دادستان تهران سه شهروند بلژیکی را از زندان آزاد کرد

دادستان تهران
Image caption دادستانی در مورد علت و محل بازداشت سه نفر توضیحی نداده است

مقامات قضایی جمهوری اسلامی سه شهروند بلژیکی را از زندان آزاد کرده اند.

روز چهارشنبه، 9 دسامبر (18 آذر)، منابع خبری جمهوری اسلامی به نقل از روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران گزارش کردند که شامگاه سه شنبه، سه تبعه بلژیکی "که به اتهام ورود غیرقانونی به منطقه ممنوعه و جمع آوری اطلاعات" در بازداشت بودند به دستور دادستان تهران از زندان آزاد شده اند.

براساس اطلاعیه دادسرای تهران، این سه شهروند بلژیکی پس از آزادی از زندان به سفیر بلژیک در تهران تحویل شده اند.

اسامی سه فرد آزاد شده از زندان وان در بوش، ونسان بن فلور و دیگو گوماتیو گزارش شده است.

پیش از این خبری در مورد بازداشت این سه نفر انتشار نیافته بود و اطلاعیه دادستان تهران نیز حاوی جزئیات بیشتری در مورد علت و محل بازداشت آنان نیست.

وزارت امور خارجه بلژیک نیز از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرده است.

در عین حال، برخی منابع خبری ایران گفته اند که این سه تبعه خارجی حدود دو ماه پیش بازداشت شده بودند.

از زمان اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ماه ژوئن (خرداد) و بروز تظاهرات اعتراضی در ایران، تعدادی شهروند خارجی در ارتباط با این تظاهرات توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بعدا آزاد شده اند.

Image caption ریس از جمله خارجیانی است که پس از انتخابات بازداشت شدند

در اکثر موارد، علت بازداشت این افراد حضور در محل های برگزاری تظاهرات اعتراضی یا تلاش برای آگاهی از این وقایع بوده است که اتهاماتی مانند تحریک مردم به اغتشاش، مخابره گزارش نا آرامی ها و جاسوسی را در پی آورده است.

اکثر بازداشت شدگان خارجی پس از مدتی از زندان آزاد و اجازه خروج از ایران را یافته اند اما هنوز پرونده کلوتیلد ریس، پژوهشگر فرانسوی در دانشگاه اصفهان، فیصله نیافته است.

مقامات قضایی ایران خانم ریس را که گفته می شود در محل برگزاری تظاهرات ضد دولتی حضور داشته به جاسوسی متهم کرده اند.

از جمله، چندی پیش سفیر ایران در فرانسه در گفتگو با روزنامه لو پاریزین، کلوتیلد ریس را تلویحا به تلاش برای جاسوسی هسته ای متهم ساخت و به عنوان دلیل نیز از جمله تهیه مقاله خانم ریس در باره سیاست هسته ای ایران ذکر کرد.

کلوتیلد ریس پس از مدتی حبس، با سپردن وثیقه آزاد شده و تا زمان رسیدگی به پرونده اتهامی خود، در سفارت فرانسه در تهران اقامت دارد.

برخی منابع خبری گفته بودند که جمهوری اسلامی تلویحا پیشنهاد کرده است تا این دانشجوی فرانسوی با دو ایرانی زندانی در فرانسه مبادله شود.

مقامات فرانسوی این پیشنهاد را مردود دانسته اند.

گفته می شد که یکی از دو زندانی مورد نظر مقامات ایرانی فردی است که به جرم دست داشتن در قتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر قبل از انقلاب ایران، به زندان محکوم شده است.

در حال حاضر، سه شهروند آمریکایی که به دلیل عبور از مرز کردستان عراق و ایران دستگیر شده بودند همچنان در زندان اوین در بازداشت به سر می برند.

مطالب مرتبط