ادامه واکنش مخالفین دولت به 'اهانت' به آیت الله خمینی

مخالفین دولت احمدی نژاد
Image caption مخالفین دولت احمدی نژاد می گویند ماجرای "اهانت" به آیت الله خمینی بهانه ای برای سرکوب های بیشتر است

مجمع روحانیون مبارز تهران با صدور بیانیه ای خواستار برگزاری "راهیپمایی با شکوه برای نشان دادن دلبستگی همگان به راه امام" شده است.

این بیانیه که در وبسایت مجمع روحانیون مبارز منتشر شده می افزاید در حال "اقدام رسمی و مکاتبه" با مسئولین برای دریافت مجوز است و "نتیجه را به استحضار ملت شریف" می رساند.

درخواست راهپیمایی مجمع روحانیون مبارز در حالی مطرح می شود که پخش تصویر پاره شدن عکس آیت الله خمینی از صدا و سیما که دولت ادعا کرد در جریان اعتراض های اخیر صورت گرفته، حملات زیادی را متوجه مخالفان دولت محمود احمدی نژاد کرده است.

مجمع روحانیون مبارز در این بیانیه تصریح کرده "افتخار بزرگش" پیروی از آیت الله خمینی است و اهانت به او را محکوم می کند.

اما در این بیانیه خواستار بازگشت به قانون اساسی و احقاق حقوق مردمی شده که به "تعبیر حضرت امام ولی نعمت مسئولان و اربابان واقعی کشور و حکومت" هستند.

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه در حمله ای به مخالفان آن ها را به "فلسفه بافی و استدلال تراشی"در ارتباط با آن حادثه متهم کرد.

او گفت: "بعد از انتخابات، متاسفانه عده ای قانون شکنی، و ایجاد اغتشاش کردند و زمینه ای را به وجود آوردند که دشمن مایوس و ناامید، جان بگیرد و آن قدر جسارت پیدا کند که در مقابل چشم انبوه دانشجویان علاقه مند به امام، انقلاب و نظام اسلامی به امام اهانت کند."

او افزود: "این اهانت بزرگ، نتیجه آن قانون شکنی ها و دل خوش کردن به تشویق های رسانه های بیگانه بود و حالا که این خطاها و کارهای اشتباهی انجام شده، برای پنهان کردن آن به فلسفه بافی و استدلال تراشی روی آورده اند."

'سبزترین فصل سال'

از سوی دیگر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران اعلام کرده روز دوشنبه نشستی تحت عنوان "به لحظه لحظه این روزهای سرخ قسم که بوی سبزترین فصل سال می آید" برگزار می شود.

سایت اینترنتی نوروز با اعلام این خبر افزوده که این گروه "مجوزهای قانونی لازم" را برای برگزاری این گردهمایی دریافت کرده است.

انجمن یاد شده برگزاری این همایش را در واکنش به مواردی از جمله "اعتراض به حمله و هتک حرمت دانشگاه" در وقایع 18 تیر و 16 و 17 آذر سال جاری، "ضرب و شتم دانشجویان"، "پافشاری بر استعفای فرهاد رهبر" رئیس دانشگاه تهران و خشونت علیه "فرهیختگان و فرزندان ملت" ذکر کرده است.

انسجام 'صفوف سبز'

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نیز به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه (27 آذر) از مردم خواسته است "صفوف سبز خود را برای مبارزه قانونی در کسب حقوق اساسی و آزادی های مصرح در قانون اساسی منسجم تر کنند."

به گزارش سایت کلمه این مجمع مخالف دولت احمدی نژاد از صدا و سیمای ایران به شدت انتقاد کرده و افزوده "دفاع … از آرای مردم و نقد رفتار حکومتگران را بهانه براندازی نرم خوانده و بهانه ای برای سرکوب و اعمال خشونت و دستگیری های خارج از قانون رسمی کشور" قرار می دهد.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم تاکید کرده آیت الله خمینی "وحدت همه مسلمین و اهتمام به آرای مردم و تکیه بر انتخابات صحیح و آزاد را همواره گوشزد مسئولین می کرد."

مطالب مرتبط