به روز شده:  17:56 گرينويچ - جمعه 11 دسامبر 2009 - 20 آذر 1388

ايرانيان؛ نگاهی دوباره به يک تاريخ

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در شرایطی که ایران دوباره در مقابل انتخابی تاریخی قرار گرفته نگاهی به تاریخ ایران شاید لازم باشد.

اینکه چرا ایرانیان با تمدنی عظیم و تاریخی طولانی امروز در رسیدن به دمکراسی از همسایگان خود هم عقب مانده اند نیاز به بررسی دارد.

کتاب تازه ای که تاریخ ایران را از عهد باستان تاکنون از نگاهی مدرن بررسی کرده، این امکان را فراهم کرده که با توجه به حال و آینده، گذشته را مرور کرد و احتمالا با علم به گذشته راه آینده را بهتر انتخاب کرد.

اين کتاب "ایرانیان" نام دارد و نویسنده آن هما کاتوزیان استاد تاریخ ایران و ادبیات فارسی در دانشگاه آکسفورد و یکی از برجسته ترین نویسندگان و روشنفکران ایران امروز است که در یک جلد و چهارصد صفحه به زبان انگليسی تاریخ ایران رابا ایده هايی جدید مرور کرده است.

در مقدمه کتاب، آقای کاتوزیان به چند ویژگی اشاره می کند که به گفته او دائم در دوران مختلف در تاریخ ایران خودنمايی می کند.

تضاد دولت و ملت یکی از این ویژگی ها است. آقای کاتوزیان می گوید این تضاد نتیجه بیگانگی ملت از حکومت است.

ب گفته آقای کاتوزيان،" چون دولت استبدادی بوده و محدود به هیچ قانونی غیر از خودش نبوده و تا آنجا که می توانسته هر کار که دلش خواسته کرده، جامعه نسبت به دولت حقوقی نداشت. حقوق انسان ها آن چیزی بود که دولت به عنوان امتیاز به جامعه می داد و هر وقت که می خواست پس می گرفت."

این شرایط در طول تاریخ در مقاطع مختلف ایرانیان را در مقابل دولت هایشان قرار داده است. در ماه های اخير تازه ترين نمونه از اين تقابل در خيابان های ايران ديده شده است؛ با شعارهايی در محکومیت روسبه در مفابل نفرین های حکومت به آمریکا و انگلبس، و در حمایت از ایران و ایرانیت در مقابل بی اعتنايی حکومت به احساسات ملی مردم.

آقای کاتوزيان همچنين در کتاب خود، نگرش کوتاه مدت به زندگی و فعاليت های اجتماعی را يکی ديگر از ويژگی های ايرانيان دانسته است و از آن به عنوان "جامعه کلنگی" ياد کرده است.

آقای کا توزیان در کتابش می نویسد که استقلال دولت از جامعه که به دولت قدرت زیادی می داد در عین حال منبع ضعف و آسیب پذیری هم بود و دولت ها نمی توانستند در بزنگاهای تاریخی بر روی حمایت اقشار مرفه با برجسته حساب کنند.

وی می گوید به همین جهت شرایط سیاسی و ثبات حکومت همواره غیر قابل پیش بینی و برنامه ریزی ها حتی در سطح اشخاص هم کوتاه مدت بوده است.

آقای کاتوزيان می نويسد:" در جامعه ایران بک وقتی یک آدمی تاجر بود، سال بعد وزیر می شد و سال بعدش هم می انداختندش زندان. جان و مال مردم در اختیار شاه بود. امنیتی وجود نداشت که مثلا مردم پولشان را جمع يا سرمایه گذاری کنند برای ده سال."

کتاب "ايرانيان" نکات مهمی را در باره تاريخ ايران مطرح می کند، نکاتی که به ويژه در شرايط امروز ايران، شايسته توجه دوباره و بيشتر به نظر می رسند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.