فضای حقوق بشر ایران "زمستانی" است

شصت و یک سال پیش اعلامیه جهانی حقوق بشر از سوی سازمان ملل تصویب شد. با تصویب این اعلامیه پژوهشگران و فعالان حقوق بشر تلاش هایشان را برای احقاق این حق در کشورهای مختلف به کار گرفتند.

اما در این حال برخی کشورها مانند چین و ایران به نقض حقوق بشر متهم هستند. ایران از کشورهایی است که در حوزه حقوق بشر همواره مورد توجه کارشناسان بوده و بیش از ۲۰ قطعنامه در طول ۲۵ سال گذشته به دلیل عدم رعایت حقوق بشر در سازمان ملل علیه این کشور صادر شده است.

اما مسئله ای که این کارشناسان و دست اندرکاران امر را امسال بیش از سالهای دیگر در مسئله رعایت حقوق بشر در ایران حساس کرده است، وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران است.

دروری دایک، کارشناس مسایل ایران در سازمان عفو بین‌الملل، وضعیت حقوق بشر در ایران را بحرانی می داند و می گوید:"دستگیری های خودسرانه و کشتارهای پس از اعلام نتایج انتخابات، موجب نگرانی مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج از ایران شده است."

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون جوامع حقوق بشر نیز نقض حقوق بشر در پس از انتخابات را بسیار بارز ارزیابی می کند و معتقد است طی ۲۰ سال گذشته سالجاری میلادی سیاه ترین سال حقوق بشر در ایران است. آقای لاهیجی می گوید سازمان ملل و کشورهای مختلف نیز نسبت به این برخوردهای و عدم رعایت حقوق بشر در ایران به دولت این کشور انتقاد کرده اند، او با تاکید بر "خوفناک بودن" کارنامه امسال حقوق بشر ایران می گوید:" دستگیری ها، کشتارها، برخوردهای خشن با تجمع های مسالمت آمیز معترضان به نتایج انتخابات سبب شد که کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل سیاست جمهوری اسلامی را در این برخوردها محکوم کند و اعلام دارد که حق برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز از مفاد حقوق بشر است."

این انتقادها در حالی مطرح می شود که ایران بارها نقض حقوق بشر در این کشور را تکذیب کرده و کشورهای دیگر را به نقض حقوق بشر متهم می کنند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۲۰۰۷ گفت: "برخی قدرتها تمام ارزش های بشری نظیر صداقت، پاکی و امانتداری را برای پیشبرد اهداف خود قربانی می کنند. تردید و فریب کاری را در مناسبات بین دولتها و بین مردم رواج می دهند. آشکارا دروغ می گویند، تهمت می زنند، بر خلاف قانون عمل می کنند و فضای اعتماد و دوستی را به شدت تخریب می کنند. آنان رسما اخلاق و ارزش های متعالی را از مناسبات کنار گذاشته اند و خودخواهی،برتری جویی، کینه ورزی و تحمیل را جایگزین عدالت، احترام به دیگران ، عشق ، محبت و صداقت کرده اند ."

کارشناسان معتقدند برخی از کشورهایی که به نقض حقوق بشر متهم می شوند، حداقل برای نشان دادن چهره متفاوت و تغییر نگاه منفی به کشورهایشان در اعطای برخی حقوق به شهروندانشان تلاش می کنند.

آقای لاهیجی با اشاره به برخی از کشورهایی که به نقض حقوق بشر متهم می شوند، می گوید:" کشورها و دولت هایی که به حیثیت خود اهمیت می دهند، سعی می کنند زمانی که قطعنامه ای علیه آنها صادر شد، جبران گذشته کنند. اما کشورهایی که وابستگی به اعتبار و حیثیت بین المللی را جزو ضروریت هایشان نمی گذارند و مسئله آنها در قدرت ماندن است، متاسفانه از دست زدن به هر جرم و جنایتی به مردمشان فروگذار نمی کنند."

برخی از دست اندرکاران امر امیدوارند که شاید تغییری در مسئله حقوق بشر در ایران در سال آینده ایجاد شود و این فضا تغییر کند.

آقای دایک نیز معتقد است که اعتماد مردم به مدیریت عدالت در ایران کمتر شده است و بر این امید است که در فضای روز جهانی وضعیت حقوق بشر در ایران کمی بهتر شود. آقای دایک کی گوید:"وضعیت حقوق بشر در ایران متاسفانه زمستانی است." صاحبنظران بر این باورند که جدای از برخوردهای ناقض حقوق بشر در ایران، برخی قوانین در این کشور نیز نیازمند بررسی و تغییراتی است تا در آینده حقوق ایرانیان نیز در کشورشان رعایت شود.

مطالب مرتبط