عراق به زودی مجاهدین را از پایگاه اشرف 'منتقل خواهد کرد'

اردوگاه اشرف - عکس از سایت سازمان مجاهدین خلق ایران
Image caption کنترل اردوگاه اشرف اکنون چند ماه است که در اختیار نیروهای عراقی است

دولت عراق اعلام کرده است که قصد دارد اعضای سازمان مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرف زندگی می کنند را به جنوب عراق منتقل کند، تصمیمی که با مخالفت شدید ساکنان این اردوگاه مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه نوری مالکی نخست وزیر عراق در بیانیه ای که روز پنجشنبه در مرکز ملی رسانه های عراق چاپ شد نوشت: "ما تصمیم گرفته ایم آنها را از عراق خارج کنیم... و فرآیند جابجایی آنها به 'نقره سلمان' گامی در جهت انتقال آنها از کشور است."

پیشتر یک سخنگوی دولتی گفت که اعضای سازمان مجاهدین ابتدا در روز سه شنبه به نقطه ای در بغداد منتقل خواهند شد.

اعضای سازمان مجاهدین خلق و خانواده های آنها برای بیش از 20 سال در اردوگاه اشرف در استان دیاله در شمال بغداد زندگی کرده اند. دولت عراق اعضای سازمان مجاهدین را "تروریست های خارجی که به طور غیر قانونی در عراق سکونت دارند" می داند و اعلام کرده است که حضور آنها به روابط این کشور با ایران خدشه وارد می کند.

نیروهای عراقی طی عملیاتی در ماه ژوئیه کنترل کامل اردوگاه اشرف را به دست گرفتند؛ عملیاتی که با مقاومت مجاهدین به خشونت کشیده شد و طی آن چند ساکن اردوگاه کشته شدند.

دولت عراق اولین بار در بهار گذشته از طرح خود برای جابجایی اعضای این سازمان به جنوب عراق خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه سازمان مجاهدین در واکنش به تازه ترین اعلامیه دولت عراق آن را به عنوان طرحی "غیرقانونی و شرم آور" محکوم کرده و گفته است که این بخشی از تلاش ها برای اخراج آنها از عراق است.

دولت عراق اکنون مدت هاست که می گوید دیگر نمی خواهد میزبان این گروه باشد اما به آمریکا و اروپا قول داده است که اعضای این گروه را به زور به ایران اخراج نکند. ایران نیز برای اخراج مجاهدین به عراق فشار زیادی می آورد.

"نقره سلمان" که ساکنان اشرف قرار است به آن منتقل شوند اردوگاهی دورافتاده و بیابانی در 320 کیلومتری جنوب بغداد است که در دوران صدام محل نگهداری زندانیان و مخالفان سیاسی بود.

در بیانیه دولت عراق ادعا شده است که این جابجایی به دلیل "روابط تاریخی" مجاهدین با حکومت صدام حسین و اعضای القاعده ضروری است.

سازمان مجاهدین اتهام ارتباط با القاعده را "مضحک" خوانده است و دبیرخانه شورای مقاومت ملی نیز در بیانیه ای عواقب جابجایی ساکنان اشرف را "فاجعه بار" خواند و از نیروهای آمریکایی و همچنین نمایندگان سازمان ملل خواست مانع این اقدام شوند.

به گزارش آسوشیتدپرس شهریار کیا، از سخنگویان ساکنان اشرف، گفت که ساکنان در برابر چنین اقدامی مقاومت خواهند کرد. او گفت: "ما خانه هایمان را ترک نخواهیم کرد. ما از اینجا نخواهیم رفت."

آلهو ویدال کوادراس، نائب رئیس پارلمان اروپا اخیرا در نامه ای به آقای مالکی هر گونه انتقال ساکنان اشرف "با توسل به زور" را اقدامی برای "به بار آوردن تلفات خیلی بیشتر" از عملیات ماه ژوئیه عنوان کرد.

در آن عملیات برای تصرف اشرف که با مقاومت ساکنان این اردوگاه مواجه شد، حداقل شش نفر از ساکنان این مرکز کشته شدند.

گروه عفو بین الملل بعدا از دولت عراق خواست در این باره تحقیق کند که به نظر نمی رسد دولت عراق به آن عمل کرده باشد.

اردوگاه اشرف در دهه ۱۹۸۰ پس از گریز هزاران عضو سازمان مجاهدین خلق به عراق به پایگاه اصلی این گروه بدل شد.

هم اکنون بیش از سه هزار عضو سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه اشرف در نزدیکی مرز ایران زندگی می کنند.

مطالب مرتبط