بررسی روزنامه های صبح تهران: پنجشنبه نوزدهم آذر

تیترهای اول

"دبیرکل اوپک گازی هم به ایران نرسید" تیتر اول آفتاب یزد است و "مکان یابی پنج سایت هسته ای" در صدر اخبار ابتکار آمده است.

اسرار از قول موسوی لاری وزیر کشور پیشین نوشته "بزرگان کشور برای ایجاد فضای وحدت پیشقدم شوند" جوان از زبان رییس قوه قضاییه نوشته "باید به سراغ آن ها رفت که میلیاردها معوقه دارند"، فرهیختگان به نقل از همین مقام نوشته" دستگاه های اطلاعاتی در کار قضا دخالت نکنند" و مردم سالاری همین گزارش را با تیتر "برخي کارمندان دولت با اسناد جعلي ميلياردها پول به جيب زده اند" منعکس کرده است.

"دایره مصونیت بعضی از افراد را باید شکست" به نقل از رییس دولت تیتر اول ایران است و رسالت روزنامه با عنوان "دایره مصونیت بعضی اشخاص در کشور باید شکسته شود".

جام جم گزارش اصلی خود را به "معادله چند مجهولی حذف کنکور" اختصاص داده است.

خراسان در گزارش اصلی خود نوشته "لایحه هدفمندکردن یارانه ها به مجلس بازمی گردد"، دنیای اقتصاد خبر از "زمزمه بازگشت لايحه يارانه‌ها" داده، جهان صنعت در عنوان اصلی خود نوشته "پولی به حساب ذخیره واریز نشد".

"انگشت اتهام به سوی ریاض" عنوان اصلی تهران امروز است و "ایران در منطقه آمریکا را پشت سر گذاشته" به نقل از دیک چنی معاون سابق رییس جمهور آمریکا تیتر بزرگ کیهان.

گزیده مقالات

غرامت جنگی

مردم سالاری در سرمقاله خود با یادآوری این که ديروز 18 آذر ماه، سالروز معرفي عراق به عنوان آغازگر جنگ با ايران بود از مسوولان ديپلماسي ایران پرسیده آیا وقت آن نرسیده دريافت غرامت جنگ هشت ساله از عراق را با جديت بيشتري پيگيري کنند؟

نویسنده این مقاله تاکید کرده که کشور کويت بابت جنگي کوتاه و با خسارات به مراتب کمتر از جنگ ايران و عراق، غرامت زيادي از عراق دريافت کرده اما دريافت غرامت از عراق توسط ایران در دوران حکومت صدام در بن بست قرار گرفته بود و اکنون نيز به بهانه بهبود روابط دو کشور به درخواست مقامات عراقي، دچار تعليق شده است؛ هر چند عراقي ها هيچ گاه حسن نيت خود را در قبال ايران اثبات نکرده اند.

سرمقاله مردم سالاری با این نکته به پایان می رسد که دريافت غرامت از عراق حقي است که صرفا مربوط به دولت نيست بلکه متعلق به عموم مردم ايران است که از جنگ با عراق با زيان هاي فراواني مواجه شداند و اکنون در پي احقاق حق بدهي خود از سوي مسوولان هستند. دولتمردان بدانند که در صورت فراموشي اين حق يا به حاشيه راندن آن به بهانه بهبود مقطعي روابط دو جانبه با عراق، حق تمام کساني را که در طول جنگ هشت ساله دچار ضرر و زيان شده اند را ادا نکرده اند و اين موضوعي نيست که بتوان با بي تفاوتي از کنار آن عبور کرد.

معارضان انقلاب

کیهان در سرمقاله ای با اشاره به ناآرامی های این چند روزه ادعا کرده که حالا ديگر مردم از اطراف سران فتنه متفرق شده اند. دست آنان براي مردم رو شده و از ديگ 16 آذر نيز آبي براي آنان گرم نشد. جريان كم شماري هم كه دور و بر آنان مانده اند، همان طيف ضدانقلابي هستند كه هميشه در طول 30 سال انقلاب و نظام وجود داشته اند. هيچ نظام سياسي بدون جريان معارض وجود ندارد. جمهوري اسلامي هم از اين قاعده مستثني نیست.

به نظر این روزنامه غربال گري خاصيت انقلاب است. در همه انقلابهاي سياسي و اجتماعي اين مسئله رخ مي دهد. اكنون از قله فتنه عبور كرده ايم. هرچند هنوز كاملا به دامنه آرامش نرسيده ايم، اما زواياي پنهاني اين جريان مسموم آشكار شده و جاي سوال چنداني باقي نگذاشته است. صعه صدر و خويشتن داري نظام در مقابل فتنه انگيزان حتماً از سر اقتدار و درايت بوده است، اما مسئولان امر بدانند كه اكنون سران فتنه در افكار عمومي مردم محكوم شده اند.

