عفو بین الملل: اعدام محمد رضا حدادی را متوقف کنید

محمد رضا حدادی
Image caption واقعه قتل هنگامی رخ داد که محمد رضا حدادی پانزده ساله بود

سازمان عفو بین الملل از مقام های قضایی ایرانخواست اجرای حکم اعدام محمد رضا حدادی که به جرم ارتکاب قتل در پانزده سالگی به مرگ محکوم شده است را متوقف کنند.

به گزارش عفو بین الملل که از سازمان های غیردولتی مدافع حقوق بشر است، آقای حدادی که بیست و یک سال سن دارد، قرار است چهارشنبه صبح در شیراز اعدام شود.

معصومه طهماسبی وکیل آقای حدادی پیش تر گفته بود برخلاف قوانین ایران، مسوولان زندان او را از تاریخ اعدام موکل خود مطلع نکرده اند و این خبر به وسیله یکی از زندانیان دیگر به اطلاع پدر محمد رضا حدادی رسیده است.

تاکنون تاریخ اعدام آقای حدادی سه بار به تعویق افتاده است و به گزارش عفو بین الملل تنها آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه می تواند مانع از اجرای حکم او شود.

این سازمان ضمن انتقاد از ایران برای اعدام افرادی که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده اند، روند محاکمه آقای حدادی را ناعادلانه خواند.

حسیبه حاج صحرائویی، معاون امور خاورمیانه عفو بین الملل گفت: "محمد رضا حدادی نه تنها به طور عادلانه محاکمه نشد که تعیین تاریخ های متفاوت برای اعدام او و لغو آنها به رنج او افزوده است."

قتل در نوجوانی

محمد رضا حدادی پنج سال پیش به خاطر یک مورد قتل در زمان پانزده سالگی خود به اعدام محکوم شد. این حکم مجددا در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

آقای حدادی که در ابتدا ارتکاب قتل را پذیرفته بود، سپس با انکار آن علت پذیرش اولیه این جرم را پیشنهاد پرداخت پول از سوی دو متهم دیگر پرونده به خانواده اش عنوان کرد.

دو متهم دیگر در زمان وقوع قتل بیشتر از هجده سال سن داشتند. به گزارش عفو بین الملل این دو تن نیز سخنان آقای حدادی را تایید کرده اند و شهادت خود علیه او را پس گرفته اند.

سازمان عفو بین الملل همچنین از عدم اطلاع رسانی مقام های زندان به وکلای محکومان به مرگ درباره اجرای حکم آنها انتقاد کرده است.

بر این اساس، بهنام زارع و سید رضت حجازی دو تن از محکومانی بودند که تابستان گذشته بدون اطلاع وکیلان خود اعدام شدند.

این دو تن نیز به علت ارتکاب جرم در زمان نوجوانی به مرگ محکوم شده بودند.

از ابتدای سال 2009 تاکنون چهار تن در ایران به جرم ارتکاب جرم در زیر سن قانونی اعدام شده اند.

پر سر و صداترین این پرونده ها متعلق به بهنود شجاعی بود که به علت ارتکاب قتل در هفده سالگی اعدام شد. اجرای حکم اعدام او شش بار به تعویق افتاد.

مطالب مرتبط