بررسی روزنامه های صبح تهران: دوشنبه 22 آذر

تیترهای اول

آفتاب یزد با تیتر "كساني كه در برابر ملت قرار گرفته‌اند بي‌ريشه هستند"، ابتکار، ابرار و تهران امروز با عنوان "برحی افراد خودشان اصرار بر طرد شدن دارند"، اسرار، جمهوری اسلامی، مردم سالاری و فرهیختگان با جمله "همه باید آرامش و امنیت را حفظ کنند" بخش هائی از سخنان دیروز رهبر جمهوری اسلامی را در منعکس کرده اند.

ایران روزنامه دولت با عنوان بزرگ "آقایان تبری بجوئید"، کیهان با جمله "فتنه گران بی ریشه اند از ملت تودهانی خواهند خورد"، جام جم با "قانون شکنان زمینه جسارت به امام را فراهم کردند"، جوان با "اهانت به امام نتیجه دلخوشی به بیگانه است"، خراسان با "عده ای با قانون شکنی و ایجاد اغتشاش زمینه ای را به وجود آوردند که دشمن جسارت پیدا کند و به امام اهانت کند" و رسالت با جمله " نتیجه قانون شکنی جان گرفتن دشمن و اهانت به امام بود" همین گزارش را منعکس کرده اند.

دنیای اقتصاد از "سناریو آزاد سازی بنزین" در تیتر اول خود خبر داده و جهان صنعت از قول وزیر مسکن نوشته "نتوانستیم دهه های پائین را صاحب خانه کنیم".

گزيده مقالات

اوضاع نابسامان کشور

ابتکار در سرمقاله خود نوشته در شرايط کنوني با هر کسي که ملاقات مي کني، با اشاره به اوضاع نابسامان کشور پس از انتخابات، تاکيد مي کند که اي کاش عقلاي قوم قدم پيش مي گذاشتند و اين مشکل را حل مي کردند. پيش فرض اين توصيه اخلاقي، آن است که کساني در کشور هستند که بايد آنان را جزو عقلاي قوم به شمار آورد.

نویسنده این مقاله پرسیده اصلا در شرايط فعلي چيزي به نام عقلاي قوم وجود دارد يا نه؟اگر وجود دارد، اينها چه کساني هستند و بايد چه معياري داشته باشد که آنان را عقلاي قوم بناميم؟ ممکن است گفته شود کسي عاقل است که در اين مدت کمتر حرف زده است. اين هم البته معيار درستي نيست. زيرا بسياري افراد هستند که اساسا در طول روز کم حرف مي زنند و در طول سال هم.اگر مقصود از حرف نزدن آن است که کسي درباره اختلافات سياسي حرفي نزده باشد، آن هم باز دو جور است:

سرمقاله ابتکار چنین پایان می گیرد کساني از روي مصلحت حرفي نزده اند، و کساني چيزي به ذهنشان نيامده و حرفي نزده اند. کساني هم گيج شده اند و نمي دانند چه بگويند.

تهدید معترضان به انتخابات

غلامحسین الهام در سرمقاله روزنامه ایران به میرحسین موسوی رقیب احمدی نژاد در انتخابات گذشته انتقاد کرده و همصدا با جنجال اخیر نوشته اعتراض اصلاح طلبان به پخش فیلم پاره کردن تصویر بنیانگذار انقلاب حمایت از سانسور است.

در بخشی از این سرمقاله رییس دفتر سابق محمود احمدی نژاد معترضان به نتیجه انتخابات تهدید شده اند که بدانند خشم ملت ايران، تجلي خشم خداست. بداند كه در آستانه محرم و البته «هميشه تاريخ»، اين ملت «علي» را تنها نمي‌‌گذارند و ملت ايران جز مسير اسلام و ولايت را نمي‌پيمايد. اما حق آن است كه قوه قضائيه خود به ميدان احقاق حق امام و ملت برآيد، و فرصت ملت بزرگ ايران را با سرگرم شدن به دشمنان بي‌ريشه و بي‌ارزش مشغول نسازد.

کاری ندارد

قدرت الله علیجانی در مقاله ای در تهران امروز نوشته تا دامنه اتهامات گسترده‌تر نشده و افراد بيشتري يکديگر را مقصر ندانسته‌اند، دستگاه‌هاي اطلاعاتي و امنيتي دست به‌کار شوند، فرد خاطي را شناسايي كرده و به مردم معرفي کنند، ضمنا به‌نحو مناسبي هم مجازات شود تا راه بر اقدامات ساختارشکنانه بسته شود، اما نکته ديگري که در حاشيه اين اتفاقات به چشم مي‌خورد، به بهره‌برداري گروهي تازه‌به‌دوران رسيده برمي‌گردد که تلاش مي‌کنند از همه ابزارها براي حذف رقيب از صحنه سياسي استفاده کنند.

