وزیر دفاع آمریکا: تحریم های تازه علیه ایران اعمال می شود

رابرات گیتس
Image caption آقای گیتس می گوید گزینه اقدام احتمالی نظامی علیه ایران نیز باید همچنان روی میز باقی بماند

وزیر دفاع آمریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خبر داد.

رابرت گیتس که در دیدار با نیروهای نظامی آمریکایی در شمال عراق سخن می گفت تصریح کرد:" تمامی گزینه ها، از جمله اقدام احتمالی نظامی علیه ایران باید روی میز باقی بماند".

او این سخنان را یک روز بعد از اینکه آمریکا، بریتانیا و فرانسه به ایران هشدار دادند که اگر فورا به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تن ندهد، با تحریم های سخت تری مواجه خواهد شد، بیان کرده است.

آقای گیتس گفت در صورتی که ایران مسیرش را در فعالیت های هسته ای خود تغییر ندهد باید شاهد بیشتر شدن تحریم های جامعه بین المللی علیه ایران بود.

با اینکه آقای گیتس تاکید دارد که احتمال اقدام نظامی علیه ایران باید روی میز باقی بماند، معتقد است این اقدام احتمالی نیازمند زمان است و احتمالادو یا سه سال وقت می برد تا محقق شود.

نمایندگان کشورهای غربی می‌گویند که به دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران هستند، اما روسیه و چین از ادامه گفت‌وگوها حمایت می‌کنند.

نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه هشدار داده بودند که اگر ایران غنی سازی اورانیوم را به سرعت متوقف نکند با تحریم های بیشتر رو به رو می شود.

ژرارد آرو نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت گفته بود که دیگر دلیلی برای صبر کردن وجود ندارد و اگر ایران حاضر به شفافیت و اعتماد سازی نشود، باید تحریم های جدیدی علیه این کشور اعمال کرد.

ایران هم اکنون هم به خاطر فعالیت های هسته ای اش با تحریم های سازمان ملل مواجه است.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که با دنبال کردن برنامه های هسته ای خود به دنبال اهداف نظامی است اما ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط