بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۲ آذر

تیترهای اول

آفتاب یزد از قول رییس مجلس در تیتر اول خود نوشته "عدم نظارت مجلس بر صندوق 50‌هزار میلیاردی‌ خلاف قانون اساسی است"، " نگران واگذاری های شبه دولتی هستینم" عنوان اصلی اسرار است.

"افراطیون دنبال پروژه حذف هاشمی از نظام هستند" عنوان اصلی ابرار است.

دنیای اقتصاد و ابتکار گفته وزیر خارجه را با این تیتر نقل کرده اند "مبادله اورانیوم در کیش"،"آمادگی ایران برای مبادله اورانیوم در کیش" عنوان اول فرهیختگان است و "کیش هسته ای ایران در انتظار پاسخ غرب" درتهران امروز آمده است.

"حوزه و دانشگاه به پاخاست، اعتراض سراسری علیه هتاکان به امام" گزارش اصلی روزنامه ایران است، "خروش ملت علیه فتنه گران" در صدر اخبار جام جم آمده، جوان همین گزارش را با تیتر " خروش حوزه ها و مراجع تقلید علیه هتک حرمت امام " منعکس کرده، رسالت از "واکنش شدید حوزه های علمیه و مراجع" خبر داده، کیهان نوشته "اعتراض علیه سران فتنه سراسر کشور را فراگرفت" و اعتماد از تشکیل "کمیته تحقیق مجلس برای بررسی هتک حرمت امام" نوشته است.

گزیده مقالات

کشاکش بدفرجام

تهران امروز با اشاره به تظاهرات حوزه های علمیه ها و بازارها علیه هتک حرمت از بنیانگذار جمهوری اسامی نوشته کشاكش بدفرجام گروه‌های تندرو كه آبستن تفرقه و نفاق بود، بالاخره فاجعه زایید تا حجتی باشد برای اعتدال‌گرایان كه اگر عرصه را به این اقلیت مرموز واگذار كنند دیر یا زود نه از «تاک» نشانی خواهد بود و نه از تاک ‌نشان.

به نوشته این روزنامه در جغرافیای چنین رخدادی دیگر چه تفاوت می‌كند چه كسی، چگونه، چرا، چطور و با چه اهدافی این غائله را طراحی، بزرگ و گسترش داده است، در این مقام مجال مجادله نیست. چرا كه در افراط خردمعاداندیشی پیدا نمی‌شود و هر نتیجه‌ای كه به دست آید قطعا به سود وحدت، یكپارچگی، توسعه، تعالی، آرامش و اقتدار این كشور و این مردم نیست.

در ادامه مقاله تهران امروز توضیه شده زمان آن فرا رسیده كه بر این افراط‌كاری و حرمت‌شكنی‌های پی‌درپی نقطه پایانی نهاده شود و همه جناح‌ها و گروه‌ها، روشن و شفاف با فاصله گذاری با این جمع مجعول در كنف ولایت و در پناه قانون به تعامل سیاسی بپردازند در غیر این صورت باید این غارت‌ها را بی‌غیرت به تماشا نشست و خون دل خورد.

پایان کار جنبش

کیهان در سرمقاله خود برای چندمین بار خبر از پایان کار جنبش سبز داده مجموعه اتفاقات روزهای16 و 17آذر حاوی پیام های بسیاری در مورد تغییر مشخصات فضای سیاسی و اجتماعی ایران پس از انتخابات است، پیام هایی كه اگر به درستی درك شود، قاعدتا باید ذهنیت و رفتار بسیاری از بازیگران را دچار تحولات اساسی كند.

به نظر این روزنامه برای اصلاح طلبان بسیار حیاتی بود كه بتوانند با استفاده از جریان دانشجویی به عنوان فعال ترین بخش بدنه اجتماعی خود، در روز 16آذر حادثه ای بزرگ ایجاد كنند تا ثابت شود حرفهای آنها در مورد زنده و رشد یابنده بودن جریان سبز، صرفا توجیه و دل خوش كنك نبوده است.