به کدام مجوز

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به تحولاتی که بعد از انتصاب رییس جدید قوه قضاییه در امور قضائی رخ داده نوشته است که با وجود این در برخی از حوزه ها به نظر می رسد اتفاقی نیفتاده و به عکس هائی اشاره کرده که یک روزنامه هوادار دولت دیروز منتشر کرده و مدعی شده بود عکس های مجید توکلی از رهبران جنبش دانشجوئی است موقع فرار از دست ماموران.

سردبیر این روزنامه پرسیده چگونه تصاوير يك متهم قبل از آنكه جرم او در محكمه‌اي ثابت شود، از چند خبرگزاري و سايت خبري ويژه، سر در مي‌آورد؟ آيا اين كار و همزماني آن با دفاع تلويحي يك مقام قضايي ‌‌از پخش دادگاه‌هاي مقدماتي، نشانه نااميد كننده‌اي از برگشت برخي مصلحت‌انديشي‌هاي غيرموفق به دستگاه قضايي نيست؟

در انتهای سرمقاله آفتاب یزد آمده آيا رئيس قوه قضائيه تصور نمي‌كنند برای محاکمه، اولويت با كساني است كه اتهام آنها نه سوءاستفاده از پوشش زنانه بلكه پوشش قرار دادن بالاترين ارزش‌هاست و اتهامات مربوط به قانون شكني و آماردهي‌هاي غلط آنها، به موضع اجماعي بـسـيـاري از صـاحـب‌نظران در دو جناح- و حتي برخي دستگاه‌هاي نظارتي وابسته به قوه قضائيه- تبديل شده است؟

تاثیر گفته های هاشمی

کیهان در انتهای گزارشی درباره شانزده آذر و تظاهرات دانشگاه ها نوشته اظهارات اخير آقاي هاشمي در مشهد كه در آستانه التهابات روز دانشجو- و تدارك ناكام ضدانقلاب براي اغتشاش تازه- صورت گرفت، با شگفتي و تأثر در ميان طيف هاي مختلف وفادار انقلاب مواجه شد به ويژه آن كه خواسته يا ناخواسته پازل تحريكات آشوب طلبان بيگانه را كامل مي كرد و نوعي ناسپاسي نسبت به حمايت اخير رهبر انقلاب تلقي مي شد.

به نوشته گزارشگر این روزنامه هوادار دولت آقاي هاشمي بهتر از هر كس ديگري تشخيص مي دهد كه حمايت امروز منافقان تروريست ديروز با چه منظوري و تا كجاست، وگرنه براساس قانون اساسي و قانون انتخابات كاملاً روشن است كه اگر مردم راي بدهند كسي روي كار مي آيد و اگر راي ندادند، آن فرد نمي تواند زير ميز انتخابات و راي و جمهوريت بزند. متأسفانه كساني در همين انتخابات سعي كردند براي زدن زير ميز انتخابات، آقاي هاشمي را خرج خيانت هاي خود كنند اگر چه مي دانستند هاشمي ماهيتاً از آنها جداست.

میانجی گری و وحدت منتفی

ابتکار در گزارش اصلی خود از منتفی شدن میانجی گری و وحدت سیاسی خبر داده و نوشته در حوادث اتفاق افتاده پس از انتخابات و درگيري هاي شديد خياباني و همچنين فضاي سياسي برخي ازخيرخواهان نظام و کشور با عناوين مختلفي سعي در ايجاد آرامش درفضاي سياسي کشور داشتند. يکي از اين عناوين "ميانجي گري " بود که برخي از اعضاي جامعه روحانيت مبارز با طرح آن قصد داشتند با به کار گرفتن عناصر و نيروهاي معتبر و قابل احترام از سوي دو طيف به بازگشت آرامش به کشورکمک کنند.

به نوشته این روزنامه يکي از چهره هايي که براي اين منظور پيش بيني شده بود آيت الله مهدوي کني بود. اين روحاني باسابقه که مورد اعتماد بسياري از نيروهاي نظام بوده و زماني نيزخود در مناصب اجرايي بوده است اگر چه به جز يکي دو مورد در حوادث پس از انتخابات سکوت اختيار کرده بود، اما خبرهايي از اعلام آمادگي وي براي اجراي طرح ميانجي گري به گوش مي رسيد و حتي از تشکيل گروهي هفت نفره براي اجرايي کردن آن نيز سخن به ميان آمد. طرحي که پس از زماني نه چندان زياد يکي از اعضاي ارشد اين تشکل روحاني سخن از شکست آن به ميان آورد.

دانشجویان خوب

رسالت در تحلیلی پیرامون اعتراض های اخیر خطاب به محمد خاتمی نوشته مواضع شما با آقاي کروبي و موسوي قدري تفاوت دارد. متاسفانه آنها به سيم آخر زده اند و سوخت دوگانه سوز مخالفان امام و انقلاب و نظام را در هر مناسبتي مجاني تامين مي کنند. اکنون در اين مسير سبقت مي جويند که دشمنان نظام اين را يا آن را ليدر مخالفان نظام معرفي کنند و انصافا هم آنها در اين امر در حيرت هستند.

