دادگاه محمد ملکی، رئیس پیشین دانشگاه تهران، برگزار شد

محمد ملکی
Image caption محمد ملکی پیش از انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود در انتخابات شرکت نخواهد کرد

دادگاه محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب 1357، روز شنبه بیست و یکم آذر در تهران برگزار شده است.

آقای ملکی در جریان ناآرامی های بعد از انتخابات در روز 31 مرداد دستگیر شد و همچنان در بازداشت به سر می برد.

قدسی میرمعز همسر آقای ملکی به بی بی سی گفت که، آقای ملکی مدتی در انفرادی 209 نگهداری می شد اما بعد از بستری شدن در بیمارستان به بند عمومی 209 منتقل شده است.

آقای ملکی پیش از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران در نوشته ای اعلام کرده بود به دلیل سوابق کاندیداها و ساختار سیاسی ایران، در انتخابات شرکت نخواهد کرد.

به گفته همسر آقای ملکی، او به سرطان پروستات مبتلاست و از نارسایی های قلبی نیز رنج می برد و عملا در زمانی که دستگیر شد در منزلش بستری بوده است و به خاطر سرطان پیشرفته پروستات، شیمی درمانی می شد. برای همین در موقع دستگیری نیز دو تا از ماموران زیر بغلش را گرفتند و او را با خود بردند.

آقای ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب بود که با انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه ها، از این سمت برکنار شد.

آقای ملکی که اکنون ۷۶ سال دارد، از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ در زندان بود و بعدها یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۷۹ به همراه تعدادی از فعالان ملی - مذهبی دستگیر شد و مدتی را در زندان گذراند.

اتهام آقای ملکی به درستی مشخص نیست اما خانم میرمعز در زمان دستگیری آقای ملکی گفته بود که ماموران به او گفته اند دلیل دستگیری محمد ملکی، "ارتباط با منافقین" است.اتهامی که خانم میرمعز آن را کاملا بی اساس می داند.

خانم میرمعز می گوید: "سه ماه پیش عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران به زندان رفته بود، پرسیده که آقای ملکی چرا اینجاست. آقای ملکی گفته که نمی دانم؛ از اینها (ماموران زندان) بپرسید. بعد هم آقای بازجو گفته که این آقا از منافقین طرفداری کرده. آقای جعفری دولت آبادی گفته خوب یک تعهد بگیرید که دیگر از منافقین طرفداری نکند.آقای ملکی هم گفته که چرا یک تعهد، ده تا تعهد می دهم اما آنها حتی به حرف دادستان هم گوش نکردند."

آنطور که خانم میرمعز می گوید، این دادگاه اعتراضی بوده و آقای ملکی معترض بوده که چرا او را در زندان نگهداشته اند. زیرا آقای ملکی معتقد است که آنها هر سئوالی که داشتند پرسیده اند و بازجویی هم کرده اند.

به گفته همسر آقای ملکی، هنوز مشخص نیست که آیا بعد از این دادگاه، حکم صادر خواهد شد یا باید دادگاه دیگری تشکیل شود.

مطالب مرتبط