یک دانشجوی دانشگاه تهران به تحمل ۶ سال زندان محکوم شد

محمد پورعبدالله
Image caption آقای پورعبدالله حدود دو ماه در زندان در انتظار صدور حکم دادگاه خود بوده است

محمد پورعبدالله، دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشکده فنی دانشگاه تهران که از بهمن ماه سال ۱۳۸۷ در بازداشت به سر می برد، به تحمل ۶ سال زندان محکوم شده است.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی، آقای پور عبدالله را به دلیل شرکت در یک تجمع غیرمجاز در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۸۶، به اتهام اجتماع و اقدام بر ضد امنیت داخلی و همچنین تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی محاکمه کرده و او را مجرم شناخته است.

لطف الله پورعبدالله، پدر دانشجوی مذکور، به بی بی سی فارسی گفت که حکم محکومیت او روز چهارشنبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) به او ابلاغ شده است.

او گفت که پسرش از زندان تلفنی اطلاع داده است که هنگام امضای حکم، اعتراض خود را زیر آن نوشته است.

همچنین محمدعلی دادخواه، محمد مصطفایی و سارا صباغیان که وکلای آقای پورعبدالله هستند، در صدد درخواست تجدیدنظر برای موکلشان هستند.

محمد پورعبدالله ابتدا در بهمن ماه سال ۱۳۸۶ بازداشت، اما با سپردن وثیقه آزاد شد.

او دوباره در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ بازداشت شد و تا کنون در بازداشت به سر برده است.

پدر آقای پورعبدالله می گوید که او را ابتدا به مدت یک ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین نگاه داشتند و سپس به زندان قزل حصار منتقل کردند.

به گفته او، تحمل فضای این زندان که به نگهداری از زندانیان غیر سیاسی اختصاص دارد برای محمد پورعبدالله دشوار بوده است.

پدر آقای پورعبدالله گفت که آخرین جلسه محاکمه او در تاریخ ۲۰ مهرماه برگزار شده، اما دادگاه تقاضای تبدیل قرار بازداشت او به قرار وثیقه را نپذیرفته و او را حدود دو ماه در انتظار صدور حکم نگاه داشته است.

محکومیت آقای پورعبدالله به دلیل شرکت در یک تجمع غیرمجاز در روز دانشجوی دو سال پیش، دو روز پس از آن ابلاغ شده است که گروه بزرگی از دانشجویان مخالف دولت ایران در تجمع های مشابهی در دانشگاه های سراسر ایران شرکت کردند و عده ای از آنها بازداشت شدند.

***

ماده ۶۱۰- هرگاه دو نفر یا بیشتر اجتماع و تبانی نمایند که جرایمی بر ضد امنیت داخلی یا خارج کشور مرتکب شوند یا وسایل ارتکاب آن را فراهم نمایند در صورتی که عنوان محارب بر آنان صادق نباشد به دو تا پنج سال حبس محکوم خواهند شد.

ماده ۵۰۰- هر کس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران یا به نفع گروه ها و سازمان های مخالف نظام به هر نحو فعالیت تبلیغی نماید به حبس از سه ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.

مطالب مرتبط