بررسی روزنامه های صبح تهران: چهارشنبه هجده آذر

تیترهای اول

"كساني كه نگران تهاجم فرهنگي هستند نبايد روزنامه‌ها را توقيف كنند" به نقل از مدیر روزنامه حیات نو تیتر اول آفتاب یزد است و مردم سالاری به نقل از محمد خاتمی نوشته "از تندروي ها و افراط ها جلوگيري شود".

"احتمال صدور حکم حکومتی برای هدفمند کردن یارانه ها" عنوان اصلی ابتکار است، "تحليل بخش خصوصي از نهضت قيمت" گزارش دنیای اقتصاد است و "دعوت از ایرانیان خارج برای سرمایه گذاری" در صدر اخبار جام جم آمده است.

"هنرمندان ایرانی ممنوعیتی برای ورود به کشور ندارند" به نقل از معاون وزارت ارشاد تیتر اسرار است و "قانون شکنان دیگر مهلتی نخواهند داشت" به نقل از دادستان کشور تیتر روزنامه ایران.

"پنج انفجار مهیب بغداد را به خون نشاند" تیتر اصلی خراسان است، فرهیختگان هم همین گزارش را با تیتر "روز تروریست ها" منعکس کرده و ابرار "سه شنبه خونین بغداد" را در پیشانی صفحه اول خود نشانده است.

"ربایش دانشمندان ایرانی توسط سرویس امنیتی آمریکا" عنوان اصلی جوان است و "رد پای آمریکا در ربوده شدن یازده ایرانی" تیتر اول تهران امروز، کیهان از قول ناتانیاهو نوشته "مخالفان در ایران سرمایه بزرگ اسرائیل هستند" و "گروه 1 +5 بار ديگر در تصميم گيري عليه ايران ناكام ماند" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

گزيده مقالات

موش هم نزائید

کیهان در سرمقاله خود نوشته مقايسه كنيد 16 آذر امسال را با 18 تير 78 يعني 10 سال پيش. آن روز كف خيابان در پوشش نام دانشجو و دزديدن عنوان دانشجو چه خبر بود و پريروز چه اتفاقي افتاد؟ يا مقايسه كنيد رقم 4 ميليون دانشجو را در كشور با جماعتي كه در كل دانشگاه هاي كشور حتي رقم شان با خوش بيني به نيمي از 40 هزار نفر (يك درصد آن 4 ميليون دانشجو) نرسيد.

سرمقاله کیهان معترضان روز دانشجو را "با تجمع چند صد نفره كذايي" یکی دانسته که بازتوليد همان نيم درصد و يك درصدي هستند كه به جمهوري اسلامي يا قانون اساسي در 30 سال پيش رأي ندادند.

به نوشته این مقاله جريان معطوف به بيگانه به نسبت 10 سال پيش و حتي چند ماه قبل دچار فرسودگي و ريزش جدي شده به نحوي كه نتوانست حتي همان آبروريزي 13 آبان را در خيابان ها تكرار و از مردم يارگيري كند. بنابر ادعا قرار بود سيل از دانشگاه آغاز و به مردم بپيوندد حتي مسيرها را هم اعلام كرده بودند! اما در دانشگاه فقط برق كم سويي زدند بي هيچ رعدي، در خيابان هم كه... هوا آفتابي آفتابي بود بدون لكه اي ابر! به واقع كوه، موش هم نزاييد.

خلاف قانون

فروزان آصف نخعي در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به هشدار آيت الله ناصر مکارم شيرازي درباره شکستن حرمت قانون از سوي حاکمان نوشته مرکز پژوهش هاي مجلس نيزکه پيش از اين با انتشار گزارشي به چندين مورد مغايرت لايحه هدفمند کردن يارانه ها با قانون اساسي اشاره کرده بود.