به نظر این نماینده مجلس برخي که سابقه خاصي در دوران انقلاب ندارند، اسير هواي نفس و فضاي چند روزه قدرتمداري شده‌اند، بنابراين با سوار شدن بر موج‌هاي ناشي از اين حادثه‌ها مي‌خواهند به اهداف خويش برسند و خودشان را مطرح کنند.

به نوشته مقاله تهران امروز اين افراد در برنامه‌ها و اظهاراتشان، توجهي به مسائل و واقعيت‌هاي داخلي و بين‌المللي ندارند، آينده‌نگري نمي‌کنند، پيش‌بيني هم ندارند که دامنه اختلافات به کجا کشيده مي‌شود و دائم در پي بحران‌آفريني هستند. بنده نمي‌خواهم بگويم يک جريان سياسي معصوم است و جريان ديگر خطاکار. بحث اين است که در فضاي سياسي کنوني گذشت وجود ندارد، زيرا افراد مي‌خواهند به هر قيمتي منويات خويش را پياده کنند و به همين دليل به همديگر رحم نمي‌کنند و مدام فضا را آلوده به حادثه و جنجال مي‌کنند.

جوالدوز به دیگران

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی تعهدات قانونی دولت در برابر مجلس برای ارائه بودجه سالانه و برنامه پنج ساله کشور پرداخته و نوشته در 4 سال گذشته، این دولت هيچ‌گاه به زمانبندي‌هاي قانوني بـراي تـقـديم بودجه و ارائه گزارش ساليانه عملكرد برنامه پنجم پايبند نبوده‌. پنجمين بودجه ساليانه دولت احمدي‌نژاد هم سرنوشتي مشابه با بودجه‌هاي پيشين پيدا كرده است.

سردبیر این روزنامه به بهانه اخیر دولت برای تاخیر در ارائه بودجه سالانه اشاره کرده که گفته اند منتظر تعیین تکلیف لایحه هدفمند کردن یارانه ها بودیم و نوشته اگر دولت واقعا چنان که می گوید اعتقادي به پيوند میان بودجه و درآمد یارانه ها نداشت بايستي از ماهها پيش، مقدمات تنظيم بودجه سال 89 را فـراهم مـي‌نمود تا قبل از تاريخ مقرر يعني 15 آذرماه به مجلس تقديم شود.

مجتبی واحدی نویسنده سرمقاله آفتاب یزد آیا این همه تاخیر موجب تضييع حق نمايندگان و يا كوتاهي آنان در انجام وظيفه‌اي كه مردم به آنها محول كرده‌اند نخواهد شد؟ آيا فراهم كردن شرايطي كه نتيجه آن، بررسي عجولانه بودجه بدون اتكا به احكام برنامه پنجم توسعه خواهد بود، به اندازه كاهش اختيارات دولت در استفاده از 50 هزار ميليارد تومان اعتبار مربوط به حذف يارانه‌ها، اهميت ندارد؟

آيا آن توقع دولت از مجلس و اين تحت فـشار قراردادن مجلس، يادآور ضرب‌المثل عاميانه‌اي نيست كه صاحبان انصاف را به زدن يــك سـوزن بـه خـود قبل از زدن جوالدوزبه ديگران دعوت مي‌كند؟

نرخ بدبختی

جهان صنعت با تاکید بر این که در ادبیات اقتصادی، به مجموع دو نرخ تورم و بیکاری، اصطلاحا نرخ بدبختی می‌گویند پرسیده چرا این نرخ در اقتصاد ایران، تا این اندازه بالاست و در جواب نوشته در دو سال گذشته، دولت راه‌حل استقراض را تجربه کرده که موفق از آب درنیامد.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده اگر مردم از تغییرات اسمی و حقیقی متغیرهای مرتبط با تورم آگاه شوند، بلافاصله موضع‌گیری می کنند و یک تورم توهمی پدید می‌آید. مشابه این چنین وضعیتی را در تعدادی از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در سال گذشته شاهد بودیم که به تعبیر یکی از مقامات اقتصادی مجلس، منازل مردم تبدیل به یک سوپرمارکت شده است.

