اعتراض حوزه علمیه به 'هتک حرمت' آیت الله خمینی

آیت الله خمینی
Image caption پخش فیلم 'اهانت' به تصویر آیت الله خمینی باعث اعتراضاتی شده است

در پی پخش تصاویری از یک عکس پاره شده آیت الله خمینی در تلویزیون ایران، حوزه های علمیه با تعطیل کردن کلاس های درس، نسبت به "هتک حرمت بنیانگذار جمهوری اسلامی" اعتراض کردند.

گزارشهایی از اعتراض طلاب شهرهای قم، مشهد، تهران، آبادان و خرمشهر، بوشهر، گیلان، زنجان، همدان و یزد منتشر شده است.

معترضان از قوه قضائیه خواسته اند با کسانی که به بنیادگذار جمهوری اسلامی توهین کرده اند؛ برخورد کند.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز قول داده با "اهانت کنندگان به ساحت امام خمینی، بدون اغماض" برخورد کند.

به گفته آقای دولت آبادی، ماموران گزارشهایی در مورد متهمان و اهانت کنندگان ارائه کرده اند که این گزارشها با سرعت پیگیری و با قاطعیت رسیدگی و به دادگاه ارسال خواهد شد.

روز 16 آذر، تلویزیون جمهوری اسلامی در اقدامی بی سابقه فیلمی کوتاه را در برنامه خبری 20:30 پخش کرد که در آن، تکه ای از عکس پاره شده آیت الله خمینی نشان داده می شد که بر زمین افتاده بود.

در حالیکه رادیو و تلویزیون دولتی معمولا اخبار تظاهرات اعتراضی را به ندرت پخش می کند و گزارش مفصل اینگونه تظاهرات در سایر رسانه های داخلی نیز کمتر دیده می شود، منتقدان این اقدام، انگیزه رادیو تلویزیون از پخش چنین فیلمی را برانگیختن احساسات طرفداران آیت الله خمینی علیه معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و ایجاد تردید نسبت به وفاداری رهبران مخالفان دولت به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی توصیف کرده اند.

Image caption پیش از این شعاری علیه آیت الله خمینی گزارش نشده بود

پخش این تصویر، که همراه با تفاسیری در مذمت "جنبش سبز" و اتهام تلاش طرفداران آن برای براندازی، به طور گسترده در شماری از خبرگزاری ها و رسانه های طرفدار دولت انعکاس یافت، با انتقادها و ابراز تردیدهایی همراه بوده است.

واکنش مخالفان دولت

میرحسین موسوی این اقدام را "مشکوک" و یک اقدام ضد انقلابی" دانسته و گفت است "ایشان (آیت الله خمینی) به گردن همه ملت ها به ویژه ملت های مسلمان و مردم ایران حق بزرگی دارند و قطعا هیچ انسان منصف و مومنی به خود اجازه نمی دهد چنین اهانتی به عکس ایشان بکند."

به گزارش خبرگزاری کار ایران، آقای موسوی گفته که اطلاعات روشنی در باره این واقعه ندارد اما "این اقدام مشکوک است و پخش آن صحنه ضد انقلابی از سیمای جمهوری اسلامی نیز اقدام نادرستی بود."

سایت کلمه وابسته به آقای موسوی نمایش پاره کردن عکس آقای خمینی از تلویزیون دولتی را "اجرای سناریوی از پیش طراحی شده" توصیف کرده که " زمینه چینی برای برخی رفتارهای غیرمتعارف جدید" است و برای همین به "حامیان جنبش سبز" توصیه کرده که در این زمینه کاملا هوشیار باشند و خود را از آخرین تحولات مطلاع نگهدارند.

پیش از این نیز موسسه نشر آثار آیت الله خمینی پخش فیلم مربوط به عکس پاره شده بنیانگذار جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار داده و تردیدهایی را در مورد این رویداد مطرح کرده بود. این موسسه از سازمان صدا و سیما خواسته بود که در زمینه انتشار مطالب مربوط به رهبر سابق جمهوری اسلامی دقت بیشتری نشان دهد.

در مقابل صدا وسیما طی نامه ای با انتقاد از عملکرد موسسه نشر آثار آیت الله خمینی در حمایت از مخالفان دولت اعلام کرد که "پاره شدن عکس امام واقعی است."

مهدی کروبی، رهبر حزب اعتماد ملی، نیز در نامه سرگشاده ای به رئیس رادیو و تلویزیون دولتی، این اقدام را تاسف آور خواند و گفت که این فیلم در کنار "تصاویر مونتاژ شده ای از دانشجویان معترض" نشان داده شد تا چنین استنباط شود که "عکس های بنیانگذار انقلاب توسط دانشجویان پاره و مورد تعرض قرار گرفته است."

آقای کروبی هدف از پخش این فیلم را اقدامی عمدی برای بدنام کردن اعتراضات واقعی و حقیقی مردم پس از انتخابات توصیف کرد و افزود که برخی "در صدد هستند تا راه را برای جریانات افراطی که جز به قانون شکنی و سرکوب مردم نمی اندیشند، باز کنند."

Image caption تلویزیون دولتی دانشجویان را به هتک حرمت آیت الله خمینی متهم کرده است

اگرچه معترضان به پخش این فیلم علنا نهاد یا اشخاص مشخصی را به تهیه این فیلم جهت پخش از شبکه رادیو و تلویزیون دولتی متهم نکرده اند، اما سئوالاتی را در این زمینه مطرح ساخته اند.

به گفته آنان، تظاهرات ماه های اخیر با سکوت و سپس شعارهای ملایمی در محکومیت آنچه که تقلب در انتخابات خوانده شده آغاز شد اما با گذشت زمان و به خصوص با شدت عمل ماموران امنیتی علیه تظاهرکنندگان در خیابان ها و گزارش بدرفتاری با بازداشت شدگان، این شعارها به تدریج تندتر شده و در مواردی، با شعارهای پراکنده ای علیه آیت الله خامنه ای و برخی اعضای خانواده او همراه بوده است.

در جریان یکی از تظاهرات پراکنده اخیر، فیلمی هم از پائین کشیدن و پاره کردن تصویر آیت الله خامنه ای در میان جمعتی از تظاهرکنندگان در شبکه های اینترنتی انتشار یافت اما با تاکید رهبران اصلی مخالف دولت بر رعایت قانون اساسی، تا کنون شعاری در انتقاد یا محکومیت آیت الله خمینی یا توهین به تصاویر او، که به طور گسترده در نقاط مختلف شهرها نصب است، شنیده نشده بود.

مطالب مرتبط