عراق: ساکنان اردوگاه اشرف را قبل از اخراج، جابجا می کنیم

نوری مالکی
Image caption آقای مالکی گفته است که هدف نهایی دولت عراق، اخراج ساکنان اردوگاه اشرف از این کشور است

دولت عراق می گوید که قصد دارد اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را از اردوگاهی در نزدیکی مرز ایران به مکان دیگری منتقل کند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) گفت: "ما تصمیم گرفته ایم که اعضای این سازمان را از عراق اخراج کنیم... و روند انتقال آنها به 'نقرة السلمان' گامی است در راه خارج کردن آنها از کشور".

اما شورای ملی مقاومت ایران، که مسئولیت آن را مسعود رجوی به عهده دارد، اظهارات نخست وزیر عراق را "غیر قانونی" می داند.

دبیرخانه این شورا با صدور اطلاعیه ای آقای مالکی را متهم کرده که به "دستور" حکومت ایران، تصمیم به جابجایی اجباری ساکنان اردوگاه اشرف گرفته است.

بیش از ۳۴۰۰ عضو سازمان مجاهدین خلق که یک گروه مخالف حکومت ایران است، در این اردوگاه که در استان دیاله و در نزدیکی مرز ایران قرار دارد مستقر هستند.

سابقه

اعضای سازمان مجاهدین که یک سازمان مسلح بود در زمان حکومت صدام حسین به عراق رفتند و از آنجا به مبارزه مسلحانه با حکومت ایران پرداختند.

پس از اشغال عراق توسط نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا، ساکنان اردوگاه اشرف خلع سلاح شدند.

نظارت بر اردوگاه اشرف تا تابستان سال ۲۰۰۸ میلادی به عهده نیروهای آمریکایی بود، اما پس از آن به نیروهای دولتی عراق سپرده شد.

ساکنان این اردوگاه تا مدتی از ورود نیروهای عراقی به محوطه آن جلوگیری می کردند، اما نیروهای ارتش عراق اوایل مردادماه امسال به زور وارد اردوگاه شدند.

مقامات عراقی تاکنون بارها از ضرورت اخراج ساکنان اردوگاه اشرف از خاک عراق سخن گفته اند و تأکید کرده اند که حضور آنها بر روابط کشورشان با ایران، اثر نامطلوبی دارد.

Image caption ارتش عراق در تابستان سال جاری برای تصرف اردوگاه اشرف به زور متوسل شد

آقای مالکی هم در سخنان روز پنجشنبه خود گفته است که حضور آنها در این اردوگاه، به دلیل روابط گذشته شان با "گروه های سیاسی خاص، به ویژه بقایای رژیم سابق عراق و اعضای گروه القاعده"، خطرناک است.

ساعتی پیش از انتشار اظهارات آقای مالکی، یکی از سخنگویان دولت عراق گفته بود که ساکنان اردوگاه اشرف روز سه شنبه آینده به ساختمان هایی در بغداد منتقل تا بعدا از آنجا به نقرة السلمان، در نزدیکی شهر سماوه در جنوب عراق فرستاده شوند.

جلال خالدی، خبرنگار در بغداد، به بی بی سی فارسی گفت که در زمان صدام حسین گروه بزرگی از شیعیان مخالف حکومت او در نقرة السلمان زنده به گور شده بودند و این مکان به دلیل این حادثه مکان بدنامی است.

برخی گروه های عراقی، اعضای سازمان مجاهدین خلق را متهم می کنند که در سرکوب مخالفان حکومت سابق عراق به صدام حسین کمک می کرده اند.

شورای ملی مقاومت ایران از مقامات آمریکایی، دبیرکل سازمان ملل و مجامع بین المللی خواسته است با جابجایی اجباری ساکنان اردوگاه اشرف مخالفت کنند و اجازه ندهند یک "فاجعه انسانی" رخ دهد.

مطالب مرتبط