فردی که می خواست یک خانقاه را منفجر کند دستگیر شد

فردی که به خودش مواد منفره بسته بود
Image caption این فرد قصد داشت تا خانقاه دراویش نعمت اللهی در جنوب تهران را منفجر کند

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که فردی که با بستن مواد منفجره به بدنش، قصد داشت یک خانقاه دراویش نعمت اللهی در جنوب تهران را منفجر کند، دستگیر شده است.

این فرد 48 ساله عصر روز پنج شنبه وارد خانقاه دراویش نعمت اللهی در خیابان وحدت اسلامی در جنوب تهران شده که حدود 400 نفر در آن حضور داشتند. بنابر گزارشها این فرد با شلیک تیر دو نفر از افراد حاضر در خانقاه را مجروح کرده است.

بعد از این اتفاق پلیس وارد عمل شده و "پس از سه ساعت گفتگو با فرد مسلح، وی را راضی کرده که مواد منفجره و سلاح هایش را تحویل داده و خود را تسلیم کند."

بنابر گزارشها، این فرد مقادیری مواد منفجره، نارنجک، یک قبضه کلاشنیکف و یک قبضه کلت کمری همراه داشته است.

علت این اقدام هنوز روشن نیست ولی برخی گزارشها حکایت از آن دارد که این فرد که ظاهرا 25 سال عضو گروه دراویش نعمت اللهی بوده، به دلیل اختلافات"خانوادگی و فرقه ای" با اعضای گروه، قصد انفجار این خانقاه را داشته است.

سابقه سلسله نعمت اللهی به شاه نعمت الله ولی از عرفای قرن نهم هجری (پانزدهم ميلادی) باز می گردد که در ماهان کرمان مدفون است.

پيروان اين سلسله طريقت در قرن نوزدهم به سه شاخه ذوالرياستينی (منورعليشاهی)، گنابادی (سلطانعليشاهی) و صفی عليشاهی (صفائی) تقسيم شدند که شاخه گنابادی در شيوه های خود تفاوتهايی با دو شاخه ديگر دارد و به اهل شريعت نزديکتر است، تا آنجا که مکانهای تجمع اين سلسله به جای خانقاه حسينيه ناميده می شود و مشايخ آن به جای اخذ اجازه ذکر، اجازه اقامه نماز دريافت می کنند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست