بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۱ آذر

تیترهای اول

آفتاب یزد از قول آیت‌الله موسوی اردبیلی در عنوان اصلی خود نوشته "در مسائل داخلی حرف زدیم اما صدایمان به جایی نرسید"، مردم سالاری از زبان آیت الله یوسف صانعی نوشته "دانشجویان فدائی امام هستند"، فرهیختگان از "اعتراض ها به حرمت شکنی امام" خبر داده و رسالت در صدر اخبار خود نوشته "اعتراض مردم به اهانت فرقه موسوی به امام."

کیهاناز اهانت سران فتنه به امام خبر داده از قول مردم نوشته "بی پاسخ نمی گذاریم"، جام جم در تیتر اول خود نوشته "امام برای همه نسل ها می ماند" و "تاسف شدید موسسه حفظ و اثار امام از جرمت شکنی صدا و سیما" عنوان اصلی ابرار است.

تیتر اصلی اعتماد خبر " مرگ مدیرعامل شرکت خریدار مخابرات به علت گازگرفتگی" است.

"موج جدید حمله و دفاع پیرامون هاشمی رفسنجانی" تیتر اصلی ابتکار است و اسرار از زبانفرمانده نیروی انتظامی نوشته "زمان مدارا با جریان نفاق بعد از انتخابات تمام شده است" ایران از زبان وزیر اطلاعات نوشته نظام از تخلف برخی افراد و فرزندانشان نمی گذرد"و تهران امروز "تحلیل وزیر اطلاعات از وقایع اخیر" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"اختلاف شدید 1 +5 درباره تحریم ها علیه ایران" تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و"مخالفت روسیه و چین با تنظیم قطعنامه تحریم علیه ایران" عنوان اول خراسان.

"توپ یارانه‌ها دوباره در مجلس" تیتر دنیای اقتصاد است و جهان صنعت "استرداد نمی دهیم قانون را اجرا کنند" را گزارش اصلی خود قرار داده است.

گزیده مقالات

انتقاد آیت الله ها

به نوشته آفتاب یزد آیت‌اللهموسوی اردبیلی با بیان اینكه "دولت در داخل و خارج اشكالاتی دارد كه اگر ‌حل نشود، روز به روز كارها ضعیف‌تر خواهد شد تاکید کرده دولت نمی‌تواند این مشكلات را حل كند و ظاهرا در ‌فكر حل آنها هم نیست، اما ما باید وحدت داشته و با هم باشیم".‌

مردم سالاری گفته های آیت الله یوسف صانعی را در صدر گزارش های خود آورده که در جواب جنجالی که جناح راست و هواداران دولت به راه انداخته گفته "دانشجویان تصویر امام را پاره نمی کنند آن ها عاشق امام هستند".

در انتظار پاسخ

ابتکار در سرمقاله خود نوشته اکنون شش ماه از انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری می گذرد و فضای جامعه همچنان حال و هوای انتخابات دارد در این 6ماه تحولات بسیاری در حوزه عمومی سیاست اتفاق افتاده است.سرعت تحولات و فهرست بالا بلند آن قابل تخمین نیست اما هر چه جلوتر می رویم یک سوال پر رنگتر از همه خودنمایی می کند سوال از فرجام کشمکش های جاری برجسته تر از روزهای پیش مطرح است.سوال از فرجام دعواهای سیاسی در حقیقت شامل سوالات فرعی بسیار است. الف: فرجام معترضین و جنبش سبز چه خواهد شد؟

به نوشته این مقاله مردم دل نگران آینده کشور و تحولات آتی هستند دو جناح سیاسی نیز از آینده نگرانند که به فرض حذف رقیب در آن چه خواهند کرد چنان که اصولگرایان دریافته اند که پایان حیات اصلاح طلبان پایان وحدت اصولگرایان هم هست.

زیان جذب سرمایه گذاری ها

اعتماد خبر داده که صفارهرندی وزیر سابق ارشاد در یک سخنرانی به اصلاح طلبان حمله کرده و از جمله گفته در سال 70 عده یی از مسوولان وقت به کشورهای اروپایی و امریکایی سفر کرده و از ایرانیان مقیم خواستار کمک برای سازندگی ایران و سرمایه گذاری در کشور شدند که این موضوع زمینه ساز شکاف در کشور شد.

به گفته سردبیر پیشین کیهان متاسفانه عده کمی با این هدف وارد کشور شدند و این افراد قبل از بازگشت دغدغه حجاب بانوان و دستگیر شدن به دلیل بی حجابی را داشتند که مسوولان وقت در پاسخ به آنها گفتند مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

اهمیت گفته های این عضو جناح راست بدان است که از برنامه هائی انتقاد می کند که دولت فعلی هم به دنبال آن است و دولتمردان مدام از موفقیت های خود در جذب سرمایه داران ایران از خارج آمار می دهند در حالی که صفارهرندی بازگشت ایرانیان مقیم خارج را زمینه ساز بسیاری از انحرافات اخلاقی و اجتماعی در کشور خوانده است.

سفرهای استانی

اعتماد در خبری بر اساس گزارش دیوان محاسبات کشور نوشته مصوبات سفرهای استانی دولت اجرا نشده اما نقد این سفرها با این پاسخ احمدی نژاد مواجه شده که این سفرها نه تنها مفید هستند بلکه میزان اهمیت آن و خدمتی که به مردم می شود به حدی است که رسانه ها و صدا و سیما قادر به انعکاس سفرها و خدمات دولت او نیستند.

به نوشته سروش فرهادیان در اعتماد به دلیل گزارش های دیوان محاسبات، در زمان بررسی بودجه سال 1388 مجلس ایجاد هرگونه بار مالی در سفرهای استانی احمدی نژاد روی بودجه های عمرانی مختص استان ها را ممنوع اعلام کردند چرا که نمایندگان معتقدند چه رئیس جمهور به استان ها برود، چه نرود آن پول هزینه می شود، بنابراین سفرهای دولت نفع چندانی برای استان ها ندارد و این سفرها نباید منتی بر سر مردم باشد.

اوباما و ایران

تهران امروز در مقاله ای با عنوان اوباما از ما چه می خواهد نوشته اوباما از زمان سكونت در كاخ سفید چنین القا كرده كه بیش از همه از پنجره گفت‌وگو و دیپلماسی به ایران نگریسته است اما در مقابل مقامات كشورمان بارها او را به در پیش گرفتن رفتارهای متناسب دعوت كرده‌اند. اما در نقطه مقابل، لحن مقامات آمریكایی اخیرا و پس از عدم توافق بر سر خروج اورانیوم، به تندی گراییده و هر یك در فهرست كردن لیست تنبیه‌ها و تحریم‌های تازه مسابقه گذاشته‌اند.

به نوشته این مقاله در 7، 8 ماه اخیر دستگاه دیپلماسی آمریكا به اشاره اوباما، مواضع خود را در برابر ایران و سایر نقاط مشابه و متفاوت تنظیم كرده و در میانه ادعای گفت‌وگوهای موثر و متعهد و ژست‌های خشن و عتاب‌آمیز و تهدیدنگر گرفتار آمده است. مشكل اوباما آن است كه دستكش مخملی بر دستان چدنی خود كشیده و بدتر آنكه دوست ندارد این دستكش دیده شود.

رای ایران به روسیه

جهان صنعت در سرمقاله خود نوشته نماینده ایران در اوپک گازی گفته که اگر به روسیه رای نمی‌دادیم الجزایر دبیرکل اوپک گازی می‌شد و این درحالی است که مناسبات اخیر ایران و روسیه نشان می‌دهد رای ایرانبه دبیرکلی روسیه در اوپک گازی موضوعی سیاسی است، چه آنکه ترکیب انتخاب دبیرکل در چنین مجامعی حتی با یک رای منفی عملی نیست. از همین رو اگر ایران به دبیرکلی روسیه رای منفی می‌داد، روسیه عملا نمی‌توانست به عنوان دبیرکل اوپک گازی انتخاب شود.

به تاکید این روزنامه رای مثبت روسیه به قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پرونده هسته‌ای ایران نمی‌تواند دلیل این رای مثبت ایران باشد. از سویی روسیه به خوبی واقف است که فضای داخلی ایران نسبت به این کشور در ماه‌های اخیر با قبل متفاوت است.

در ادامه مقاله جهان صنعت آمده دفاع از چنین سیاست گذاری هائی از سوی وزارت نفت با این توجیه که اگر روسیه نمی‌شد، الجزایر ریاست اوپک گازی را بر عهده می‌گرفت درست شبیه دفاع از دیپلماسی است که منجر به تعیین مقر این اجلاس شد! با این تفاوت که در تعیین مقر اوپک گازی این ایران بود که مقدمات حذف روسیه را فراهم کرد.

تناقض ها

مردم سالاری در سرمقاله خود به اهمیت اجلاس سران کشورها درباره گرمایش زمین پرداخته و ضمن اشاره به سخنرانی محمود احمدی نژاد در آن نوشته غلظت مسائل سیاسی و یا عوامل دیگر از جمله غیرقابل پیش بینی بودن سخنرانی احمدی نژاد در این اجلاس نوعی عبور کمرنگ از رویداد مهم جهانی را در رسانه های ما، به ویژه رسانه ملی رقم زده است، خبری از این همه شور جهانی در این رابطه دیده نمی شود.

به نظر نویسنده این مقاله اعلا م تصمیم عجیب دولت در هفته گذشته مبنی بر رفع ممنوعیت فعالیت صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران و لغو مصوبه قبلی و همزمانی آن با این اجلاس جهانی اگر نگوئیم بی سلیقگی است، قطعا کج سلیقگی است.

در ادامه مقاله مردم سالاری آمده از یک طرف پیام های مکرر صدا و سیما در آلودگی بیش از حد مجاز هوای تهران و هشدار برای سلامت بچه ها، بیماران و کهنسالان را شاهد هستیم و از سوئی دیگر لغو ممنوعیت صنایع آلاینده در شعاع 120 کیلومتری تهران، آن هم همزمان با اجلاسی که ماهیتا در سطح جهان به این مساله می پردازد و ما هم در آن مشارکت داریم و حتی قرار است رئیس جمهور کشورمان در آن سخنرانی کند.