عفو بین الملل: حقوق ساکنان اشرف باید رعایت و تضمین شود

سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی گفته است که دولت عراق نباید حدود 3.400 عضو سازمان مجاهدین خلق را که در اردوگاه اشرف زندگی می کنند، به اجبار جا به جا کند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) گفت: "ما تصمیم گرفته ایم که اعضای این سازمان را از عراق اخراج کنیم... و روند انتقال آنها به 'نقرة السلمان' گامی است در راه خارج کردن آنها از کشور".

در گزارش عفو بین الملل نوشته شده است که منابعی به این سازمان گفته اند که "به ساکنان اردوگاه اشرف، در 60 کلیومتری بغداد تا روز 15 دسامبر مهلت داده شده که یا خود اردوگاه را ترک کنند و یا به اجبار از این اردوگاه اخراج و به جای دیگری در عراق منتقل خواهند شد و ممکن است بعضی از آنان با خطر فرستاده شدن به ایران نیز رو به رو شوند."

حسیبه حاج سهراوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین الملل، گفته است که در تصمیمی که مقامهای عراقی در خصوص آینده اردوگاه اشرف می گیرند، باید حقوق ساکنان آن همواره رعایت و تضمین شود.

عفو بین الملل ابراز نگرانی کرده است که ممکن است این انتقال اجباری، ساکنان اشرف را با خطر دستگیری، شکنجه و کشته شدن رو به رو کند.

دولت عراق می گوید که قصد دارد اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران را از اردوگاهی در نزدیکی مرز ایران به مکان دیگری منتقل کند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) گفت: "ما تصمیم گرفته ایم که اعضای این سازمان را از عراق اخراج کنیم... و روند انتقال آنها به 'نقرة السلمان' گامی است در راه خارج کردن آنها از کشور".

اما شورای ملی مقاومت ایران، که مسئولیت آن را مسعود رجوی به عهده دارد، اظهارات نخست وزیر عراق را "غیر قانونی" می داند.

دبیرخانه این شورا با صدور اطلاعیه ای آقای مالکی را متهم کرده که به "دستور" حکومت ایران، تصمیم به جابجایی اجباری ساکنان اردوگاه اشرف گرفته است.

اردوگاه اشرف در سال 1986 در حالی که حکومت صدام حسین مشغول جنگ علیه ایران بود، برای استقرار اعضای سازمان مجاهدین خلق ساخته شد و در اختیار آنان قرار گرفت.

سازمان مجاهدین خلق بزرگترین گروه مسلح مخالف دولت ایران است که عمدتا در خارج از خاک ایران فعالیت می کند. اعضای آن سازمان در طول دوران جنگ، با حکومت صدام حسین علیه ایران همکاری نظامی داشتند.

از سال 2003 که نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا به عراق حمله کردند این اردوگاه تحت نظارت نیروهای آمریکایی قرار گرفت و اعضای آن خلع سلاح شدند، اما کنترل آن از اواخر تابستان 2008 به نیروهای عراقی سپرده شد.

ساکنان این اردوگاه تا مدتی از ورود نیروهای عراقی به محوطه آن جلوگیری می کردند، اما نیروهای ارتش عراق اوایل مردادماه امسال به زور وارد اردوگاه شد.

مقامات عراقی تاکنون بارها از ضرورت اخراج ساکنان اردوگاه اشرف از خاک عراق سخن گفته اند و تأکید کرده اند که حضور آنها بر روابط کشورشان با ایران، اثر نامطلوبی دارد.

آقای مالکی هم در سخنان روز پنجشنبه خود گفته است که حضور آنها در این اردوگاه، به دلیل روابط گذشته شان با "گروه های سیاسی خاص، به ویژه بقایای رژیم سابق عراق و اعضای گروه القاعده"، خطرناک است.

ساعتی پیش از انتشار اظهارات آقای مالکی، یکی از سخنگویان دولت عراق گفته بود که ساکنان اردوگاه اشرف روز سه شنبه آینده به ساختمان هایی در بغداد منتقل تا بعدا از آنجا به نقرة السلمان، در نزدیکی شهر سماوه در جنوب عراق فرستاده شوند.

جلال خالدی، خبرنگار در بغداد، به بی بی سی فارسی گفت که در زمان صدام حسین گروه بزرگی از شیعیان مخالف حکومت او در نقرة السلمان زنده به گور شده بودند و این مکان به دلیل این حادثه مکان بدنامی است.

برخی گروه های عراقی، اعضای سازمان مجاهدین خلق را متهم می کنند که در سرکوب مخالفان حکومت سابق عراق به صدام حسین کمک می کرده اند.

شورای ملی مقاومت ایران از مقامات آمریکایی، دبیرکل سازمان ملل و مجامع بین المللی خواسته است با جابجایی اجباری ساکنان اردوگاه اشرف مخالفت کنند و اجازه ندهند یک "فاجعه انسانی" رخ دهد.

پایگاه اشرف در شرق استان دیاله عراق در نزدیکی مرز ایران واقع است و به گفته مقامات عراقی بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در آن ساکن هستند.

دولت ایران بارها خواهان برچیده شدن اردوگاه اشرف و اخراج اعضای مجاهدین از عراق شده است.

مطالب مرتبط