در ادامه این مقاله آمده اکنون اين قواي مقننه وقضاييه هستند که بايد قانون اساسي کشور را تضمين کنند اما اين ازوظيفه رکن چهارم دموکراسي يعني مطبوعات وديگرنهادهاي مدني چون احزاب و... براي تذکربه دولت به منظور حرکت برريل قانون نمي کاهد; همچنان که نهاد مرجعيت با مشاهده اين اوضاع وارد ميدان شده ودراين باره هشدار مي دهد.

تلطیف لازم است

مردم سالاری در مقاله ای نوشته اتفاقي که درجريان انتخابات و پس از آن در جامعه به وجود آمد اتفاق جديد و تجربه نشده اي بود که در30سال گذشته نظير نداشت; چنان چه مثلا ايجاد فضاي تهمت زني و افشاگري هاي واهي را مي توان از جمله اين اتفاقات بي نظير دانست. تلطيف چنين فضايي يک ضرورت مسلم است.

مریم بهروزی نویسنده مقاله این روزنامه اضافه کرده دراين ميان رسانه ها بايد نقاط ضعف را به نقاط قوت تبديل کنند. اين در حالي است که قريب به اتفاق رسانه ها در جريان پس از انتخابات به ايجاد فضاي التهاب و اختلاف دامن زدند و هم افکارعمومي و هم شخصيت ها را به نوعي تحريک کردند.

به کی اعتماد کنیم

آفتاب یزد در سرمقاله خود چند مورد از اظهارنظرهای محمود احمدی نژاد را درباره اقتصاد جهانی سقوط آن، بی تاثیری بحران اقتصادی غرب در ایران نقل کرده و به دنبال آن نشان داده که يكسال بعد از آن اظهارات، احمدي نژاد در يك گفتگوي مستقيم تلويزيونی گفته است در اين چهار سال، اگر بحران جهاني نبود، اصلا در كشور ما مشكلي پيدا نمي‌شد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد اكنون مي‌توان اين سوال را مطرح كرد كه براساس كدام محاسبه يا كدامين تجربه از اظهارنظرها و اقدامات دولت‌هاي نهم و دهم، مي‌توان هشدار مكرر صدها كارشناس و سياستمدار را ناديده گرفت و به اظهارنظر رئيس دولت اعتماد كرد كه مي‌گويد: »از نخستين روز اجراي طرح تحول اقتصادي، آثار آن بر زندگي مردم آشكار خواهد شد و با اجراي كامل آن، هيچ فقيري در جامعه باقي نخواهد ماند«؟

مجتبی واحدی اظهار عقیده کرده که در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها نگراني، آنگاه قوي‌تر مي‌شود كه به ياد بياوريم اولا اغلب منتقدان فعلي طرح تحول اقتصادي، همان كساني هستند كه سال گذشته، دولت احمدي نژاد را از ابراز خوشحالي نسبت به بحران اقتصادي غرب برحذر مي‌داشتند.

زنگ خطر به صدا در آمد

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به شرایط بد اجتماعی شهرهای کشور پرداخته و نوشته در گيرودار كشمكش هاي سياسي كه ماههاست بر كشور مستولي شده و همه ظرفيتهاي نظام را به خود مشغول كرده شايد سخن گفتن از موضوعات ديگر به مذاق سياست محورها كه ترجيح مي دهند سياست را بر صدر نشانده و آنرا در راس همه امور قرار دهند چندان خوش نيايد ولي چه به ذائقه سياستمداران و بازيگران سياسي خوش بيايد و يا نه بايد به اين واقعيت تلخ و هشدار دهنده اعتراف كرد كه در مدتي كه همه به نزاع سياسي و يقه گيري مشغول بودند تهديدات اجتماعي و امنيتي بسيار زيادي متوجه جامعه شد و توانست زنگهاي خطر را در كشور به صدا در آورد.

