روسیه خواستار کمک ایران برای احیای پلنگ قفقاز

عکس آرشیوی از یک پلنگ غیرایرانی
Image caption جمعیت پلنگ در آسیا به شدت در خطر است

روسیه روز سه شنبه این درخواست را با ایران مطرح کرد که آیا آمادگی دارد چند 'پلنگ ایرانی' را برای احیای جمعیت این حیوان در منطقه قفقاز روسیه به آن کشور بدهد یا نه.

به گفته وزارت محیط زیست روسیه، این درخواست در دیدار ایگور میدانف وزیر بوم شناسی این کشور با محمود رضا سجادی سفیر ایران در مسکو مطرح شد.

معلوم نشد که روسیه پلنگ ها را به صورت وام می خواهد تا پس از تکثیر بازگرداند یا می خواهد آنها را برای همیشه نگاه دارد.

ترکمنستان قبلا دو پلنگ نر در اختیار روسیه گذاشته است که در یک ناحیه حفاظت شده در نزدیکی شهر سوچی در جنوب روسیه نگهداری می شوند، اما وزارت محیط زیست روسیه گفت که برای احیای جمعیت این حیوان به دو قلاده پلنگ ماده نیاز است.

آقای میدانف در بیانیه ای گفت: "در این ارتباط.... درحال انجام گفت و گوهایی با ترکمنستان و ایران در مورد گرفتن پلنگ های ماده هستیم."

این بیانیه گفت که ایران "آمادگی" خود را برای بحث درباره برنامه احیای جمعیت این حیوان در روسیه اعلام کرده است.

پروژه احیای پلنگ با حمایت ولادیمیر پوتین، نخست وزیر قدرتمند روسیه، راه اندازی شده و هدف آن ایجاد جمعیت این حیوان تا پیش از المپیک زمستانی 2014 در سوچی است. سوچی در سواحل شمال شرقی دریای سیاه قرار دارد.

گفته می شود که ایرانی یکی از آخرین زیستگاه های این نوع پلنگ - موسوم به پلنگ ایرانی - است؛ حیوانی که زمانی در سراسر جنگل ها و مناطق کوهستانی قفقاز و آسیای مرکزی جولان می داد.

همچنین جمعیت های کوچکتری از این حیوان در کشورهای ارمنستان، گرجستان و ترکمنستان وجود دارد. البته جمعیت شدیدا در معرض خطر پلنگ آمور که گونه ای فرعی از پلنگ ایرانی است در ناحیه شرق دور روسیه وجود دارد.

پلنگ ایرانی اوایل قرن گذشته از ناحیه قفقاز روسیه ناپدید شد.

مطالب مرتبط