در ادامه مقاله کیهان آمده آمریكایی ها اكنون در آستانه یك تصمیم گیری دشوار درباره ایران هستند. یك راه پیش پای آنها این است كه با پذیرش كامل برنامه هسته ای ایران به عنوان یك برنامه تجاری پیشرفته، نگاه امنیتی خود به آن را كنار بگذارند و با خارج كردن برنامه هسته ای ایران از دستور كار مذاكرات آینده، برای جلب مشاركت ایران در حل گرفتاری های منطقه ای خود تلاش كنند.

تقسیم وظایف با اوباما

رسالت روزنامه هوادار دولت در سرمقاله خود اصلاح طلبان را متهم کرده که با حمله به صدا و سیما به جهت پخش فیلم مربوط به پاره کردن تصویر بنیانگذار جمهوری اسلامی نشان داده که به آیت الله خمینی اعتقادی ندارد.

به نوشته این مقاله صدا و سیمای جمهوری اسلامی نه تنها تقصیری نداشته بلکه برای جریحه دار نشدن احساسات مردم اغلب اخبار مربوط به شرارت فرقه سبز را پخش نمی کند. آنچه در روز16 آذر پخش کرد گوشه ای از این تبهکاری است که یک موج وسیع نفرت علیه فرقه موسوی را در کشور پدید آورد؟ اگر مردم در جریان دیگر مسائل قرار بگیرند معلوم نیست از بساط این فرقه چه باقی خواهد ماند.

سردبیر روزنامه رسالت در عین حال گزارش ها درباره توقیف روزنامه های منقد را نادرست دانسته و نوشته سانسور هم کشور وجود ندارد برای اینکه همین الان بیش از10 روزنامه در پایتخت و دهها روزنامه در مراکز استانها و شهرستانها متعلق به دوم خردادی هاست .اینها یک تقسیم کار کرده اند برخی از اخبار خود را از طریق بیگانگان پخش می کنند، به خاطر این است که اوباما آنها را تقدیس کند همان طور که درمراسم دریافت جایزه صلح نوبل این کار را کرد!

خواست از سید حسن خمینی

یک روز بعد از انتشار نامه قائم مقام موسسه حفظ و نشر آثار امام خمینی رسالت نوشته نوشته احمد خاتمیامام جمعه موقت تهران با انتقاد شدید از نامه اخیر قائم مقام مؤسسه حفظ و نشر آثار امام خمینیازسید حسن خمینی خواست تا كه ناهمراهان با امام را از این مؤسسه تصفیه كند.

آیت‌الله سید احمد خاتمی در آغاز درس خارج خود در مدرسه فیضیه با بیان اینكه در زمان انتخابات بیانیه‌های متعددی صادر شد كه روحانیت آسیب دیده است گفت: متأسفانه در حوادث اخیر دیدیم كه شخص مقام معظم رهبری مورد هجمه قرار گرفت ولی هیچ محكومیتی و بیانیه‌ای مشاهده نكردیم. استاد حوزه علمیه قم تصریح كرد: آنها كه یقه می‌دراندند به این كه به یك روحانی توهین شده است اینجا این همه اهانت را می‌شنوند و می‌بینند اما فریادبر نمی‌آورند، این اسمش غربت است.

گزارش رسالت نشان می دهد که این روحانی هوادار دولت به موسسه تنظیم نشر آثار امام اعتراض کرده کهوقتی همه شبكه‌های خارجی اهانت صورت گرفته به حضرت امام را پخش كرده اند و باید این مؤسسه در خط مقدم دفاع از امام باشد متأسفانه به جای این كه هتاكان را محكوم كنند صدا و سیما را محكوم كرده اند.

درد هاشمی بودن

اعتماد در مقاله ای با اشاره به حملات شدید هواداران دولت به رییس مجلس خبرگان نوشته امروز هاشمی بودن با سختی های بیشماری گره خورده است. اگر یک روز جمعی از اصلاح طلبان در نخستین سال های اصلاحات او را به شدت تخریب کرده و اتهامات گوناگونی را به نامش سنجاق کردند، امروز جمعی از اصولگرایانند که دارند چنین می کنند، آن هم اصولگرایانی از آن نوع که بحق دوآتشه اند و کسی را یارای آن نیست که در برابرشان مدعی اصولگرایی شود.