به نوشته این روزنامه ممكن است عده اي استفاده از عنوان « زنگ خطر » را مبالغه آميز تلقي كرده و با بكار بردن اين عبارت براي توصيف وضعيت اجتماعي موافق نباشند ولي « واقعيات » و « آمار » اصلا به خوشامد ما اعتنا نمي كنند و از ميل ما تبعيت نمي نمايند. قطعا بي اعتنايي به واقعيتها و علائم هشدار دهنده نه تنها افتخارآميز و قدرت آفرين نيست بلكه برعكس نشان از بي تدبيري و بي كفايتي دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی اضافه کرده توجه به فجايع اخلاقي تكان دهنده اي كه در هفته هاي اخير در اطراف تهران رخ داده و همچنين تاملي در آمار اطلاعات و رويدادهاي مربوط به ناهنجاري هاي اجتماعي نشان مي دهد كه مفاسد و ناامني هاي اجتماعي تا چه اندازه گسترش يافته و ضريب امنيت عمومي تا كجا تنزل داشته است .افزايش 25 درصدي برخي جرائم و بزهكاريها، كاهش سن اعتياد رشد فزاينده مفاسد اخلاقي تجاوزات به عنف و وجود 15 ميليون نفر در كشور.

رشد منفی و سقوط

محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های رییس بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی کشور و پیش بینی سقوط اقتصاد جهانی نوشته باید پرسید که آیا واقعا اقتصاد جهانی فروریخته و بسیاری از کشورهایی که رشدهای اقتصادی بالایی داشته‌اند، رشدشان منفی شده است؟ به نظر می‌رسد که چنین نیست.

به نوشته این کارشناس اقتصادی اگر خبر رییس‌کل بانک مرکزی در مورد منفی شدن نرخ رشد برخی کشورها درست باشد، استدلال ایشان در تشبیه کردن و مقایسه کردن اقتصاد ایران با اقتصاد این کشورها صحیح نیست و برخلاف اظهارات رييس كل بانك مركزي، رشد اقتصادي كشور در وضعيت ايده‌آلي نيست.

در پایان سرمقاله دنیای اقتصاد آمده مسوولان اقتصادی کشور، به‌جاي انجام اصلاحات و آزادسازی‌های اقتصادی و پذیرفتن وضعیت اقتصادی نامناسب کشور و ارائه راهکارهایی برای برون رفت از ركود، اقدام به توجیه وضعيت موجود می‌کنند. به نظر می‌رسد این امر بیش از هر بحران جهانی می‌تواند اقتصاد کشور ما را متضرر سازد!

ابطال بزرگ ترین معامله بورس

آرزو ترکتاز در گزارشی در تهران امروز نوشته واگذاري بلوك فولاد خوزستان باطل شد و اين درحالي است كه 10 روز از بلوک 30.5 درصدي شرکت فولاد خوزستان مي‌گذرد ولي مديرعامل اين شرکت از ابطال معامله و بازگشت اين ميزان به دولت بي‌اطلاع است.

گفتنی است که محمد جابريان تنها خريدار بخش خصوصي، هشتم تيرماه سال گذشته و پس از 9 روز رقابت بلوک 30.5 درصدي شرکت فولاد خوزستان را با مبلغي بسيار بالاتر از قيمت تابلوي آن روز به‌نام خود ثبت کرد اما مدیران حاضر چنان عرصه را بر وی تنگ کردند که یک سال بعد خواستار لغو قرارداد شد.

گزارشگر تهران امروز نوشته نام جابريان در هشتم تيرماه سال گذشته به‌عنوان تنها خريدار واقعي بخش خصوصي به ثبت رسيد اما عدم همکاري سازمان خصوصي سازي در بازپرداخت اقساط با اين خريدار تنها واگذاري به بخش خصوصي را باطل کرد. معاون سازمان خصوصي‌سازي هم ابطال معامله را تائید کرد.

اهمیت این گزارش بدان است که فروش فولاد خوزستان تنها واگذاری بزرگی است که کارشناسان آن را خصوصی سازی می دانند ولی در سایر موارد خریداران را موسسات شبه دولتی خوانده و حاضر نیستند که اعمالی مانند فروش سهام مخابرات به سپاه یا توزیع سهام عدالت را بخشی از خصوصی سازی به حساب آورند.