احمدی‌نژاد: ساخت مراکز هسته‌ای جدید، واکنش به آژانس نیست

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد تردیدها در مورد جدی بودن تصمیم دولت را رد می کند

رئیس جمهوری ایران می گوید که اعلام خبر احداث ۱۰ مرکز جدید غنی سازی اورانیوم که اخیرا توسط دولت ایران اعلام شد، برای پاسخ دادن به قطعنامه اخیر آژانس نبوده است.

محمود احمدی نژاد روز چهاشنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) در حاشیه جلسه هیأت دولت به خبرنگاران گفت: "از ماه ها قبل سازمان انرژی اتمی را مسئول کرده بودیم که برای مکان یابی چندین سایت اقدام کند و حتی اخیرا در باره تأخیر در این کار از آنها سئوال کردیم که گفتند در حال مطالعه هستند".

او تأکید کرد که برای ۵ مرکز جدید غنی سازی "مکان یابی" انجام شده و مطالعه برای تعیین محل احداث ۵ مرکز دیگر هم در جریان است.

روز ۸ آذرماه، تنها دو روز پس از تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، هیأت دولت ایران از سازمان انرژی اتمی این کشور خواست که ظرف ۲ ماه کار احداث ۵ سایت جدید را که مکان آنها در سراسر کشور پیش بینی شده است، آغاز کند.

اکنون آقای احمدی نژاد، ظاهرا در واکنش به برخی ابراز تردیدها در مورد جدی بودن این مسئله، می گوید: "تصمیمات ما مشخص است و امتحان آن نیز سخت نیست، هر حرفی که زده ایم به آن عمل کرده ایم".

رئیس جمهوری ایران بار دیگر تأکید کرد که پرونده هسته ای ایران از نظر او دو سال پیش "حل" شده است، "اما برخی کشورها مایلند بحث ها را ادامه دهند".

او گفت که کشورش حاضر است در مورد "مسائل جهانی" با کشورهای دیگر مذاکره کند و افزود: "اما متأسفانه مناسبات دنیا بر اساس منطق صورت نمی گیرد".

آقای احمدی نژاد از کشورهایی مانند بریتانیا و اسرائیل انتقاد کرد که "به دنبال سر و صدا هستند" در حالی که در ۳۰ سال گذشته، "هر روز شخصیت آنها زیر سئوال رفته است".

مطالب مرتبط