به نوشته این روزنامه قریب به 10 سال پیش و در بهار اصلاحات بود که هاشمی رفسنجانی وضع خزانی داشت و به شدت طعم محاق می چشید. او آن زمان هم روزه سکوت گرفته بود و البته می دانست مدافعانی دارد که برای دفاع از او قد علم می کنند. اما آن روز که برخی اصلاح طلبان سوار بر قطار تخریب هاشمی بودند.

رفیعی طالقانی نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده امروز اما شرایط بار دیگر برای هاشمی تکرار شده است،این بار اما نه از جانب اصلاح طلبان بلکه از سوی اصولگرایان حاضر در دولت محمود احمدی نژاد و شخص وی. منتقدان هاشمی در سال های نخست اصلاحات او را ضربه زننده و تهدیدکننده نظام نمی دانستند و روی سخن شان با او از منظری دیگر بود.

زمینه حذف یک روزنامه

افتاب یزد در سرمقاله خود از نامهتذکر وزارت ارشاد بابت چاپ آگهی یک شبکه تلویزیونی افغان در این روزنامه خبر داده که برای اولین بار به صورت علنی هم منشتر شده است .

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به سابقه چاپ این آگهی که هیچ مقامی هم متعرض آن نشده نتیجه گرفته که به نظر می‌رسد لحن غیرمطبوعاتی وزارت ارشـاد در تــذكـر اخـیـر نـاشی از اراده‌ای دیــگــرمـی‌بـاشد و دست‌اندركاران حوزه مـطـبـوعـاتی وزارت ارشاد از روش انتقادی این روزنامه نسبت به دولت به تنگ آمده‌اند و به دنبال بـهـانـه‌هـایـی بـرای حـذف ایـن روزنـامه از جمع مطبوعات كشور است.

تجاوز به چهارده دختر و دو زن

تهران امروز در صفحه اول خود گزارش حادثه ای را داده که بر اساس آنامیر مرد 25ساله چشم آبی و موهای جوگندمی ورامینی كه متهم به تجاوز به 14 دختربچه و دو زن جوان است، دیروز در شعبه 74 دادگاه كیفری استان تهران محاكمه شد اما بعد از تقاضای مجازات وی از سوی 11 نفر از شاكیان حاضر در دادگاه،گفت شخصی كه شبیه من بوده این جنایت‌ها را انجام داده و من به خاطر فشاری كه یك ماه در اداره آگاهی روی من بوده است مجبور به اعتراف به این جرائم شدم.

به گزارش تهران امروزنماینده دادستان گفته استامیر متهم پرونده از سال گذشته جنایات خود را آغاز كرده و پس از تجاوز به 14دختر بچه و دو زن اوایل امسال توسط پلیس ورامین بازداشت شده است. متهم قربانیان خود را كه اكثرا از اطفال كم سن و سال تشكیل شده بود را در محیط‌های خلوت به دام می‌انداخت و در صورتی كه زورش به آنها می‌رسید آنها را مورد اذیت و آزار قرار می‌داد و بعد آنها را رها می‌كرد.

شرکت های هرمی

یک ماه بعد از آن که روزنامه کیهان گزارش داد که شرکت های هرمی متلاشی شدند و وزارت اطلاعات مدیران این شرکت ها را دستگیر کرد رسالت با مدیر یک اداره در وزارت اطلاعاتت گفتگو کرده که اداره شرکت های هرمی است وی گفته تا چند ماه دیگر شرکت های هرمی در ایران تعطیل می شوند.

به گزارش رسالتعلی تقوی با اشاره به اینکه وزارت اطلاعات ازابتدای امسال برنامه ریزی های جدی برای مقابله با سران این شرکت ها داشته است، افزود: ‌در آینده ای نزدیک خبرهای خوبی از دستگیری برخی سران این شرکت ها خواهیم داشت. ‌تا کنون چندین شرکت هرمی شناسایی شده و برخورد قاطع دستگاه قضایی با صاحبان این شرکت ها باعث شده است شاهد کاهش شدید فعالیت این شرکت ها باشیم.