'ایران مدال نوبل شیرین عبادی را برگرداند'

شیرین عبادی
Image caption خانم عبادی هم اکنون در خارج از ایران به سر می برد

مقام های سوئد و نروژ می گویند که مدال و دیپلم افتخار صلح نوبل شیرین عبادی که دولت ایران ضبط کرده بود برگردانده شده است، اما آنها نسبت به رفتار دولت ایران با او ابراز نگرانی کردند.

خانم عبادی در سال 2003 برنده جایزه صلح نوبل شد و گفته شد که دولت ایران مدال و دیپلم نوبل او را ماه گذشته ضبط کرد. ایران این خبر را تکذیب کرده بود.

کارل بیلت و یوناس گاهر استور وزرای خارجه سوئد و نروژ روز پنجشنبه در یک بیانیه مشترک همزمان با مراسم اهدای نوبل در استکهلم و اسلو نوشتند: "مدال و دیپلم نوبل اکنون به او بازگردانده شده است، اما وضعیت او همچنان مایه نگرانی است."

ضبط این جوایز که خانم عبادی می گوید به دستور دادگاه انقلاب تهران صورت گرفته بود باعث نزاع لفظی میان ایران و نروژ شد.

دولت نروژ، کشوری که جایزه در آن اهدا می شود، گفت که ضبط مدال طلای نوبل خانم عبادی در تاریخ 108 ساله این موسسه سابقه ندارد و ضمن "شوکه آور" خواندن آن به تهران اعتراض کرد. ایران در مقابل سفیر نروژ در تهران را فراخواند و گفت که اسلو حق انتقاد از ایران را ندارد.

جایزه صلح نوبل به خاطر تلاش های شیرین عبادی - اولین زن مسلمان برنده این جایزه - در زمینه ترویج دموکراسی به او اهدا شد.

او می گوید که از سال ها قبل به دلیل فعالیت های حقوق بشری اش تحت آزار بوده است.

وزرای خارجه نروژ و سوئد نوشتند که "ما با قوت به رفتاری که با شیرین عبادی می شود واکنش نشان می دهیم" و اشاره کردند که دولت ایران مانع انجام فعالیت های خانم عبادی می شود و از جمله دفتر کانون مدافعان حقوق بشر که او از بنیانگذاران آن است را بسته است.

آنها افزودند: "ضبط مدال نوبل و تهدیدهای متعددی که متوجه او، خانواده و همکارانش می شود باعث نگرانی زیاد و یکی دیگر از نشانه های بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در ایران از زمان انتخابات ماه ژوئن است."

آنها همچنین از ایران خواستند به خانم عبادی اجازه دهد بازگشتی ایمن به کشورش داشته باشد.

خانم عبادی شدیدا از سرکوب تظاهرکنندگان مخالف در پی انتخابات انتقاد کرده است. او یک روز پیش از انتخابات 22 خرداد که محمود احمدی نژاد برنده آن اعلام شد از کشور خارج شد.

مطالب مرتبط