهد پرداخت.

در ادامه مقاله تهران امروز آمده بر اساس مطالعات صورت گرفته رابطه منطقي و علت و معلولي در ميزان نرخ رشد فساد اقتصادي و درآمد سرانه اقشار فقير وجود دارد. به طوري كه 0/78 درصد افزايش در نرخ رشد فساد حكايت از كاهش 7/8 درصدي نرخ رشد درآمد سرانه اقشار فقير دارد. لذا مبارزه با فساد اقتصادي خود به خود به بهبود نسبي توزيع ثروت منجر نمی شود.

رویای دولتی مسکن

تهران امروز با اشاره به جمله " بیش از 40 درصد واحدهای مسكونی مهر در شهرستان‌ها و مراكز استان در اختیار جوانان قرار می‌گیرد" نوشته اين وعده ديگري از جانب دولتمردان به جوانان است که بذرپاش گوینده اش كه از نزديكان رئيس‌جمهور است به‌خوبي مي‌داند كه بيش از واقعيت به يك رويا شباهت دارد.

به نوشته این روزنامه سه سال پيش رئيس دولت در برنامه تلويزيوني خبر داد كه زمين‌هايي به صورت اجاره 99 ساله از سوي دولت به اقشار فاقد مسكن شخصي ارائه خواهد شد. بر طبق اين طرح قرار شد ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه مسكن كه صرف خرید زمین می‌شود، حذف و ۴۰ تا ۵۰ درصد هزینه مصالح از طریق تسهیلات دولتی و هزینه‌های كارگری نیز توسط متقاضیان تامین شود.

نویسنده گزارش تهران امروز یادآوری کرده که در شهرستان‌هاي كشور مبلغي از افراد ثبت نام شده دريافت شد اما پرداخت كنندگان اين مبالغ سه سال است كه در روياي خانه شخصي به سر مي‌برند و رويايي كه احتمال تحقق آن روز به روز كاهش مي‌يابد.

آمار نامنظم اقتصاد

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته کمبود یا انتشار نامنظم آمارهای اقتصادی قابل استناد توسط نهادهای رسمی، همواره مورد انتقاد کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی در کشور ما بوده است، اما آنچه که در چند ماه اخیر درباره حال و روز صنعت و به طور مشخص، درباره ظرفیت مورد استفاده کارخانجات کشور گفته و شنیده شده، به راستی شگفت‌انگیز است.

نویسنده این مقاله بعد از نقل چند تناقض در میان آمار دولتی و رسمی پرسیده کدام راست می گویند آیا در حال حاضر چرخه صنعت خوب مي‌چرخد یا صنعت کشور در چنبره یک بحران تمام عیار گرفتار شده است، اما مهم تر از پاسخ، نفس وجود چنین اظهارات متفاوت و متناقضی است که نشان از یک کاستی جدی در عملکرد سازمان‌های متولی اقتصاد کشور ما دارد.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده آیا سیاست‌های پولی و مالی ناظر به مقصود، در شرایطی که صنایع با ظرفیت کم و بیش کامل فعالیت دارند، با وضعیتی که 50 یا 60 درصد ظرفیت تولید کارخانجات بلا استفاده مانده است گرچه رییس جمهور خود نیز در سخنان تلویزیونی خود گفت کل توليد ما با 40 درصد ظرفيت کار مي‌کند و کارخانه‌هاي ما يک شيفتي هستند و وقتي در بازار تقاضا باشد، دو شيفتي مي‌شوند.

توقیف قطعی فیلم ها

روزنامه جوان نوشته در حالی که طی هفته های گذشته اخباری مبنی بر رفع توقیف برخی از فیلم ها به گوش می رسید اخبار به دست آمده از تصمیم گیری های جدیدی در این زمینه حکایت دارد.

به گزارش جوان پس از آنکه اخباری مبنی بر رفع توقیف برخی از فیلم های سینمایی انتشار یافت، منابع آگاه خبر می دهند دو فیلم به رنگ ارغوان و سنتوری که بحث های جدی ای در زمینه ورود آنان به دایره اکران بود،تکلیف شان مشص شده و اجازه اکران ندارند.

به رنگ ارغوان، سیزدهمین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا بوده و سنتوری نیز از آثار داریوش مهرجویی می باشد.لازم به ذکر است معاونت سینمایی وزارت ارشاد دولت دهم اخیرا حکم به رفع توقیف کتاب قانون ساخته مازیار میری داده بود که با واکنشهای متفاوتی روبرو شده بود.