به نظر سردبیر رسالت روزنامه هوادار دولت خطاب به رییس جمهور سابق نوشته دشمن شما را از منتقد دولت به وادي منتقد نظام و از آنجا به وادي مخالفت با نظام و از آنجا به وادي محاربه با نظام نکشاند. پياده نظام شما در دانشگاه الان حرفهايي مي زنند که حتي لرزه به اندام شما مي اندازند، از اين پياده نظام تبري جوييد. دانشجويان خوب مي دانند با آنها چگونه برخورد کنند.

فرصتی که از دست رفت

تهران امروز نوشته از دست دادن دبير‌كلي سازماني كه ايران پيشنهاددهنده تشكيل آن بود، مي‌تواند عاملي باشد كه ايران در مجمع صادركنندگان جهاني گاز نيز همچون نفت تنها يك راي داشته و هيچ‌گاه نتواند تاثير‌گذاري بسزايي داشته باشد.

به نوشته این روزنامه ايران با ازدست دادن دبير‌كلي مجمع صادركنندگان گاز نمي‌تواند اميدوار باشد كه حتي طي دو سال آينده نيز بتواند چنين فرصتي را در اختيار بگيرد چرا كه كشورهايي همچون ونزوئلا و نيجريه كه خود را از حاميان ايران در سياست‌هاي بين‌المللي عنوان كرده‌اند اين بار بر خلاف حمايت‌هايي كه ابراز داشته‌اند به گونه‌اي در اين عرصه ورود كرده‌اند كه راي نهايي به نفع روسيه صادر شده.

تا موفقیت فاصله ها هست

آفتاب یزد که عنوان اصلی خود را به از دست رفتن فرصت دبیرکلی اوپک گازی برای ایران اختصاص داده ، در گزارش خود نوشته دو سال و چند ماه پس ازآن كـه تـشـكيل مجمع كشورهاي صادر كننده گاز (مـوسـوم به اوپك گازي) در جريان سفر پوتين به تهران، از سوي ايران پيشنهاد شد، ديروز با انتخاب دبيركل اين مجمع، اركان آن تكميل شد.

به نوشته این روزنامه.در آن زمان، برخي اخبار داخلي از كانديداتوري معاون وزير نفت ايران براي دبير كلي سازمان و احتمال قوي انتخاب او، سخن مي‌گفتند اما راي ديروز اكثريت اعضاي اوپك گازي و انتخاب نماينده روسيه به عنوان دبير كل، مشخص كرد كه هنوز تا موفقيت ديپلماسي ايران براي به دست گرفتن اركان سازماني كه »ايران« پيشنهاد دهنده آن بوده، فاصله زيادي در پيش است.

دو ماه برای خصوصی سازی

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته قريب بيست سال است كه دولت ايران تصميم به خصوصي‌سازي گرفته و تقريبا همين مدت وقت صرف اجراي اين تصميم كرده است؛ اما اقتصاد ايران كماكان در شمار دولتي‌ترين اقتصادهاي جهان است.

این کارشناس اقتصادی یادآوری کرده که آنچه خصوصي‌سازي ايران به آن نياز دارد و به قانون تقدم دارد، متقاعد شدن مسوولان كشور و قبول اين فرض است كه اقتصاد بخش خصوصي (و نه آن گونه كه با اصرار گفته مي‌شود بخش غيردولتي) به لحاظ نظري و عملي كارآمدتر از همه اشكال اقتصاد دولتي و نيمه‌دولتي است و اجراي آن هم به قوانين و مقررات زيادي نياز ندارد.

به نظر سردبیر دنیای اقتصاد قانوني كه با آن مي‌توان به سهولت، دولت و ملت را از شر بنگاه‌هاي ناكارآمد دولتي خلاص كرد، دو ماده بيشتر لازم ندارد: ماده اول تسويه ديون و مطالبات بنگاه‌هاي دولتي و ارزش‌گذاري دارايي‌ها و سرمايه‌هاي آنها است و ماده دوم مزايده علني و در فضاي شفاف و با حضور متقاضيان خريد اين بنگاه‌ها است.

حذف خیالی کنکور

جام جم در صدر گزارش های خود نوشته در حالي كه وزير آموزش و پرورش در ابتداي امسال، حذف كنكور را برابر با تبديل اين وزارتخانه به دستگاه آموزش تست‌زني خواند و وزير جديد علوم هم با تقاضاي تعويق اجراي حذف كنكور پبشنهادهاي تازه‌اي مطرح كرد، مجلس همچنان بر حذف كنكور در سال 91 پافشاري مي‌كند و نمايندگان مجلس از آمادگي دو وزارتخانه علوم و آموزش و پرورش براي اجراي اين قانون خبر مي‌دهند.

در دنباله همین گزارش آمده قرار است جلسه كميته ماده 4 حذف كنكور با حضور مسوولان وزارت علوم، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد هفته آينده تشكيل شود تا درباره سرنوشت حذف كنكور در سال 91 تصميم‌گيري كند.