به نظر نویسنده این مقاله مردم برای برآوردهای خود به آمار‌های اشتباهی که از طرف دولت منتشر می‌شود، توجهی ندارند و خودشان از شاخص‌های حقیقی استفاده می‌کنند (یعنی شاخص‌هایی که عامل تورم در آنها لحاظ شده است.

جایگاه بورس تهران

عليرضا كديور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته كارشناسان، بورس را دماسنج اقتصاد كشور مي‌دانند و با این مقدمه به جدولی پرداخته که آمار بورس های جهان است و عملکرد بورس تهران را هم نشان می دهد که براساس در پايان اكتبر 2009 (نهم آذر ماه 88)، بورس تهران با ارزشي معادل 63 ميليارد دلار، رتبه 43 را در ميان ساير بورس‌هاي عضو فدراسيون بین المللی بورس از آن خود كرده است.

به نظر این کارشناس اقتصادی نكته قابل توجه در اين رده‌بندي، قرار گرفتن بورس‌هاي مصر، كلمبيا، استانبول، اندونزي و ... در رده‌هايي بالاتر از بورس تهران است؛ همچنين بررسي روند تغيير ارزش بورس كشورهاي عضو فدراسيون طي 11ماه نخست سال جاري ميلادي، نشان مي‌دهد كه بورس تهران با 6/33 درصد رشد ارزش بازار (كه بخشي از آن مرهون عرضه سهام سه بانك دولتي، حفاري شمال و بيمه البرز است) نتوانسته است جايگاهي بهتر از 41 را در ميان 52 بورس بين‌المللي از آن خود كند.

کیلومترها صف

خراسان در گزارشی پیرامون صف های کیلومتری جهایگاه های توزیع سوخت در مشهد نوشته یک روز نازل های جایگاه ها خراب است. یک روز افت فشار گاز وجود دارد. یک روز به دلیل حضور بی شمار زائران و مسافران و خلاصه این که هر روز یک دلیل و بهانه ای، برای صف های طولانی در جایگاه های سوخت گاز در مشهد پیدا می شود! اما در این بین آن چه مورد توجه مسئولان امر قرار نمی گیرد، «وقت مردم» است. فرصت و زمانی که از عمر آن ها به راحتی هدر می رود.

گزارشگر خراسان نوشته اگر بگوییم در این جایگاه ها، سوخت گیری کاری عذاب آور است چندان بی راه نگفته ایم. این موضوع که راننده ای برای یک سوخت گیری ۲ ساعت انتظار می کشد و با اعصاب ناراحت راهی محل کار، خانه و... می شود، پیامدهایی به همراه دارد. با این وجود انگار به نظر می رسد تراژدی جایگاه ها و اوضاع سوخت CNG در مشهد قرار نیست به پایان برسد! به راستی تکلیف مردم چیست؟

گزارشگر این روزنامه وضعیت یک جایگاه را توصیف کرده که حدود ۱۰۰ خودرو در صف است و رانندگان هر چند دقیقه، خودروها را به سمت جلو حرکت می دهند.از چهره آن ها به خوبی می توان فهمید که ناراحت و عصبانی هستند.یکی از آن ها گفت: دیشب با این تصور که صف ها خلوت است به این جایگاه آمدم. اما به حدی شلوغ بود که از سوخت گیری منصرف شدم. الان هم حدود یک ساعت است که در صف هستم. معلوم نیست که چند ساعت دیگر باید منتظر بمانم.

آینده مصر

جمهوری اسلامی روزنامه صبح در سرمقاله خود به بررسی شرایط مصر و آینده آن کشور پرداخته و نوشته نفس هاي رژيم مبارك به شمارش افتاده است و بعيد است كه مبارك بتواند با گماشتن فرزندش به جانشيني خود دوام حكومت خود را تضمين نمايد.

به نوشته این روزنامه اصلي ترين تكيه گاه رژيم كنوني قاهره حمايت هاي آمريكا و دولتهاي متنفذ غربي است و مبارك براي حفظ اين حمايت ها مجبور است هرچه بيشتر در راستاي تامين اهداف و منافع آمريكا در منطقه گام بردارد ولی براي فائق آمدن بر تشديد خشم و انزجار روزافزون داخلي مبارك مجبور است كرنش و خوش خدمتي بيشتري به آمريكا بنمايد.

در این مقاله با تاکید بر این که عمروموسی و محمد البرادعی دو مصری که در مقابل فرزند حسنی مبارک در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت می کنند گرچه غربگرا هستند اما شانسشان بیش تراست مدعی شده که مردم مصر از رییس جمهور فعلی ناراضی هستند و به فرزند وی رای نخواهند داد.