عربستان اظهارات مقامات ایران درباره کارشناس هسته ای را تکذیب کرد

مهمانپرست
Image caption به گفته آقای مهمانپرست، آمریکا برای برخی ایرانیان دام می گذارد

مقامات عربستان سعودی اظهارات مقامات ایران را مبنی براینکه این کشور یک "دانشمند هسته ای" ایران را ربوده و به مقامات آمریکایی تحویل داده، تکذیب کرده اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه عربستان سعودی گفته است که وی از این ادعای مقامات ایران "شگفت زده" شده است.

اظهارات مقامات عربستان کمی پس از آن عنوان شد که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در سخنانی گفته بود که عربستان سعودی "شهرام امیری"، "دانشمند هسته ای" ایران، را به آمریکا تحویل داده است.

به گفته آقای مهمانپرست، آقای امیری که برای سفر حج به عربستان رفته بود، دستگیر شده و ریاض وی را به واشنگتن تحویل داده است.

مقامات وزارت خارجه آمریکا نیز گفته اند که آنها در خصوص سرنوشت این فرد ایرانی "اطلاعاتی" ندارند.

در همین رابطه به نقل از مقامات وزارت خارجه عربستان سعودی گزارش شده است که "بدنبال دریافت اطلاعات از سوی مقامات ایرانی مبنی بر ناپدید شدن (این فرد ایرانی) مقامات سعودی جستجوی گسترده ای را در مدینه و بیمارستانهای منطقه مکه انجام دادند."

بنابر گزارشها، آقای امیری که ظاهرا در زمینه هسته ای فعالیت داشت، در نیمه اول خرداد ماه سال جاری برای زیارت به عربستان رفته بود اما سه روز بعد از ورودش به آن کشور محل اقامتش را ترک کرده و دیگر مراجعه نکرده است.

به گفته آقای مهمانپرست، آمریکا "برای برخی ایرانیان دام می گذارد و با اسناد غیرواقعی سعی می کند آنها را گرفتار کند تا با این اقدام بتواند به ایران فشار وارد کند."

وزارت خارجه ایران بازداشت ایرانیان را "غیرقانونی" توصیف کرده و گفته که "آمریکا غیر از اطلاع رسانی با تاخیر و اظهار نظر های با تاخیر و جلسات غیر علنی اقدام دیگری انجام نداده است."

مطالب مرتبط