ساندی تلگراف: شهرام امیری برخی اسرار اتمی ایران را فاش کرد

عکس ماهواره ای از تاسیسات غنی سازی فوردو در نزدیکی قم
Image caption عکس ماهواره ای از تاسیسات غنی سازی فوردو در نزدیکی قم

روزنامه ساندی تلگراف می گوید دریافته است که یک دانشمند ایرانی که شش ماه قبل در عربستان سعودی ناپدید شد، بعضی از اسرار برنامه اتمی کشورش را در اختیار بازرسان آژانس اتمی سازمان ملل قرار داده است.

این گزارش به قلم "فیلیپ شرول" که در شماره روز یکشنبه تلگراف لندن چاپ شد، به نقل از منابع اطلاعاتی دولت فرانسه حاکیست که شهرام امیری اخیرا بازرسان آژانس اتمی سازمان ملل را پیش از پرواز آنها به تهران، در یک جلسه مخفی در فرودگاه فرانکفورت در جریان این برنامه قرار داد.

بنابه این گزارش شهرام امیری که یک فیزیکدان با تخصص اتمی است در تاسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی قم کار کرده است. او در دانشگاهی در تهران کار می کرد که اتحادیه اروپا سال گذشته از آن به عنوان بخشی از برنامه اتمی نظامی ایران نام برد.

آمریکا و متحدان اروپایی اش در ماه سپتامبر آژانس بین المللی انرژی اتمی را از وجود این مرکز غنی سازی اورانیوم در اطراف قم باخبر کردند. اما به نوشته ساندی تلگراف ملاقات ماه اکتبر با آقای امیری باعث دستیابی بازرسان به اطلاعات کلیدی یک فرد داخلی پیش از آن سفر حساس می شده است.

ایران هفته گذشته عربستان سعودی و آمریکا را متهم به تبانی در ربودن این دانشمند کرد.

شهرام امیری که به نوشته ساندی تلگراف کمتر از 40 سال دارد در اواخر ماه مه پس از سفر به عربستان برای زیارت حج ناپدید شد. همسر و خانواده اش ظاهرا در ایران هستند. مقام های سعودی می گویند نمی دانند که او کجاست.

ساندی تلگراف می نویسد: "اما به گفته یک وبسایت تحلیل اطلاعات امنیتی با تماس های قوی در فرانسه، آقای امیری برخلاف ادعای ایران، پس از یک عملیات بین المللی تجسسی تحت هدایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، فراری شد."

در ادامه این گزارش به نقل از وبسایت "اینتلیجنس آنلاین" آمده است: "این سازمان [اشاره ای به سی آی اِی] سال گذشته پس از سفر امیری به فرانکفورت در ارتباط با کارهای تحقیقاتی اش با او تماس گرفت. یک بازرگان آلمانی نقش واسطه را بازی کرد. تماس نهایی در وین برقرار شد زمانی که امیری برای کمک به نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به اتریش سفر کرد. لختی پس از آن، این دانشمند به زیارت در مکه رفت و از آن زمان تاکنون دیده نشده است."

ساندی تلگراف می نویسد که از زمان مفقود شدن آقای امیری اعضای سازمان ضدجاسوسی ایران سرگردان شده اند و منوچهر متکی وزیر خارجه این کشور این مورد را در یک ملاقات خصوصی با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل درمیان نهاده است.

این روزنامه می نویسد که جمهوری اسلامی اکنون سرنوشت سه کوهنورد آمریکایی را که در ماه ژوئیه در مرز ایران و عراق دستگیر شدند به سرنوشت گروهی از شهروندان ایرانی از جمله آقای امیری که تهران مدعی است تحت بازداشت آمریکا هستند گره زده است و به نظر می رسد که نوعی معامله در این زمینه را با میانجیگرهای سوئیسی مطرح کرده است.

واکنش رسمی دولت آمریکا این است که هیچ اطلاعاتی از محل اقامت آقای امیری ندارد. اما به نوشته این روزنامه تصور می شود که شهرام امیری در یک عملیات تحت هدایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، هم اکنون در اروپا و تحت حفاظت یک سازمان اطلاعاتی غربی باشد. غربی ها که می خواهند مطمئن شوند ایران او را عمدا برای گمراه کردن غرب نفرستاده است، به شدت او را مورد سوال قرار خواهند داد.

به نوشته ساندی تلگراف چهار ماه پس از ناپدید شدن آقای امیری، رهبران آمریکا، بریتانیا و فرانسه افشا کردند که ایران یک مرکز غنی سازی در نزدیکی قم ساخته است.

ساندی تلگراف می نویسد که دستگاه های اطلاعاتی غرب طی سه سال اطلاعات خود از این مرکز را کامل کردند.

براساس این گزارش یک منبع نزدیک به دستگاه اطلاعات خارجی فرانسه (دی جی اس ای) به ساندی تلگراف گفت که اطلاعات آقای امیری درباره کارکردهای داخلی - به خصوص رویه های امنیتی مرکز قم - "بسیار مفید" بوده است.

بنابه این گزارش این منبع گفت: "امیری اطلاعات دسته اولی از این تاسیسات دارد و این موضع اصلی مباحثات بوده است. آن ملاقات چنان محرمانه بود که بعید است بازرسانی که با امیری دیدار کردند نام او را می دانسته اند، چه رسد به سابقه اش. او فقط به عنوان یک نقطه تماس واقعی که از چگونگی کارکرد قم خبر دارد معرفی شد."

بنابه این گزارش ماموران فرانسوی که از جزئیات ملاقات فرانکفورت خبر دارند امیری را یکی از درخشان ترین دانشمندان اتمی ایران با تفکر غربی و تسلط خوب به زبان انگلیسی توصیف می کنند.

این گزارش حاکیست که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در سال 2005 یک برنامه مخفی تحت عنوان "تخلیه مغزها" را آغاز کرد که هدف آن تضعیف برنامه اتمی ایران از طریق ترغیب مقام های کلیدی آن کشور برای فرار به غرب بود.

در سال 2007 علیرضا عسگری، معاون وزیر دفاع ایران، در جریان سفری به ترکیه ناپدید شد. ایران، آمریکا و اسرائیل را در ناپدید شدن وی مقصر دانست.

مطالب مرتبط